Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki przekazała, że USA pracują "nad dostarczeniem Ukraińcom systemów artylerii, o które ostatnio się zwracali". - Pracujemy nad tym, by dostarczyć im artylerię ze składów USA, ale też by umożliwić transfer od innych sojuszników i partnerów - dodała. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podawał wcześniej, że trwa przegrupowanie i przemieszczanie rosyjskich jednostek w rejony koncentracji na kierunkach charkowskim i donieckim. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.
> Czeczeński lider Ramzan Kadyrow oświadczył w nagraniu zamieszczonym w nocy z niedzieli na poniedziałek na Telegramie, że siły rosyjskie przeprowadzą ofensywę nie tylko na oblężony port w Mariupolu, ale także na Kijów i inne ukraińskie miasta.
> Według Andrija Biłeckiego, założyciela i dowódcy pułku Azow, trzy osoby zostały zatrute w Mariupolu po wykorzystaniu tam przez Rosję trującej substancji nieznanego pochodzenia. Informacji tych nie potwierdzają na razie brytyjskie MSZ i Pentagon.
> Na południowym wschodzie Ukrainy Rosja ma zgromadzonych 55 batalionowych grup taktycznych. Zaczęła wzmacniać swoje pozycje w Donbasie, ale nowa ofensywa jeszcze się nie zaczęła - przekazał wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.
> To, że wróg wycofał się spod Kijowa, nie oznacza, że zrezygnował z chęci zdobycia stolicy - ostrzegł w niedzielę na Telegramie mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. "Nie można wykluczyć, że znowu spróbują 'zdobyć Kijów w dwa dni'" - dodał.
> Kanclerz Austrii Karl Nehammer spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - Ogólnie nie mam optymistycznego wrażenia - przyznał po rozmowie austriacki przywódca.
Relacja odświeża się automatycznie
- 5:44
Od rozpoczęcia inwazji wszczęto ponad 3050 postępowań karnych w związku ze zbrodniami popełnionymi przez Rosjan w obwodzie kijowskim - poinformował Andrij Niebytow, szef policji ukraińskiej w relacji agencji Ukrinform powołującej się na MSW Ukrainy.
Według tego źródła policja wszczęła 233 postępowań karnych za zamachy na integralność terytorialną i nienaruszalność terytorium Ukrainy. 1463 postępowania dotyczą pogwałcenia praw i zwyczajów wojennych przez Rosjan.
Jak poinformował Niebytow w rejonie Kijowa znaleziono i zbadano już ponad 720 ciał cywilów. Los dalszych 200 osób pozostaje nieznany. Ukraińskie organy ścigania zarejestrowały ponadto 150 przypadków grabieży, 35 osobom postawiono w związku z nimi zarzuty. Wykryto 30 przypadków kolaboracji z wrogiem, 5 osobom postawiono zarzuty. - 4:25
Działania ofensywne armii ukraińskiej spowodowały przesunięcie linii frontu z rejonu Krzywego Rogu głęboko do obwodu chersońskiego i umożliwiły wyzwolenie ponad 15 miejscowości - poinformował szef wojskowej administracji Krzywego Roku Ołeksandr Wilkul cytowany przez agencję Ukrinform.
Jak powiedział "wróg próbuje dokonywać kontruderzeń, ale nasi żołnierze niszczą jego sprzęt i personel". Według Wilkula niektóre z wyzwolonych wsi w obwodzie chersońskim były kontrolowane przez wroga przez tydzień, inne przez miesiąc. Ich mieszkańcy opowiadają przerażające historie.
W obwodzie chersońskim siły rosyjskie blokowały "zielone korytarze" służące do dostarczania żywności i leków. Najeźdźcy porywali też członków miejscowych władz i lokalnych aktywistów. - Obecnie życie stopniowo wraca tam do normy - powiedział Wilkul. - 3:34
Zdjęcia satelitarne wykazały, że Rosja koncentruje siły lotnicze na lotnisku w Lipiecku - poinformowało Radio Swoboda, na które powołuje się agencja Ukrinform. Liczba myśliwców i bombowców zwiększyła się tam, w porównaniu z końcem marca, dwukrotnie. Według tych źródeł na lotnisku wojskowym Lipieck-2 stacjonuje ponad 30 samolotów bojowych. Dowództwo ukraińskich sił lotniczych podało, że Lipieck-2 jest wykorzystywany do ataków na cele we wschodniej Ukrainie.
Na zdjęciach satelitarnych z 11 kwietnia eksperci zidentyfikowali 6 wielozadaniowych myśliwców Su-27, 14 myśliwców bombardujących Su-30, 10 bombowców Su-24 i 4 samoloty nieokreślonego typu. Zdaniem ekspertów maszyny zostały przerzucone z lotnisk na Białorusi.
Źródła rosyjskie podały wcześniej, że cywilne porty lotnicze w obwodzie lipieckim, podobnie jak w innych graniczących z Ukrainą lub znajdujących się w pobliżu jej granic, zawiesiły działalność. Wskazuje się że informacje te należy wiązać ze spodziewaną ofensywą sił rosyjskich w Donbasie, na wschodzie Ukrainy. - 2:16
- 2:14
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński oświadczył, że jest dumny z postawy Ukraińców, którzy "protestują przeciwko agresji i wyrzucają okupantów jak tylko mogą". Nazwał ich bohaterami.
Jak powiedział ukraińscy mężczyźni i kobiety wykazują wysokie morale prawie codziennie w okupowanych przez Rosjan miastach i wsiach. Podkreślił, że konieczne jest "kontynuowanie walki, protestów i obrony ukraińskiej państwowości", a także karanie kolaborantów.
Zełenski odniósł się też do wtorkowej oceny rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, iż "specjalna operacja wojskowa" - jak strona rosyjska określa inwazję na Ukrainę - przebiega dobrze. Zapytał jak to jest możliwe i jak Putin mógł zaaprobować operację, która spowodowała, że tak wielu rosyjskich żołnierzy zginęło. - 0:28
Prezydent USA Joe Biden zasugerował w przemówieniu, że Władimir Putin popełnia na Ukrainie ludobójstwo. - Wasz rodzinny budżet, wasza zdolność do napełnienia baku, nie powinno to zależeć od tego, że dyktator wypowiada wojnę i popełnia ludobójstwo na drugim końcu świata - powiedział Biden podczas przemówienia w Menlo, w stanie Iowa.
- 0:17
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wymianę prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka na na ukraińskich jeńców wojennych przebywających w rosyjskiej niewoli. Powiedział też, że nie można obecnie potwierdzić, iż Rosjanie użyli w Mariupolu broni chemicznej.
- Cóż jeśli Medwedczuk ubrał się w mundur wojskowy to podlega zasadom czasu wojny. Proponuję Federacji Rosyjskiej wymienić tego swojego chłopaka na naszych chłopaków i dziewczyny w rosyjskiej niewoli - powiedział ukraiński prezydent w nagraniu zamieszczonym na Facebooku. Dodał, że "jest ważne, aby nasze organy ścigania i wojsko rozważyły taką możliwość".
- 23:15
Senat przyjął jednogłośnie tzw. ustawę sankcyjną, która zakłada m.in. embargo na import węgla z Rosji i Białorusi oraz zamrożenie majątków osób i podmiotów wpisanych na listę sankcyjną. Do ustawy izba wniosła poprawki o zakazie importu gazu LPG oraz o tym, że o wpisie na listę decydował będzie premier.
- 22:55
We wtorek wieczorem zakończył się nadzwyczajny szczyt prezydentów: RP Andrzeja Dudy, Litwy Gitanasa Nausedy, Łotwy Egilsa Levitsa, a także minister spraw zagranicznych Estonii Evy-Marii Liimets. Politycy omawiali sytuację bezpieczeństwa w Ukrainie i regionie, a także sposoby wsparcia dla Ukrainy. Spotkanie, które odbywało się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, trwało niespełna 4 godziny.
Wcześniej Kancelaria Prezydenta na Twitterze przekazała krótki film z początku spotkania. "Liderzy Polski, Łotwy, Litwy i Estonii spotkali się dziś w Rzeszowie na nadzwyczajnym szczycie, by okazać solidarność z Ukrainą" - napisała.
- 22:53
Szef sztabu generalnego brytyjskiej armii powiedział ośrodkowi analitycznemu Policy Exchange, że siły rosyjskie znajdują się w stanie "operacyjnej pauzy", ponieważ przegrupowują się przed spodziewaną ofensywą na wschodniej Ukrainie.
- Niezależnie, czy będzie to decydująca bitwa, czy nie, obecnie mierzymy tę kampanię w dniach. Powinniśmy się spodziewać, że będziemy ją mierzyć w miesiącach, a nawet, w całym układzie, w latach - mówił Carleton-Smith.
Jego zdaniem "najbardziej prawdopodobnym natychmiastowym i tymczasowym rezultatem jest militarny, taktyczny pat w Donbasie, który pozwoli rosyjskiemu reżimowi na przypisanie sobie pewnego sukcesu i który może posłużyć jako potencjalny punkt wyjścia do kolejnej kampanii". - Nie sądzę, aby społeczność międzynarodowa i oczywiście Europa były w stanie komfortowo żyć z zamrożonym konfliktem w Europie - dodał.
- 22:52
Najbardziej prawdopodobnym, krótkoterminowym rezultatem wojny w Ukrainie jest "militarny, taktyczny pat", a w dłuższej perspektywie zamrożony, może nawet na lata, konflikt w Donbasie - ocenił we wtorek dowódca brytyjskiej armii gen. Mark Carleton-Smith.
- 22:43
Pierwsze damy Polski i Niemiec, Agata Kornhauser–Duda i Elke Buedenbender, spotkały się we wtorek w Warszawie z przedstawicielami dwóch organizacji charytatywnych - Caritas Polska i Renovabis. Rozmowa toczyła się wokół pomocy humanitarnej dla uchodźców - przekazała KPRP.
- 22:29
Jedna osoba zginęła, a dwie, w tym 12-letni chłopiec, zostały ranne we wtorkowym rosyjskim ostrzale obwodu donieckiego - przekazał szef władz tego obwodu Pawło Kyryłenko.
- 22:26
"Medwedczuk dzisiaj, żeby przeżyć, musi schować się w ukraińskim więzieniu. Z zagwarantowaną wieloletnią karą więzienia" - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Według niego "w Rosji na pewno go zlikwidują jako osobę, która regularnie kłamała w sprawie nastrojów na Ukrainie, kradła pieniądze i w sumie stała się jednym z inicjatorów wojny".
O zatrzymaniu prorosyjskiego polityka, kuma prezydenta Rosji Władimira Putina, poinformował wcześniej prezydent Zełenski. Później potwierdził to szef SBU Iwan Bakanow.
- 22:13
Psaki zaznaczyła też, że w ocenie USA zbliżająca się rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy będzie początkiem potencjalnie długiej i brutalnej fazy wojny. Dodała, że mimo koncentracji na Donbasie, Rosja prawdopodobnie będzie kontynuowała ostrzał rakietowy Kijowa i innych miast.
- 22:09
- Pracujemy nad dostarczeniem Ukraińcom systemów artylerii, o które ostatnio się zwracali w rozmowach między naszymi rządami - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki podczas briefingu prasowego na pokładzie samolotu Air Force One.
- Pracujemy nad tym, by dostarczyć im artylerię ze składów USA, ale też by umożliwić transfer od innych sojuszników i partnerów, tak jak zrobiliśmy to z S-300 - dodała, odnosząc się do przekazania przez Słowację systemu obrony powietrznej produkcji sowieckiej w zamian za rozmieszczenie na Słowacji baterii Patriot.
Rzeczniczka nie sprecyzowała, o jaki system artylerii chodzi. Powiedziała jednak, że przedstawiciele obydwu krajów niedawno odbyli szczegółową rozmowę "punkt po punkcie" na temat uzbrojenia, którego potrzebuje Ukraina.
- 22:02
- 21:02
Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej jest zaniepokojona ostatnią niepotwierdzoną informacją o użyciu broni chemicznej w Mariupolu na Ukrainie - przekazał we wtorek w Hadze jej rzecznik. Dodał, że OPCW uważnie obserwuje sytuację na Ukrainie.
- 20:57
Nie możemy potwierdzić użycia broni chemicznej przez Rosjan w Mariupolu, choć poważnie podchodzimy do tych doniesień - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał, że informacje wywiadowcze wskazują na możliwość użycia przez wojska rosyjskie broni chemicznej.
- 20:31
"Trwa przegrupowanie i przemieszczanie jednostek wroga w rejony koncentracji na kierunkach słobodzkim (charkowskim) i donieckim. Aby uniemożliwić lokalnym mieszkańcom rejestrowanie ruchu broni i sprzętu wojskowego w obszarach przygranicznych obwodów kurskiego, briańskiego i woroneskiego Federacji Rosyjskiej został wzmocniony reżim administracyjno-policyjny, pod pretekstem wysokiego poziomu 'zagrożenia terrorystycznego" - czytamy w wydanym we wtorek po południu podsumowaniu sytuacji operacyjnej, opublikowanym przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
"Jednocześnie w celu wzmocnienia zgrupowania nieprzyjaciel przyspiesza szkolenie młodszych specjalistów we wschodnim okręgu wojskowym Federacji Rosyjskiej, koordynację oddziałów Rosgwardii i ich przenoszenie na tereny graniczące z Ukrainą. Rosyjskie dowództwo dokonuje przeglądu warunków kontraktów, aby zalegalizować udział w działaniach wojennych poza granicami Rosji i zapobiec ich zrywania przez wojskowych" - dodało ukraińskie dowództwo
- 20:29
Prezydent Ukrainy: zatrzymano prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka.
- 20:10
Wielka Brytania i USA będą wspólnie działać na rzecz zwiększenia presji gospodarczej na Rosję oraz zakończenia zależności Zachodu od rosyjskiej ropy i gazu - przekazało we wtorek biuro brytyjskiego premiera Borisa Johnsona po jego rozmowie z prezydentem USA Joe Bidenem.
"Przywódcy omówili potrzebę przyspieszenia pomocy dla Ukrainy, w tym zwiększenia wsparcia wojskowego i gospodarczego, w czasie gdy siły ukraińskie przygotowują się do kolejnej rosyjskiej napaści na wschodzie kraju. Premier wyraził uznanie dla ogromnego wkładu wojskowego USA w pomoc Ukrainie i poinformował o nowym brytyjskim pakiecie wsparcia, obejmującym pociski przeciwokrętowe i pojazdy wojskowe, które zostaną dostarczone w najbliższych dniach i tygodniach" - napisano w komunikacie wydanym przez Downing Street.
- 20:08
Dziewczynka, której mama napisała długopisem dane osobowe na plecach, jest razem z nią we Francji - informuje we wtorek ukraińska redakcja BBC. Zdjęcie dziecka stało się jednym z tragicznych symboli wojny Rosji przeciwko Ukrainie - podkreśla serwis.
- 20:06
Rosjanie są obecnie na ostatnim etapie przegrupowywania swoich sił na okupowanych terenach obwodu donieckiego - powiedział we wtorek gubernator obwodu Pawło Kyryłenko, cytowany przez agencje informacyjną Reutera.
Zwrócił uwagę, że wojska rosyjskie przez całą dobę ostrzeliwują obwód doniecki. Powiedział też, że siły rosyjskie nie pozwalają mieszkańcom oblężonego miasta portowego Mariupol na południu regionu wyjeżdżać nawet własnymi samochodami.
- 19:05
We wtorek z zagrożonych działaniami wojennymi terenów Ukrainy udało się ewakuować korytarzami humanitarnymi 2617 osób - przekazała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. Większość z nich dostała się do Zaporoża, część osób ewakuowano z obwodu ługańskiego.
- 18:49
Rosjanie oferują ukraińskim dzieciom pieniądze za ujawnianie pozycji wojsk ukraińskich - poinformowała we wtorek w komunikacie opublikowanym na Facebooku ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
- 18:40
Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Serhij Łeszczenko nie wykluczył utworzenia grupy, która - na kształt działań prowadzonych przez Izrael - miałaby na całym świecie ścigać winnych zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie.
- 18:27
Brytyjski ochotnik walczący na Ukrainie został schwytany przez wojska rosyjskie w oblężonym Mariupolu - podały we wtorek brytyjskie media powołując się na oświadczenie wydane w jego imieniu w mediach społecznościowych.
28-letni Aiden Aslin przekazał, że jego oddział starał się najlepiej jak tylko mógł bronić Mariupola, ale gdy skończyło im się jedzenie i amunicja, "nie miał innego wyboru, jak tylko poddać się siłom rosyjskim". - 17:43
- 17:29
Mer Mariupola Wadym Bojczenko przekazał, że od rozpoczęcia rosyjskich ataków i oblężenia miasta, zginęło około 21 000 jego mieszkańców.
- 17:24
Od godziny 4 rano 24 lutego 2022 roku, kiedy rozpoczął się zbrojny atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, do północy z poniedziałku na wtorek Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka odnotowało 4450 ofiar cywilnych wojny: 1892 zabitych i 2558 rannych.
Według wtorkowego raportu OHCHR wśród 1892 zabitych było 478 mężczyzn, 308 kobiet, 30 dziewcząt i 52 chłopców oraz 71 dzieci i 953 dorosłych, których płeć jest jeszcze nieznana. - 17:22
Doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak i jednocześnie członek delegacji w negocjacjach z Rosjanami poinformował we wtorek w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda, że rozmowy wciąż trwają, ale są bardzo trudne.
"Krótko mówiąc, negocjacje są niezwykle trudne. Są prowadzone online w podgrupach roboczych. Wciąż się toczą. Jasne jest, że emocjonalne tło w dzisiejszym procesie negocjacyjnym jest bardzo złożone" - powiedział Podolak. - 17:21
Ukraińska rzeczniczka praw człowieka podała, że do tej pory z obwodów donieckiego i ługańskiego wywieziono do Rosji już ponad 700 tysięcy Ukraińców.
Brytyjski "Independent" donosi, że rosyjski prezydent Władimir Putin wydał dekret, który nakazuje przymusowe przesiedlenia blisko 100 tysięcy ukraińskich uchodźców w odległe zakątki Rosji, w tym na Syberię i za koło podbiegunowe. "Nasi ludzie wywożeni są do najbardziej depresyjnych regionów Rosji" - podała we wtorek mariupolska rada miejska. Opublikowała także zdjęcie ulotki, które według nich otrzymują od Rosjan mieszkańcy miasta.
Маріупольська міська рада
Ось такі листівки отримують депортовані маріупольці. Наших людей вивозять до найдепресивніших регіонів росії. Тепер зрозуміло потворну логіку путіна. Спочатку рашисти знищують успішне тепле місто на Азовському морі. І женуть людей до Сибіру та Сахаліну. Їм потрібні нові гастарбайтери. Так чим це відрізняється від політики гітлера?
- 17:21
Ministrowie spraw zagranicznych Słowacji i Słowenii, Ivan Korczok i Anże Logar, zapowiedzieli rychły powrót swoich ambasadorów do Kijowa.
- 16:55
Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto zapowiedział we wtorek w Czechach, że jego kraj nie poprze kolejnych sankcji na paliwa kopalne z Rosji. Szef czeskiej dyplomacji Jan Lipavsky powiedział z kolei, że podczas unijnej prezydencji Czech chce doprowadzić do postępów w zakończeniu importu rosyjskiej ropy przez UE.
- 16:12
Dotychczas znaleziono 403 ciała ofiar rosyjskiej agresji w podkijowskiej Buczy - poinformował we wtorek mer tego miasta Anatolij Fedoruk. Nie wykluczył, że bilans zabitych wzrośnie.
Fedoruk przekazał podczas briefingu, że we wtorek rozpoczęto prace związane z drugim masowym grobem w mieście. Zaznaczył, że jest zbyt wcześnie na to, by mieszkańcy wracali do domów. - 16:11
Z obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy wywieziono do Rosji ponad 700 tys. mieszkańców - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, cytowana przez portal Radio Swoboda.
- 16:04
Matka zabita przez snajpera, gdy szła z rodziną po termos z herbatą. Kobieta przetrzymywana jako niewolnica seksualna, zamknięta w piwnicy na ziemniaki. Dowody wskazują na to, że Rosjanie zabijali bezmyślnie, czasem sadystycznie, a częściowo z zemsty - tak zbrodnie w Buczy opisuje amerykański dziennik "New York Times" umieszczając jednoczesnie plan Buczy z miejscami, gdzie zginęli cywile.
Gdy rosyjskie natarcie na Kijów zatrzymało się, okupacja Buczy przekształciła się w kampanię terroru i zemsty. Kiedy pokonana i zdemoralizowana armia rosyjska w końcu się wycofała, pozostawiła po sobie ponury obraz: ciała zmarłych cywilów porozrzucane na ulicach, w piwnicach lub na podwórkach, wiele z ranami postrzałowymi na głowach, niektóre z rękami związanymi za plecami.
- 15:36
Z obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy wywieziono do Rosji ponad 700 tys. mieszkańców - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, cytowana we wtorek przez portal Radio Swoboda.
"Według danych (władz) Rosji ponad 700 tys. naszych obywateli wywieziono do Rosji, zgodnie z ich szacunkami ponad 130 tys. dzieci" - przekazała Denisowa.
Jak dodała, każdego dnia Rosja wywozi ok. 20 tys. ludzi. Ukraińcy przebywają w 35 regionach tego kraju.
Denisowa zaznaczyła, że potwierdza to jej rosyjska odpowiedniczka Tatiana Moskalkowa.
- 15:10
Ciała sześciu osób z ranami postrzałowymi znaleziono w piwnicy na terenie prywatnego gospodarstwa w mieście Browary w obwodzie kijowskim - informuje we wtorek biuro prokuratora generalnego Ukrainy. W sprawie wszczęto postępowanie.
- 15:09
Jak oceniają w swoim raporcie eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 47 pełnych dniach inwazji Rosji na Ukrainę, Rosjanie przemieszczają pododdziały 41. Armii Ogólnowojskowej (AO) Centralnego Okręgu Wojskowego (OW) do rejonów ześrodkowania w obwodach biełgorodzkim i woroneskim, a także przebazowują lotnictwo w pobliże wschodnich granic Ukrainy.
- 15:06
Rosyjskie dowództwo zdecydowało, że zwłoki poległych na wojnie żołnierzy mają być transportowane do Rosji małymi partiami, żeby nie siać paniki w jednostkach i miejscach pochodzenia wojskowych - podał ukraiński wywiad wojskowy (GUR) w komunikacie opublikowanym na Facebooku.
Liczba ciał ofiar, która zaczęła napływać do Rosji, jest dodatkowym impulsem zniechęcającym do udziału w wojnie. Aby nie wywoływać paniki, (rosyjskie) dowództwo nakazało transportować je małymi partiami. Zdaniem dowódców pozwoli to uniknąć niezadowolenia i oporu w niektórych jednostkach, a także paniki wśród lokalnych społeczności.
- 15:03
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała na Facebooku o udaremnieniu rosyjskich prób utworzenia tzw. republik ludowych w zachodniej części kraju. Grupa ukraińskich kolaborantów, współpracujących ze służbami specjalnymi Rosji, miała zostać wykryta jeszcze przed początkiem inwazji.
SBU przekazała, że na początku marca zatrzymano organizatorów i kluczowych uczestników operacji, przebywających wówczas w obwodach iwano-frankowskim i chmielnickim. - 15:02
Komisja Europejska obecnie nie planuje żadnych nowych funduszy na wsparcie krajów UE przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Proponuje jedynie przesunięcia w ramach środków przyznanych wcześniej państwom członkowskim w budżecie UE. Polska już wcześniej informowała, że propozycje KE są nieadekwatne do skali wyzwań.
- 14:22
Wieś Nowojakowliwka w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy została ostrzelana pociskami fosforowymi w nocy z poniedziałku na wtorek - poinformowały władze gminy Komyszuwacha na swojej stronie internetowe.
"Rosyjscy okupanci nadal popełniają zbrodnie wojenne, ostrzeliwując budynki mieszkalne w miejscowościach zamieszkanych przez cywilów, w tym amunicją, której stosowanie jest zabronione" - oświadczyły władze.
- 14:09
- 14:07
Osiem rosyjskich pocisków uderzyło w punkt pomocy humanitarnej w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Budynek został całkowicie zniszczony - przekazał we wtorek na Facebooku szef regionalnej administracji Serhij Hajdaj. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych.
"Ośrodek zapewniał wyżywienie nawet 300 osobom w ciągu doby, zabezpieczał też potrzeby obłożnie chorych mieszkańców. Aktywiści obywatelscy codziennie przygotowywali zestawy dla osób, które nie mogą się swobodnie poruszać i dostarczali je samochodem, rowerem, a nawet pieszo" - przekazał Hajdaj.
- 14:01
Prezes Banku Światowego David Malpass: będziemy wnioskować do zarządu o zatwierdzenie pomocy dla Ukrainy w wysokości 1 miliarda dolarów. Bank Światowy jest gotowy pomóc Ukrainie w odbudowie kraju, gdy nadejdzie czas.
- 13:46
Wywiad wojskowy Ukrainy opublikował we wtorek dane 10 funkcjonariuszy rosyjskiej gwardii narodowej (Rosgwardii) z jednostki "Jastrząb", stacjonującej w Niżnym Nowogrodzie, odpowiedzialnych według ukraińskiego sztabu za zbrodnie wojenne na ukraińskiej ludności cywilnej.
Są to szczegółowe dane, zawierające zdjęcia funkcjonariuszy i informację o przebiegu ich służby, a nawet o pobycie za granicą.
Wywiad ukraiński nie podał, w jakich miejscach jednostka "Jastrząb" znajdowała się na Ukrainie. Zapewnił, że za zbrodnie wobec cywilów ich sprawcy "staną przed sądem i zostaną pociągnięci do odpowiedzialności". - 13:25
Duża kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych zmierza w kierunku Donbasu – ustaliła amerykańska stacja CNN przy użyciu narzędzi geolokalizacji na podstawie nagrania wideo zamieszczonego w poniedziałek w mediach społecznościowych.
Na nagraniu widać kolumnę wojska w okolicy miejscowości Matwiejew Kurhan w obwodzie rostowskim w Rosji. Pojazdy zwrócone są w kierunku północno-zachodnim, czyli w stronę Donbasu – podkreśla CNN. - 12:51
Rosyjskie służby specjalne planują przeprowadzenie zamachów na obiekty mieszkalne i użyteczności publicznej na terytorium Rosji, aby oskarżyć o to Ukrainę - przekazał we wtorek na Facebooku szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow.
"Planowana jest seria zamachów, włącznie z zaminowaniem i wysadzeniem w powietrze budynków mieszkalnych, szpitali oraz szkół. Mowa jest także o ataku rakietowym na miasto Biełgorod (na południowym zachodzie Rosji, przy granicy z Ukrainą - red.) i jedno z miast na okupowanym Krymie" - poinformował Budanow
Według Budanowa rosyjskie władze od kilku dni próbują wywołać w społeczeństwie "antyukraińską histerię". "W obwodzie biełgorodzkim i kurskim przygotowuje się okopy, mówi się o wyimaginowanej ofensywie ukraińskich batalionów ochotniczych i grup dywersyjnych" - relacjonował szef wywiadu wojskowego.
- 12:37
Należący do Rosji samolot pasażerski zabrał z lotniska Barajas w Madrycie dyplomatów tego kraju, wydalonych za szpiegostwo - podał we wtorek stołeczny dziennik "La Razon".
Gazeta zauważyła, że z powodu sankcji nałożonych na Rosję za najazd na Ukrainę maszyna musiała okrążyć Europę, udając się do Hiszpanii w kierunku północnym i pokonując łącznie ponad 7 tys. km. Gazeta odnotowała, że podczas okrążania państw UE, Norwegii i Wielkiej Brytanii rosyjska maszyna była eskortowana przez myśliwce NATO.
5 kwietnia rząd Pedra Sancheza ogłosił, że wydala 25 pracowników rosyjskiej ambasady, którzy stanowili zagrożenie dla bezpieczeństwa Hiszpanii.
- 12:08
Stan ludzi, którzy zostali zatruci w Mariupolu chemicznymi środkami bojowymi, jest względnie zadowalający - oświadczył we wtorek ukraiński pułk Azow, który wcześniej ogłosił, że wojska rosyjskie mogły użyć w Mariupolu broni chemicznej.
W oświadczeniu pułku Azow, cytowanym przez portal Ukraińska Prawda, wskazano, że cywile mieli minimalny kontakt z tą substancją. Znajdowali się bowiem dalej od miejsca rażenia. Bliżej byli zaś wojskowi.
- 11:07
Niedaleko miejscowości Makarów w obwodzie kijowskim natrafiono na samochód, ostrzelany przez rosyjskie wojska w połowie marca; wewnątrz znajdowały się ciała trzech kobiet i dwojga dzieci - poinformowała we wtorek na Facebooku policja obwodu kijowskiego.
Auto zostało znalezione na drodze w pobliżu wsi Hawronszczyna w rejonie (powiecie) buczańskim, na przedmieściach Makarowa.
- 11:04
Kierowca samochodu osobowego zginął w wyniku wybuchu miny przeciwczołgowej na trasie Czernihów-Kijów w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy - poinformowała we wtorek na Facebooku regionalna policja. Funkcjonariusze przestrzegają mieszkańców przed zatrzymywaniem się w niebezpiecznych miejscach, m.in. na poboczach dróg.
"64-letni mieszkaniec obwodu czernihowskiego jechał samochodem osobowym ze wsi Ładynka do miejscowości Krasne. Zobaczył znajomych i postanowił zjechać z drogi na pobocze. Niestety najechał na minę przeciwczołgową i w rezultacie zginął na miejscu" - relacjonowała czernihowska policja.
- 10:41
Jeśli Rosja faktycznie użyła w Mariupolu broni chemicznej, wszystkie opcje, jeśli chodzi o reakcję Zachodu, są możliwe - oświadczył we wtorek brytyjski wiceminister obrony James Heappey. Nie wykluczył nawet rozmieszczenia wojsk na Ukrainie.
- 10:14
Trwa przymusowy pobór do armii Rosji mężczyzn z okupowanych terenów obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - podały we wtorek na Telegramie regionalne władze z Zaporoża. Poinformowano również o zmuszaniu ukraińskich policjantów do służby w prorosyjskich "milicjach ludowych".
W ocenie zaporoskiej administracji obwodowej, funkcjonariusze ukraińskiej policji mają być szantażowani - otrzymują od rosyjskich żołnierzy ultimatum w kwestii wstąpienia do "milicji ludowych", grożąc rodzinom i bliskim policjantów w przypadku odmowy.
Zespoły tworzące rosyjskie mobilne posterunki i patrole są też formowane z przymusowo zmobilizowanych mieszkańców samozwańczych "republik ludowych" na wschodzie Ukrainy - Donieckiej i Ługańskiej.
- 10:02
W nocy z 11 na 12 kwietnia doszło w obwodzie chmielnickim do ataku rakietowego na obiekt infrastruktury. Wybuchł pożar, który został już ugaszony. Nie ma ofiar w ludziach.
Wojska rosyjskie dalej ostrzeliwałyCharków, w tym rozrzucając po mieście ładunki wybuchowe z opóźnionym zapłonem. Wieczorem w poniedziałek ostrzelały 16-kondygnacyjny dom mieszkalny. Ogółem w poniedziałek w ciągu dnia i w nocy na wtorek w obwodzie charkowskim zginęło 8 osób, a ponad 30 zostało rannych. Dokładne dane są uściślane. Wśród ostrzeliwanych rejonów są okolice Bałaklii, Derhacz i Czuhujewa.
Pod ciągłym ostrzałem artyleryjskim pozostaje obwód ługański. Najbardziej ucierpiały w poniedziałek dzielnice mieszkalne miast, w tym Rubiżnego, Lisiczańska, Siewierodoniecka i Nowodrużeska.
Nad ranem w obwodzie donieckim rozpoczęły się ostrzały w rejonie wsi: Nowoseliwka-3, Krasnohoriwka, Wodjane, Pesky.
- 9:59
Siły rosyjskie ostrzelały centrum katolickiej organizacji charytatywnej Caritas w oblężonym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy. W ostrzale zginęło siedem osób, które w chwili ataku przebywały w budynku - poinformowała organizacja w mediach społecznościowych.
Do zdarzenia miało dojść w połowie marca, jednak informacja nie została wcześniej potwierdzona
- 9:21
Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 12 kwietnia to według ukraińskich danych szacunkowych:
> około 19,6 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli),
> 732 czołgi,
> 1946 bojowych transporterów opancerzonych,
> 349 systemów artyleryjskich,
> 11 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych,
> 63 systemy obrony przeciwlotniczej,
> 157 samolotów,
> 140 śmigłowców,
> 1406 pojazdów kołowych,
> siedem jednostek pływających,
> 76 cystern,
> 124 bezzałogowce (drony),
> cztery systemy rakietowych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.Jak podkreśla sztab, dane są aktualizowane na bieżąco, jednak podawanie dokładnych szacunków utrudnia duża intensywność działań wojennych.
- 8:59
Rosja wykorzystuje irańskie sieci przemytnicze do sprowadzania broni i sprzętu wojskowego z Iraku, przekazywanego przez tamtejsze milicje szyickie; może również liczyć na pomoc militarną rządu w Teheranie - poinformowała we wtorek brytyjska gazeta "The Guardian".
Granatniki, pociski przewciwpancerne, a nawet systemy wyrzutni rakietowych konstrukcji brazylijskiej, znajdujące się dotąd na wyposażeniu proirańskich szyickich milicji Haszid Szaabi w Iraku, mają być sprowadzane z Iranu do Rosji drogą morską. Według źródeł "Guardiana" trzy statki towarowe z bronią i sprzętem wojskowym przybyły w ostatnich tygodniach do rosyjskiego Astrachania z irańskiego portu Bandar Anzali nad Morzem Kaspijskim.
"Nie interesuje nas, dokąd trafia ta ciężka broń, ponieważ obecnie jej nie potrzebujemy. Jesteśmy szczęśliwi, jeśli tylko ma to antyamerykański charakter" - powiedział przedstawiciel Haszid Szaabi, cytowany przez brytyjską gazetę.
- 8:31
"Walki we wschodniej Ukrainie nasilą się w ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni, ponieważ Rosja kontynuuje przenoszenie tam swoich działań. Rosyjskie ataki nadal koncentrują się na pozycjach ukraińskich w okolicach Doniecka i Ługańska, z dalszymi walkami wokół Chersonia i Mikołajowa oraz ponownym natarciem w kierunku Kramatorska. Siły rosyjskie w dalszym ciągu wycofują się z Białorusi w celu przegrupowania i wsparcia operacji we wschodniej Ukrainie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony.
- 8:12
W obwodzie mikołajewskim na południu Ukrainy wojskowi rosyjscy, udając ewakuowanych miejscowych mieszkańców, napadli na żołnierzy ukraińskich - podał we wtorek portal Suspilne, powołując się na ukraińskie siły zbrojne.
Rosjanie przebrani w stroje cywilne udawali mieszkańców, którzy zabłądzili podczas ewakuacji. "Podjechali w takich ubraniach do pozycji ukraińskich i próbowali podjąć atak, ale otrzymali należytą odpowiedź" - cytuje Suspilne komunikat Dowództwa Operacyjnego "Południe" armii ukraińskiej.
W komunikacie dodano, że Rosjanie stracili pięciu ludzi.
- 7:59
Rząd Japonii zatwierdził we wtorek kolejne sankcje przeciwko Rosji za jej napaść na Ukrainę. Przewidziano zamrożenie aktywów kolejnych 28 rosyjskich organizacji i 398 Rosjan, w tym córek prezydenta Władimira Putina i żony szefa MSZ Siergieja Ławrowa.
Po rozszerzeniu sankcji m.in. na dwie dorosłe córki Putina, Marię Woroncową i Jekaterinę Tichonową, lista Rosjan, których aktywa będą w Japonii zamrożone, wydłużyła się do 499 nazwisk. Wcześniej ukarano już w ten sposób samego Putina, osoby z jego otoczenia i oligarchów.
- 7:50
Wojska rosyjskie pozbywają się dowodów swojego barbarzyństwa w Mariupolu - w ciągu najbliższych siedmiu dni planują zebrać ciała zamordowanych cywilów, a następnie spalić je w dużym krematorium w Charcysku pod Donieckiem - przekazał w poniedziałek wieczorem mer Mariupola Wadym Bojczenko.
"Rosyjscy okupanci zbierają ciała cywilów zabitych w Mariupolu, +oczyszczają+ ulice i ruiny budynków. Wiemy, gdzie potem te ciała gromadzą - wyznaczono na te cele specjalne miejsca. Mieli dwa cyniczne plany, w jaki sposób pozbywać się ciał. Pierwszy to pochówki w masowych grobach, a drugi - spalanie szczątków w mobilnych krematoriach, przypominających z zewnątrz samochody ciężarowe" - relacjonował Bojczenko na kanale telewizji Ukraina 24.
"Teraz podobno pojawił się trzeci plan - chcą wywozić ciała do dużego krematorium w Charcysku (mieście nieopodal Doniecka, na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej - red.) i tam się ich pozbywać" - dodał szef miejskiej administracji.
- 7:26
Na okupowanych obszarach Ukrainy rosyjscy najeźdźcy torturują i zabijają osoby starsze – oświadczyła ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, cytowana we wtorek przez agencję Ukrinform.
Agencja przekazuje, że Denisowa opisała na Telegramie swoje wystąpienie na obradach grupy roboczej ds. starzenia przy 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która rozpoczęła pracę w Nowym Jorku.
- 7:17
Wojska rosyjskie, prowadzące inwazję na Ukrainie, wzmacniają siły w rejonie Melitopola i w obwodzie chersońskim - wynika z komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, opublikowanego we wtorek rano na Facebooku.
"Wykryto oznaki wzmocnienia systemu obrony przeciwlotniczej w rejonach Melitopola i Iłowajska" - głosi komunikat. Sztab spodziewa się dalszych prób zajęcia Mariupola i Popasnej oraz ofensywy na Kurachowe. Są to miasta w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.
W rejonie Charkowa na północnym wschodzie "okupanci kontynuują częściową blokadę" tego miasta" - wskazał sztab. Natomiast w obwodzie chersońskim, który przylega do anektowanego Krymu, wojska rosyjskie prowadzą "regularne uzupełnienie strat w sile żywej i sprzęcie".
- 6:05
Stany Zjednoczone dołożą wszelkich starań, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za wszystkie jej zbrodnie wojenne na Ukrainie - powiedział w poniedziałek w Wiedniu Stały Przedstawiciel USA przy OBWE Michael Carpenter podczas specjalnego posiedzenia Rady Stałej tej organizacji, poświęconego atakowi rakietowemu Rosji na dworzec Kramatorsk.
- 5:17
Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro wydał oświadczenie, w którym powitał pierwszą, ponad stuosobową grupę uchodźców, przybyłych z Ukrainy.
"Otwarliśmy drogę jaką stwarzają wprowadzone przez nas paszporty humanitarne: serdecznie witamy! Zostaniecie też przyjęci przez historyczną wspólnotę brazylijskich Ukraińców, największą w Ameryce Łacińskiej” – brzmiało powitanie.
W związku z podjętą ostatecznie przez prezydenta Bolsonaro decyzją o przyjęciu pewnej liczby uchodźców z pustoszonej wojną Ukrainy miejscowe media podkreślają, że znajdą się oni "wśród swoich". - 5:17
Rosjanie przetrzymują w niewoli około 1700 ukraińskich żołnierzy i cywilów - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Wśród więźniów jest 500 kobiet - zaznaczyła.
Zdaniem Wereszczuk Rosjanie przebywających w niewoli Ukraińców traktują "upokarzając godność ludzką. - Mimo to nasze dziewczęta i kobiety proszą nas, abyśmy nadal walczyli o nasze zwycięstwo - zaznaczyła wicepremier.
- Mamy w niewoli także wielu księży, dziennikarzy, aktywistów, burmistrzów. Są w więzieniach, nie na terytorium Ukrainy, ale w Kursku, Briańsku, Rostowie. Tam są przetrzymywani – powiedziała Wereszczuk. - 5:17
Pentagon nie może jeszcze potwierdzić doniesień, że rosyjskie siły użyły czegoś, co może być bronią chemiczną w Mariupolu na Ukrainie - oświadczył rzecznik Pentagonu John Kirby, cytowany przez CNN.
"Te doniesienia, jeśli są prawdziwe, są głęboko niepokojące i odzwierciedlają obawy, jakie mieliśmy co do możliwości użycia na Ukrainie różnych środków kontroli zamieszek, w tym gazu łzawiącego zmieszanego ze środkami chemicznymi" - napisał Kirby w komunikacie.
Zapewnił, że Pentagon jest świadomy zagrożenia i będzie uważnie monitorował sytuację. - 5:16
- Bitwa o regiony Doniecka i Ługańska będzie kluczowym momentem wojny, który wiele zmieni dla wszystkich. Dla Ukrainy jest to szansa na pozbawienie Rosji możliwości kontynuowania agresji poprzez pokonanie jej armii. I szansa na nieodwracalną zmianę przebiegu działań wojennych - ocenił szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, cytowany przez "Ukraińską Prawdę"..
Jego zdaniem dla Kremla ta bitwa będzie jedyną szansą na przetrwanie mitu potęgi rosyjskiej machiny wojennej. - A dla niektórych mocno zacofanych elit politycznych będzie to szansa na dalsze istnienie - stwierdził.
- Dla Zachodu będzie to również fundamentalna bitwa, ponieważ nasze zwycięstwo zależy od szybkości podejmowania decyzji w sprawie broni. I to właśnie ta prędkość wyznaczy skuteczność systemu demokratycznego w walce z autokracją - ocenił Jermak dodając, że Zachód nie może sobie pozwolić na przegraną, podobnie jak Ukraina.
- Dla nas to wojna patriotyczna. W oczach narodów zachodnich jest to wojna światła i ciemności, a oni też doceniają skuteczność swoich przywódców w takich wydarzeniach – podsumował Jermak. - 5:16
"Szacujemy, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy rosyjskiemu wojsku będzie trudno uzyskać znaczące zdolności bojowe w jednostkach zmechanizowanych do operacji w Donbasie. Analitycy wojskowi i obserwatorzy twierdzą, że Rosji może być trudno zreorganizować siły dotknięte walkami w okolicach Kijowa i na północy Ukrainy" - oświadczył amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), cytowany przez CNN.
ISW przypomina, że w przededniu inwazji Rosja rozmieściła przy granicach z Ukrainą około 120 batalionowych grup taktycznych, a obecnie około jedna czwarta tych sił jest "praktycznie niezdolna" do walki po ciężkich stratach i zniszczeniu sprzętu.
Mimo to, zdaniem ISW, nie należy zakładać, że nadchodzące dni będą dla ukraińskich sił zbrojnych łatwe. Według ekspertów armia rosyjska może odnieść pewien sukces i przejąć kontrolę nad częścią obwodów donieckiego i ługańskiego. - 5:16
"Docierają do nas informacje, że siły rosyjskie mogły użyć środków chemicznych do ataku na ludność Mariupola. Współpracujemy z naszymi partnerami w celu weryfikacji tych raportów. Każde użycie takiej broni byłoby bezduszną eskalacją tego konfliktu, pociągniemy do odpowiedzialności Putina i jego reżim" – napisała na Twitterze minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss.
- 5:16
Rosyjski oligarcha Sulejman Kerimow ukrywał majątek poprzez fikcyjne spółki zarejestrowane m.in. na siostrzeńca oraz szwajcarskiego tatuażystę, a choć banki zauważyły podejrzane przelewy łącznie na 700 mln dolarów, nie były w stanie ustalić pochodzenia pieniędzy - podała stacja BBC.
Stworzoną przez Kerimowa sieć fikcyjnych spółek odtworzyło Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), w skład którego wchodzi nadawany w BBC program Panorama. - 5:16
- Dzisiaj okupanci oświadczyli, że przygotowują nowy etap terroru przeciwko Ukrainie i naszym żołnierzom. Jeden z ich rzeczników powiedział, że mogą użyć broni chemicznej przeciwko obrońcom Mariupola. Traktujemy to tak poważnie, jak tylko jest to możliwe - powiedział Wołodymyr Zełenski. Ukraiński prezydent przypomniał również, że światowi przywódcy obiecali zareagować szybciej i ostrzej, jeśli Rosja użyje na Ukrainie broni chemicznej.
- 5:15
"Nasze siły zbrojne mocno utrzymują pozycje obronne Charkowa i regionu. Dlatego rosyjski wróg w swojej bezsilności nadal 'walczy' z ludnością cywilną. W wyniku codziennych ataków w mieście i regionie, niestety, zginęło osiem osób, w tym 13-letnie dziecko. Jest 19 rannych, w tym dwoje dzieci w wieku 4 i 9 lat" – napisał na Telegramie szef obwodowej administracji Ołeh Synegubow.
Przestrzegł także po raz kolejny mieszkańców przed minami, które w dużych ilościach zostały rozmieszczone przez Rosjan. Część z nich udało się już zneutralizować, ale nadal można je znaleźć na dachach, strychach, a nawet na placach zabaw. "Po raz kolejny wzywamy obywateli, aby byli bardzo ostrożni, aby nie zbliżać się do takich obiektów i natychmiast dzwonić pod numer 101, jeśli zostaną wykryte" – podkreślił.
- 5:15
Ponad 4,3 tys. osób udało się ewakuować w poniedziałek przez korytarze humanitarne z ukraińskich miast okupowanych lub obleganych przez wojska rosyjskie - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w komunikacie opublikowanym na Telegramie.
"Łącznie ewakuowano dziś 4354 osoby. Na dzień dzisiejszy 3854 osoby przybyły do Zaporoża korytarzami humanitarnymi z Mariupola i Berdiańska własnym transportem i autobusami do ewakuacji. Spośród nich 556 osób pochodzi z Mariupola" - napisała Wereszczuk.
Autorka/Autor:ft, momo//kg, adso
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu