Ukraiński sztab generalny: Rosja ma problem z zebraniem wojsk, planuje ukrytą mobilizację

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Wiceburmistrz Mariupola Siergiej Orłow o sytuacji w mieście (13.04.2022)
Wiceburmistrz Mariupola Siergiej Orłow o sytuacji w mieście (13.04.2022)TVN24 BiS
wideo 2/26
Wiceburmistrz Mariupola Siergiej Orłow o sytuacji w mieścieTVN24 BiS

Trwa 50. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Władze wojskowe Rosji mają problem z zebraniem odpowiedniej liczby żołnierzy do walki na Ukrainie i planują przeprowadzić "ukrytą mobilizację" w czasie wiosennego poboru do wojska - oświadczył sztab generalny armii ukraińskiej. W czwartek doszło do czwartej ukraińsko-rosyjskiej wymiany jeńców. Wolność odzyskało w sumie 30 Ukraińców. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował, że zatwierdził nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 800 milionów dolarów. Obejmie on między innymi 18 haubic, 200 transporterów opancerzonych, 11 śmigłowców i 300 dronów-kamikadze Switchblade, a także drony morskie - podał rzecznik Pentagonu John Kirby.

> Rosja zamierza utworzyć wokół armii ukraińskiej w Donbasie podwójny pierścień - ocenił w rozmowie z kijowskim tygodnikiem "Nowoje Wriemia" pułkownik rezerwy Kostiantyn Maszowec.

> Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy poinformował w środę, że rosyjska FSB planowała wywiezienie prorosyjskiego polityka ukraińskiego Wiktora Medwedczuka przez Naddniestrze do Moskwy.

> Siły Zbrojne Ukrainy trafiły dwiema rakietami znajdujący się na Morzu Czarnym rosyjski krążownik Moskwa – powiedział szef odeskiej administracji Maksim Marczenko. Rosyjskie ministerstwo obrony przyznało, że na krążowniku w wyniku pożaru doszło do wybuchu amunicji.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:29

  Reuters: lokalne media podają, że w Charkowie na wschodzie Ukrainy i Iwano-Frankiwsku w zachodniej części kraju słychać było eksplozje.

 • 4:03

  2557 cywilów ewakuowano w czwartek korytarzami humanitarnymi z ukraińskich miast - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w mediach społecznościowych. Dodała, że w tej liczbie jest także blisko 290 mieszkańców oblężonego przez wojska rosyjskie portu Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy, którym udało się opuścić miasto własnym transportem.

 • 3:22

  Polska ma zasadę, by przyjąć wszystkich uchodźców z Ukrainy i umieścić ich w prywatnych domach. Nigdy w przeszłości żaden kraj nie zrobił tego dla uchodźców przybywających do jego granic - powiedział w czwartek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski w telewizji Al-Dżazira.

  "Kiedy byłem ambasadorem w Szwecji, Szwedzi słusznie byli dumni z tego, że skutecznie przyjęli i zasymilowali milion uchodźców w ciągu 20 lat. A ponad 2,5 mln Ukraińców przekroczyło polską granicę w ostatnim miesiącu" - opisywał Brzezinski.

  Jego zdaniem "nie byłoby takie dziwne, gdyby Polacy, od 30 lat budujący swój dodatni wzrost gospodarczy (za wyjątkiem jednego roku covidowego), powiedzieli przybywającym Ukraińcom: 'rozumiemy wasze cierpienie, widzimy przez co przechodzicie, ale nie możemy was przyjąć, bo dopiero odbudowaliśmy nasz kraj i musimy go bronić', ale zrobili dokładnie coś odwrotnego".

  "Jestem teraz w Warszawie, gdzie znajduje się 400 tys. uchodźców, a stanowią oni ogółem 10 proc. mieszkańców kraju, któremu w ogóle nie grozi destabilizacja. A jeśli weźmie się pod uwagę, że Polska jest gospodarczym koniem pociągowym Europy Środkowej, to widać, że destabilizacja Polski od razu wpłynęłaby na kilkanaście państw w regionie" - przekonywał dyplomata.

  Brzezinski przyznał, że wbrew obawom niektórych kiedy został ambasadorem "odkrył, że ten kryzys spowodował dobrą współpracę w sprawach bezpieczeństwa, ale też demokracji, wartości i gospodarki, która jest istotna z punktu widzenia stosunków polsko-amerykańskich".

  "Rozmawialiśmy bardzo jasno z Polakami, że stoimy murem za nimi, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Mamy 10,5 tys. żołnierzy w Polsce, w polskich bazach, mamy pociski Patriot wymierzone, by chronić Polskę, i nasz prezydent powiedział jasno, że będziemy bronić każdego centymetra polskiego terytorium, ponieważ Polska jest członkiem NATO" - przypomniał ambasador. "Polska jest bezpieczna, Polska jest zabezpieczona" - powiedział po polsku na zakończenie rozmowy Brzezinski.

 • 3:04

  Zniszczenia pod Kijowem

  Zniszczenia we wsi pod Kijowem

  Zniszczony rosyjski konwój pod Kijowem

 • 1:41

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował swym rodakom za 50 dni oporu przeciwko Rosji. Dzięki siłom zbrojnym i "naszemu narodowi obroniliśmy większą część naszego kraju" - powiedział Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym na komunikatorze Telegram.

  - 50 dni obrony to sukces. Sukces milionów Ukraińców - podkreślił prezydent, dodając, że w pierwszym dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę "nikt nie był przekonany, że przetrwamy", a wielu doradzało mu, by opuścił kraj. - Nie znali jednak oni Ukraińców i nie wiedzieli, jacy są odważni i jak bardzo cenią sobie wolność - powiedział Zełenski.

 • 0:51

  Agencja Reutera, powołując się na lokalne media, poinformowała o tym, że w Kijowie i na południu kraju w Chersoniu słyszane były odgłosy głośnych eksplozji.

 • 0:13

  Utrata krążownika Moskwa, okrętu flagowego na Morzu Czarnym, który zatonął w czwartek, jest "ciosem" dla rosyjskiej floty w regionie - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby. - Będzie to miało konsekwencje dla ich" zdolności bojowych, ponieważ okręt ten był kluczowym elementem w ich wysiłkach na rzecz ustanowienia dominacji na Morzu Czarnym - podkreślił Kirby w wypowiedzi dla stacji CNN.

  - Nawet nie wiem, kiedy okręt tej wielkości zatonął po raz ostatni podczas konfrontacji wojskowej – stwierdził rzecznik Pentagonu, dodając, że nie jest w stanie potwierdzić pochodzenia pożaru na pokładzie Moskwy.

 • 23:31

  "Na Ukrainie popełniono przerażające zbrodnie (...) Rosyjskie władze będą musiały zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Nie ma pokoju bez sprawiedliwości" - napisał w czwartek wieczorem na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron. Poinformował, że na miejscu francuscy eksperci i żandarmi pomagają ukraińskiemu i międzynarodowemu wymiarowi sprawiedliwości zbierać dowody.

  Francuski przywódca poinformował także, że w ciągu ostatnich 50 dni, a więc od początku rosyjskiej inwazji, Francja przekazała Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości ponad 100 mln euro i - jak zapewnił - pomoc ta będzie kontynuowana, także w ramach całej Unii Europejskiej, której kraje zadeklarowały pomoc wojskową o łącznej wartości 1,5 mld euro.

  Emmanuel Macron napisał na Twitterze, że w piątek Francja dostarczy na Ukrainę 24 wozy strażackie i karetki pogotowia oraz 50 ton sprzętu ratunkowego. "To już drugi taki konwój w ciągu miesiąca" - podkreślił. Poinformował także, że podczas wieczornej rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zapewnił go o solidarności z Ukrainą i determinacji by zakończyć konflikt.

 • 22:21

  Krążownik Moskwa zatonął podczas holowania w warunkach sztormu – poinformowało wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony. Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami Neptun. Moskwa nie potwierdziła tej informacji, twierdząc, że "doszło do pożaru".

 • 22:20

  Prezydent USA Joe Biden wyraził gotowość do odwiedzenia Ukrainy. Według mediów Biały Dom planuje wysłanie do Kijowa szefa Pentagonu Lloyda Austina lub szefa dyplomacji Antony'ego Blinkena. Biden był pytany przez dziennikarzy przed odlotem do Karoliny Północnej, czy wyśle wysokich rangą przedstawicieli administracji z wizytą na Ukrainę. - Podejmujemy tę decyzję w tej chwili - odparł.

 • 22:20

  Ponad 500 cywilów, w tym 24 dzieci, zostało zabitych w obwodzie charkowskim od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego - poinformował gubernator regionu Ołeh Syniehubow, cytowany przez agencję AFP.

 • 21:48

  Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w czwartek wieczorem w większości obwodów Ukrainy – poinformowały media ukraińskie.Z mapy zamieszczonej przez telewizję Ukraina 24 na Telegramie wynika, że syreny włączono we wszystkich obwodach zachodniej i środkowej części kraju, a także w obwodzie ługańskim na wschodzie. Portal Suspilne pisze, że alarm przeciwlotniczy ogłoszono w obwodach kijowskim, dniepropietrowskim, winnickim i zaporoskim, a także czerkaskim, żytomierskim, rówieńskim, tarnopolskim, chmielnickim, kirowohradzkim, lwowskim oraz iwano-frankowskim.

 • 21:40

  Według informacji strony ukraińskiej rosyjskie dowództwo nie zdołało zrealizować planów mobilizacji na Kaukazie Północnym, a główną przyczyną jest "niechęć mieszkańców tego regionu do udziału w działaniach zbrojnych". Jak podano, Rosjanie "próbują zakończyć przygotowania do ofensywy we wschodnich obwodach" – m.in. zwiększają zgrupowanie lotnictwa bojowego i systemu kierowania wojskami. Rosyjskie siły wycofane wcześniej z północnego wschodu Ukrainy są przemieszczane po terytorium Rosji – z obwodów kurskiego i briańskiego do obwodów biełgorodzkiego i woroneskiego.

 • 21:39

  Władze wojskowe Rosji mają problem z zebraniem odpowiedniej liczby żołnierzy do walki na Ukrainie i planują przeprowadzić "ukrytą mobilizację" w czasie wiosennego poboru do wojska - oświadczył sztab generalny armii ukraińskiej. "W celu ukrycia informacji mobilizacja na poziomie ogólnopaństwowym będzie przeprowadzona równolegle z planowym poborem do wojska" – utrzymuje sztab w czwartkowym raporcie sytuacyjnym. Podano w nim również, że Rosja przygotowuje do udziału w wojnie w Ukrainie dodatkowe pododdziały z wojsk Floty Północnej i 8. Armii Ogólnowojskowej Południowego Okręgu Wojskowego.

 • 21:28

  Trzy osoby cywilne zginęły, a siedem odniosło obrażenia na skutek rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Facebooku. "Rosja zabija cywilów! 14 kwietnia na skutek rosyjskich ostrzałów i ataków lotniczych w obwodzie donieckim zginęło kolejnych trzech cywilów, a siedmiu zostało rannych" – napisał Kyryłenko.

 • 21:20

  Dwoje dzieci i kobieta odnieśli obrażenia na skutek ostrzelania przez siły rosyjskie wioski Ołeksandriwka w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na władze obwodu. Ranne dzieci są w wieku 9 i 11 lat. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały także budynki mieszkalne i sieć ogrzewania gazowego. Także mer Charkowa Ihor Terechow poinformował, że w mieście ponownie doszło do ostrzałów i płoną garaże. - Trafiono w budynek mieszkalny. Sytuacja jest napięta – oznajmił.

 • 20:58

  Nie możemy lekceważyć ryzyka, że Rosja w desperacji użyje broni jądrowej - oświadczył dyrektor CIA Bill Burns. Zaznaczył jednak, że jak dotąd nie odnotowano żadnych dowodów wskazujących na taki ruch. Burns odniósł się do sprawy podczas przemówienia na uczelni Georgia Tech, jego pierwszym od momentu objęcia funkcji szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej. Jak stwierdził, uniknięcie "III wojny światowej" jest jednym z głównych zadań agencji. - Biorąc pod uwagę potencjalną desperację prezydenta Putina i rosyjskiego kierownictwa, biorąc pod uwagę dotychczasowe niepowodzenia militarne, nikt z nas nie może lekceważyć zagrożenia potencjalnym posunięciem się do użycia taktycznej broni jądrowej - powiedział Burns. Zaznaczył jednak, że poza retoryką Kremla, nic jak dotąd nie wskazuje na przygotowywanie się Rosji do takiego uderzenia.

 • 20:56

  Byliśmy przygotowani na to, że wojna rozpocznie się 22 lutego - powiedział w czwartek sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow, cytowany przez Ukraińską Prawdę. - Byliśmy świadomi tego, co stanie się w naszym kraju. Co więcej, przewidywana przez nas data ataku to był 22 lutego, a nie 24 lutego. Nasz wywiad miał informacje, że to 22 lutego Rosjanie otrzymali rozkaz inwazji na pełną skalę, ale rosyjskie dowództwo przełożyło atak o dwa dni - powiedział Daniłow. Zaznaczył, że podejrzenia kierowane wobec Ukrainy o brak przygotowań do wojny były całkowicie błędne. - Nie mogliśmy wyjść i publicznie powiedzieć ludności: 'Przyjaciele, 22 lutego zaczyna się wojna'. Są to rzeczy niedopuszczalne z punktu widzenia administracji publicznej. Ale przygotowywaliśmy się - wyjaśniał szef Rady.

 • 20:55

  W czwartek na Ukrainie ewakuowano 2557 osób, w tym 289 osób wyjechało samodzielnie samochodami z Mariupola – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Z obwodu ługańskiego, gdzie toczą się walki, wyjechało 225 osób.

 • 19:20

  Rosja zamierzała zabić prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i stworzyć w Ukrainie marionetkowe państwo – oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla BBC. - Plan był dość prosty i zuchwały: przede wszystkim likwidacja prezydenta naszego kraju. Dla nich to była sprawa numer jeden i podjęli kilka prób. Mogę nawet powiedzieć, że 22 lutego około godziny 19.20 dostaliśmy informację, że może to nastąpić w najbliższym czasie – powiedział Daniłow. Dodał, że zgodnie z protokołem po otrzymaniu tej informacji powiadomił prezydenta, jego ochronę, służbę bezpieczeństwa, a także ministra spraw wewnętrznych i wszystkie odpowiednie organy.

 • 19:02

  Władze Rosji próbują werbować obywateli Mołdawii w Naddniestrzu do wyjazdu na wojnę z Ukrainą - poinformował w czwartek rząd w Kiszyniowie. W tym separatystycznym regionie mołdawskim stacjonują wojska rosyjskie.

 • 19:02

  Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła uchwałę, która zatwierdza treść oświadczenia, uznającego działania armii rosyjskiej w Ukrainie za ludobójstwo. "Czyny popełnione przez siły zbrojne Rosji nie są po prostu zbrodnią agresji, a mają na celu systemowe i konsekwentne unicestwienie narodu ukraińskiego, jego odrębności, pozbawienie go prawa do samostanowienia i samodzielnego rozwoju" – wskazano w zapisie wyjaśniającym. "Wymaga to niezwłocznego uznania czynów, popełnionych przez armię rosyjską w czasie ostatniej fazy agresji zbrojnej Rosji wobec Ukrainy, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 r., za ludobójstwo narodu ukraińskiego" – podkreślono.

 • 19:00

  Ukraina wciąż nie dostaje broni wystarczająco szybko, by odeprzeć rosyjską agresję - powiedział prezydent Zełenski w rozmowie ze stacją BBC. Ponownie zaapelował do Zachodu o dalsze dostawy broni.

 • 18:46

  Europejskie kraje, które nadal kupują rosyjską ropę "zarabiają pieniądze na krwi innych ludzi - powiedział w rozmowie ze stacją BBC prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wskazał w szczególności na Niemcy i Węgry. Zarzucił obu tym krajom, że blokują wysiłki zmierzające do nałożenia embarga na import energii, na czym Rosja może zarobić w tym roku nawet 326 miliardów dolarów. - Niektórzy z naszych przyjaciół i partnerów rozumieją, że teraz są inne czasy, że to już nie jest kwestia biznesu i pieniędzy. Jest to kwestia przetrwania - mówił Zełenski.

 • 18:22

  Siły rosyjskie uderzyły w czwartek w zakłady metalurgiczno-maszynowe w Kramatorsku, które pracowały podczas wojny – poinformował mer tego miasta w obwodzie donieckim na Ukrainie Ołeksandr Honczarenko. Po ataku produkcja w zakładach stanęła i obecnie trwa odgruzowywanie terenu. Honczarenko zaznaczył, że zakłady nie były obiektem wojskowym, a jako duży pracodawca pozwalały mieszkańcom zarabiać pieniądze podczas wojny. "Żadnej logiki... po prostu niszczą naszą ziemię" – napisał.

 • 18:20

  Okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, krążownik Moskwa, wciąż zmaga się z pożarem i zmierza w kierunku Sewastopola - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, okręt był w zasięgu ukraińskich rakiet Neptun, ale nie może potwierdzić, że były one przyczyną jego uszkodzenia. Urzędnik ministerstwa obrony USA powiedział podczas briefingu prasowego, że Moskwa została uszkodzona w znacznym stopniu i według oceny Pentagonu wciąż zmaga się z pożarem na pokładzie. Jednocześnie resort ocenia, że okręt płynie do portu w Sewastopolu na Krymie. Przedstawiciel Pentagonu podał, że w chwili wybuchu Moskwa znajdowała się ok. 100 km od wybrzeża, czyli była w zasięgu ukraińskich rakiet przeciwokrętowych Neptun, które według Ukrainy uderzyły w jednostkę. Jednocześnie USA nie potwierdziły ani nie zaprzeczyły, że ukraiński atak był przyczyną uszkodzenia krążownika. Oficjel dodał, że pozostałe okręty będące w pobliżu Moskwy wycofały się na odległość ok. 150 km od brzegu.

 • 17:33

  Kapłan eparchii (diecezji) dniepropietrowskiej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP-PM) Andrij Pinczuk oświadczył, że patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl powinien stanąć przed międzynarodowym trybunałem kościelnym - podał portal Ukrainska Prawda.

 • 16:35

  Żołnierze wojsk desantowo-szturmowych ze Lwowa wyzwolili kilka miejscowości na południu Ukrainy – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na komunikat 80. brygady desantowo-szturmowej na Facebooku. W komunikacie podano, że żołnierze brygady przeprowadzili "popisową operację" zniszczenia rosyjskich pododdziałów, ale jej przebiegu nie można ujawnić. Podano jedynie, że z wyprzedzeniem zidentyfikowano i zaatakowano "punkty dowodzenia, zasoby ogniowe i inne ważne obiekty przeciwnika", po czym siły ukraińskie przeszły do natarcia.

 • 16:01

  Zgodnie z decyzją króla Arabii Saudyjskiej Salmana ibn Abd al-Azisa as-Sauda 10 milionów dolarów zostanie przekazanych na pomoc medyczną i schronienie dla uchodźców z Ukrainy do krajów sąsiednich, w szczególności Polski - poinformowała Ambasada Arabii Saudyjskiej w Warszawie.

 • 15:48

  Władze Hiszpanii są gotowe do wysłania patomorfologów na Ukrainę w celu pomocy w badaniu zbrodni wojennych, popełnionych w tym kraju przez Rosję - ustalił dziennik online "El Espanol".

 • 15:44

  W ramach wymiany strona rosyjska zwolniła 5 ukraińskich oficerów i 17 szeregowych żołnierzy, jak również 8 cywilów, w tym jedną kobietę - przekazała Wereszczuk na Facebooku. Także w czwartek ukraiński wywiad wojskowy poinformował o zwolnieniu dwóch ukraińskich pilotów z niewoli, w której byli od 8 marca. Schwytani przez siły rosyjskie piloci byli przenoszeni w różne miejsca, aż umieszczono ich w areszcie w Kursku, gdzie przebywali w celi z 8 innymi Ukraińcami - podano w opublikowanym na Facebooku komunikacie. Jeden z pilotów powiedział, że jeńcy nie otrzymywali podstawowej pomocy medycznej mimo obrażeń. Drugi z pilotów opowiedział, że nieustannie poddawano ich przesłuchaniom i wszystkie zaczynały się od rosyjskiej propagandy, że Ukrainę wymyślił Lenin. "Zmuszali do nagrywania propagandowych nagrań. Jeśli odmawialiśmy, grozili, że przestaną opatrywać rany kolegów, że będą odcinać chore kończyny po kawałku. Opowiadali też, co grozi naszym rodzinom" – relacjonował. Przy tym, według pilotów, nawet podczas przesłuchań Rosjanie przyznawali, że ich blitzkrieg na Ukrainie się nie udał. W komunikacie wywiadu przekazano, że obaj piloci są już bezpieczni, znajdują się w szpitalu i otrzymują wszelką niezbędną pomoc medyczną.

 • 15:42

  Czwarta ukraińsko-rosyjska wymiana jeńców odbyła się w czwartek, wolność odzyskało w sumie 30 Ukraińców – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

 • 15:29

  Rosja kończy przygotowania do ofensywy na Donbas, wojska rosyjskie blokują przerzut ukraińskich jednostek na wschód kraju – poinformował estoński portal ERR, powołując się na estoński wywiad. Według ERR, siły rosyjskie chcą zająć ważne węzły transportowe w okolicy miast Popasna i Rubiżne w obwodzie ługańskim. "Zajęcie Siewierodoniecka (w tym samym obwodzie) pozwoliłoby rosyjskim wojskom atakować z kilku kierunków ważny dla sił ukraińskich rejon Słowiańska i Kramatorska" w obwodzie donieckim – podała ERR.

 • 15:07

  To, co w tej chwili dzieje się na Ukrainie to ludobójstwo; Rosjanie wykorzystują broń niekonwencjonalną zakazaną prawem międzynarodowym - powiedziała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa w trakcie czwartkowego briefingu dotyczącego zbrodni Rosji dokonywanych na ludności cywilnej. Czwartek jest 50. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 • 14:57

  Zapłata za rosyjski gaz w rublach przez nabywców z Unii Europejskiej złamałaby system sankcji Unii Europejskiej wobec Moskwy - taki zapis znalazł się wewnętrznym dokumencie Komisji Europejskiej, do którego dotarł Reuters.

  "Mechanizm ten doprowadziłby do naruszenia istniejących unijnych środków ograniczających przyjętych w stosunku do Rosji, jej rządu, banku centralnego i jej pełnomocników, jak również ogólnego szerokiego zakazu obchodzenia unijnych środków ograniczających" - podano w dokumencie. Jak przekazał Reuters, jest to wstępna, techniczna wersja dokumentu, opierająca się na nieoficjalnym tłumaczeniu dekretu prezydenta Rosji Władimira Putina z 31 marca.

 • 14:48

 • 14:32

  MSW Ukrainy podało informację, że w nocy Rosjanie ostrzelali w obwodzie donieckim 15 miejscowości. W ataku ucierpiała ludność cywilna.

  W ostrzale uszkodzono co najmniej 34 obiekty cywilne: budynki mieszkalne, infrastrukturę rolniczą i kolejową oraz gazociąg. 11 cywilów zostało rannych.

 • 14:16

  Rosyjskie media informowały wcześniej w czwartek o ewakuacji załogi krążownika Moskwa z powodu pożaru i wybuchu amunicji. Strona rosyjska twierdzi, że przyczyny pożaru nie są znane, a okręt "utrzymuje się na powierzchni" - przekazała stacja CNN.

  Eksperci oceniali, że strata krążownika Moskwa, który uczestniczył m.in. w ataku na ukraińską Wyspę Węży, byłaby olbrzymim ciosem dla rosyjskiej marynarki wojennej, zarówno pod względem militarnym, jak i wizerunkowym.

 • 14:15

  Rosyjski krążownik rakietowy Moskwa, poważnie uszkodzony w wyniku ostrzału sił ukraińskich na Morzu Czarnym, przewrócił się i zaczął tonąć – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując komunikat służb prasowych ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe.

  "Na obszarze operacyjnym Morza Czarnego okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, krążownik Moskwa, został trafiony rakietą przeciwokrętową Neptun i poważnie uszkodzony. Wybuchł pożar. Inne okręty chciały udzielić pomocy, ale sztorm i potężna eksplozja amunicji przewróciła okręt i zaczął on tonąć" – napisano.

 • 13:56

  W oblężonym przez rosyjskie wojska i stale ostrzeliwanym Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, panuje katastrofa humanitarna. W ocenie mera miasta mogło tam dotychczas zginąć ponad 20 tysięcy cywilów. Pojawiają się doniesienia, że Rosjanie zaczęli spalać zwłoki zabitych mieszkańców w mobilnych krematoriach, by ukryć ślady zbrodni.

  Według najnowszych szacunków, w położonym nad Morzem Azowskim Mariupolu wciąż przebywa ponad 100 tys. osób.

 • 13:49

  "Niebezpieczeństwo dla mieszkańców. Okupanci zachęcają ich do zawiązywania białej wstążki jako oznaczenia 'swój'. W rzeczywistości Rosjanie po raz kolejny wykorzystują ludność cywilną, próbując zmylić naszych snajperów i wojskowych. Dokładnie takimi oznaczeniami posługuje się rosyjska armia, dlatego nasze siły mogą uznać osoby ze wstążką za wroga. Zupełny cynizm" - napisał Andriuszczenko na Telegramie.

  Doradca mera przekazał także doniesienia o specjalnych przepustkach wprowadzanych przez najeźdźcę w Mariupolu. Mają one umożliwiać cywilnym mieszkańcom poruszanie się po mieście.

  "Weryfikujemy te doniesienia, jednak wszystko to przypomina prawdziwą segregację i przekształcenie Mariupola w getto dla Ukraińców na wzór tych nazistowskich we Lwowie i Polsce. Ale to już nawet nie dziwi" - dodał Andriuszczenko.

 • 13:45

  Rosyjskie wojska przekształcają Mariupol w prawdziwe getto dla Ukraińców na wzór działań nazistów we Lwowie i Polsce - zachęcają cywilów do noszenia mylących oznaczeń i wprowadzają przepustki, umożliwiające poruszanie się po mieście - przekazał w piątek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

 • 13:25

  Pepelaszko przekazał, że mimo poważnych obrażeń, większość Ukraińców nie otrzymuje w areszcie podstawowej opieki medycznej. Czyż opowiedział, że każde przesłuchanie w areszcie rozpoczynało się od "putinowskiej propagandy o Ukrainie na podstawie tego, co wymyślił Lenin". Rosyjscy żołnierze mieli jednak sami przyznać, że ich blitzkrieg się nie powiódł i cele nie zostały osiągnięte.

  - Oni naprawdę są jak zombie! Pytali, czy na Ukrainie jest wielu nazistów - powiedział Pepelaszko. - Powtarzali, że chcą wyzwolić Ukrainę od nazistów, że niedługo znów zamieszkamy w jednym kraju, a Galicję zabierze Polska - dodał ukraiński pilot. Rosyjscy żołnierze mieli także grozić ukraińskim jeńcom oraz ich rodzinom. Wywiad poinformował, że piloci znajdują się teraz pod opieką lekarską. Nie podano szczegółów dotyczących samego uwolnienia.

 • 13:24

  Ukraiński wywiad wojskowy uwolnił z rosyjskiej niewoli dwóch pilotów – podał w czwartek portal Ukraińska Prawda za oświadczeniem służb specjalnych zamieszczonym na Facebooku.

  Wywiad poinformował, że piloci Iwan Pepelaszko i Ołeksij Czyż zostali wzięci do niewoli 8 marca w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy. Zostali przewiezieni przez Rosjan do aresztu śledczego w Kursku, gdzie byli przetrzymywani w celi wraz z ośmioma innymi ukraińskimi oficerami.

 • 13:09

  Prezydent Francji Emmanuel Macron pytany o unikanie używania słowa "ludobójstwo" w odniesieniu do działań Rosji w Ukrainie, powiedział, że chciał uniknąć eskalacji słownej – podał Reuters.

 • 12:47

  Szesnastoletnia Karyna z Buczy została zgwałcona przez rosyjskich żołnierzy, a następnie zabita strzałem w głowę. Poszukiwania dziewczyny zakończyły się odnalezieniem jej ciała - poinformowała na Twitterze deputowana do ukraińskiego parlamentu Łesia Wasyłenko.

  Posłanka dołączyła do wpisu wcześniejszy komunikat matki Karyny z prośbą o pomoc w poszukiwaniu córki. Według rodziny zamordowanej 16-latki, dziewczyna miała zaginąć 10 marca.

 • 12:44

  Pociągi kijowskiego metra, które obecnie jeżdżą co godzinę, od piątku będą kursowały dwa razy częściej - poinformowały władze ukraińskiej stolicy. Metro w Kijowie wciąż pełni funkcję nie tylko środka komunikacji, ale i schronu.

 • 12:44

  Rosyjscy hakerzy masowo rozpowszechniają na Ukrainie domniemane rejestry osób wyznaczonych do mobilizacji wojskowej. Dokumenty te zawierają złośliwe oprogramowanie przechwytujące dane osobowe - ostrzegła na Telegramie Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji.

 • 12:26

  Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do końca roku Polska zrezygnuje z importu z Rosji gazu płynnego LPG.

 • 12:24

  Wojna obniży PKB Ukrainy nawet o połowę - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwracają uwagę, że na terenach ogarniętych konfliktem znajduje się m.in. większość ukraińskich hut, a przemysł metalurgiczny to druga największa branża eksportowa tego kraju.

 • 12:24

  Mimo pewnego postępu w przyznawaniu wiz dla uchodźców wojennych z Ukrainy, do Wielkiej Brytanii przyjechało na razie mniej niż 30 procent tych, którzy już dostali wizy - wynika ze statystyk opublikowanych przez brytyjskie MSW.

 • 12:22

  Gdyby doszło do jakichś interwencji, do jakichś misji humanitarnych, tego typu jakie proponowaliśmy, być może udałoby się uniknąć tych strasznych wydarzeń jakie miały miejsce w Buczy czy Irpieniu - ocenił premier Mateusz Morawiecki.

 • 12:16

  Rosyjską odmowę współpracy z misją ekspertów OBWE uważamy za dowód na pełną odpowiedzialność Rosji za agresję na Ukrainę - przekazało ukraińskie MSZ w oświadczeniu komentującym raport Organizacji w sprawie naruszeń prawa międzynarodowego w czasie wojny na Ukrainie.

 • 11:53

  Najczęstszymi problemami psychicznymi, z którymi musimy się obecnie mierzyć, są zaburzenia pojawiające się u dzieci, które przeżyły bombardowanie amunicją kasetową czy były świadkami gwałtów dokonywanych na ich matkach - powiedziała ukraińska minister ds. weteranów Julija Łaputina, w odpowiedzi na pytanie PAP.

  - Niemal równie często zaburzenia psychiczne wynikają z długiego pozostawania w zamknięciu, w schronach, w których ludzie pozbawieni są przecież normalnych warunków do życia. Brak snu, jedzenia, higieny, życie w nieświadomości dotyczącej losu własnego i najbliższych, naprawdę trudno jest sobie z tym poradzić – dodała Łaputina podczas briefingu online zorganizowanego we lwowskim centrum prasowym.

 • 11:40

  Groźby Rosji dotyczące zwiększenia obecności wojskowej w regionie Morza Bałtyckiego to nic nowego – powiedziała dziennikarzom premier Litwy Ingrida Szimonyte.

  Minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas podkreślił natomiast, że Rosja ma już w tym regionie broń jądrową.

 • 11:34

  Rosyjscy żołnierze, którzy odmawiają udziału w inwazji na Ukrainę, otrzymują "karne" adnotacje w książeczkach wojskowych. Wyprodukowano w tym celu specjalne pieczątki ze stwierdzeniem "skłonny do zdrady, kłamstwa i oszustwa" - poinformował rosyjski opozycyjny portal Meduza.

 • 11:01

  Traktorzysta z obwodu czernihowskiego zginął w wyniku najechania na minę przeciwczołgową podłożoną przez rosyjskie wojska - podała agencja Interfax-Ukraina za lokalną policją.

 • 10:28

  Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała w mediach społecznościowych, że na czwartek zostało ustalone z Rosjanami otwarcie dziewięciu korytarzy humanitarnych w kraju, którymi mają się ewakuować cywile zagrożeni rosyjską inwazją.

 • 10:27

  Na mocy postanowienia kijowskiego sądu ukraiński skarb państwa przejął 154 aktywa należące do prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka i jego żony Oksany Marczenko - poinformowało Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy. To m.in. domy, mieszkania, działki, samochody i jacht motorowy.

 • 10:24

  Obrona Mariupola przez Ukraińców wiąże znaczną liczbę rosyjskich żołnierzy i sprzętu, których Rosja potrzebuje do przeprowadzenia planowanej ofensywy w Donbasie - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Wystąpienie prezydenta (Rosji Władimira) Putina we wtorek podkreśliło jego stałe zainteresowanie Donbasem, gdzie Rosja uderza w siły ukraińskie, przygotowując się do wznowienia ofensywy. W trakcie całego konfliktu ośrodki miejskie były obiektem prowadzonych na oślep ataków ze strony Rosji. Miasta Kramatorsk i Konstantynówka prawdopodobnie staną się celami Rosjan przy użyciu podobnego poziomu przemocy" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "Połączenie szeroko zakrojonych uderzeń rakietowych i artyleryjskich z działaniami zmierzającymi do koncentracji sił przed ofensywą stanowi powrót do tradycyjnej rosyjskiej doktryny wojskowej. Będzie to jednak wymagało znacznych sił. Trwająca obrona Mariupola przez Ukrainę wiąże obecnie znaczną liczbę rosyjskich żołnierzy i sprzętu" - dodano.

 • 10:22

  Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba zaadoptował szczeniaka urodzonego w oblężonym przez siły rosyjskie Mariupolu. Piesek wabi się Marik.

 • 10:13

  Delegacja Senatu RP na czele z marszałkiem izby Tomaszem Grodzkim dotarła do Kijowa. "Wraz z delegacją Senatu Czech chce okazać wsparcie parlamentarzystom i narodowi ukraińskiemu w wojnie z Rosją" - poinformował Senat. Delegację powitał ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki.

 • 10:04

  Dzieci przymusowo deportowane z Ukrainy do Rosji mogą być nielegalnie adoptowane przez rosyjskie rodziny - zaalarmowało w oświadczeniu MSZ Ukrainy. Szczególny niepokój resortu wywołują porozumienia Moskwy w tym względzie z samozwańczymi Doniecką i Ługańską Republiką Ludową.

  "Ministerstwo oświaty Rosji zamierza zawrzeć porozumienia z okupacyjnymi władzami tak zwanych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Na mocy tych 'umów' można byłoby przekazywać do rosyjskich rodzin dzieci nielegalnie wywiezione z Ukrainy".

 • 9:46

  Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 19,9 tys. żołnierzy, a także 753 czołgi, 1968 pojazdów opancerzonych, 160 samolotów i 144 śmigłowce – ogłosił w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Od 24 lutego do 14 kwietnia siły rosyjskie straciły również 366 systemów artyleryjskich, 122 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 64 systemy przeciwlotnicze, 1437 samochodów, siedem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 134 bezzałogowe statki powietrzne i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

 • 9:46

  Na wschodzie Ukrainy, w obwodach charkowskim, ługańskim, donieckim i chersońskim w nocy trwały rosyjskie ostrzały, słychać było eksplozje - podał ukraiński portal Hromadske, powołując się na władze regionów.

 • 9:30

  Rosja dopuszcza się na Ukrainie ludobójstwa, a Kolumbia jest gotowa pomóc krajom zachodnim wypełnić braki w dostawach surowców energetycznych spowodowane sankcjami nakładanymi na Moskwę – oświadczył podczas wizyty w USA prezydent Kolumbii Ivan Duque.

 • 9:10

  Część żołnierzy 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, broniącej Mariupola, trafiło do rosyjskiej niewoli podczas próby połączenia się z innymi ukraińskimi formacjami - przekazał doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w rozmowie z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem.

 • 8:57

  Rosja nie zgadza się na zwiększenie liczby państw, które byłyby gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy - powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

 • 8:42

  Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 2,73 miliona osób - poinformowała Straż Graniczna.

 • 8:40

  Prezydent Estonii Alar Karis: Ci, którzy rozpoczęli tę wojnę i mordowali cywilów, muszą stanąć przed odpowiedzialnością.

 • 8:38

  Prezydent Litwy Gitanas Nauseda: Naszym zadaniem było zobaczyć na własne oczy potworności, których dopuścił się reżim Putina. Musimy się wyzbyć iluzji, że Rosja może poddać się wysiłkom dyplomatycznym.

 • 8:37

  Prezydent Łotwy Egils Levits: Na własne oczy widzieliśmy okropieństwa dokonywane przez Rosję na Ukrainie; osoby odpowiedzialne powinny zostać postawione przed trybunałami międzynarodowymi, aby mogły ponieść karę.

 • 8:37

  Andrzej Duda: Unia Europejska i świat muszą dać wsparcie finansowe dla Ukrainy, wierzę, że jako społeczność międzynarodowa sprostamy temu zadaniu.

 • 8:36

  Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii zabrali głos na briefingu prasowym przed lotniskiem Jasionka pod Rzeszowem.

 • 8:28

  Co najmniej 197 dzieci zginęło, a 351 odniosło obrażenia w wyniku działań zbrojnych od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę - poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna na Telegramie.

 • 8:23

  Gen. Kraszewski: Spodziewam się dalszej brutalizacji działań Rosjan w Ukrainie. Śmiem twierdzić, że dojdzie też do intensyfikacji użycia broni chemicznej lub brudnych bomb. Tak naprawdę nie wiemy, co Rosjanie zabrali z Czarnobyla.

 • 8:20

  Gen. Kraszewski: Rosjanie nie wyciągnęli żadnych wniosków z dotychczasowych wydarzeń w Ukrainie.

 • 8:19

  Gen. Kraszewski: Będzie to wolne tempo działania na wschodzie Ukrainy. Rosjanie, jeśli Ukraińcy dalej będą stosować taką taktykę, poniosą klęskę.

 • 8:17

  Gen. Kraszewski: Walka o Donbas będzie znacząco się różnić od tego, co do tej pory widzieliśmy w Ukrainie.

 • 8:17

  Gen. Kraszewski: Widać konsolidację Zachodu w sprawie Ukrainy.

 • 8:15

  Gen. Kraszewski: Uważam, że to jest kwestia 2-3 dni i Rosja przystąpi do działań na kierunku wschodnim, ponieważ muszą zdążyć na 9 maja na przeprowadzenie defilady zwycięstwa, niestety w Mariupolu.

 • 8:14

  Gen. Kraszewski: Moim zdaniem Ukraińcy powinni dalej stosować bardzo wysoce manewrowe działania małymi grupami.

 • 8:12

  Gen. Kraszewski o wsparciu militarnym dla Ukrainy ogłoszonym przez Bidena: To dość znaczne wzmocnienie dla walczących sił zbrojnych Ukrainy.

 • 8:09

  W poranku "Wstajesz i wiesz" w TVN24 gościem jest generał Jarosław Kraszewski, były szef Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN.

 • 7:49

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że siły specjalne armii ukraińskiej wysadziły w powietrze most, niszcząc kolumnę wojsk rosyjskich kierującą się na Izium. Kolumna miała wzmocnić siły rosyjskie w obwodzie charkowskim.

  W składzie kolumny był wóz opancerzony Tigr i cztery ciężarówki.

 • 7:31

  Jedna piąta populacji świata, czyli około 1,7 miliarda osób, odczuje negatywne konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę, szczególnie klęskę głodu - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w artykule opublikowanym w dzienniku "USA Today".

 • 7:25

  W ciągu kilku tygodni od wybuchu wojny w Ukrainie tysiące Finów zapisało się na szkolenia wojskowe i z pierwszej pomocy. Po raz pierwszy w historii Finlandii większość obywateli opowiada się za przystąpieniem do NATO - podał portal USA Today.

 • 6:49

  Rosja wzmacnia grupy lotnicze i oddziały artyleryjskie w pobliżu wschodniej granicy Ukrainy, poprawia systemy dowodzenia i pracy zwiadowczej - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Facebooku.

 • 6:40

  Duda: W Ukrainie są gorące serca, które chcą bronić kraju. Potrzebują tylko sprzętu, by to robić.

 • 6:39

  Duda: Sankcje poza gospodarczymi powinny polegać między innymi na wykluczeniu.

 • 6:38

  Duda: Rosjanie prowadzą wojnę totalną - nie tylko z armią, ale też z kobietami i dziećmi.

 • 6:35

  Duda: Na ulicach Kijowa widać, że miasto było gotowe bronić się do samego końca. Kijów jest gotowy do obrony.

 • 6:34

  Duda: Na pewno wielkie wrażenie zrobiła na mnie Borodzianka i miejsca pola walki. Je rzeczywiście widać.

 • 6:33

  Duda: Jak widać, wróciliśmy właśnie, z powrotem na polskiej ziemi. To na pewno jedna z tych wizyt zagranicznych, którą zapamiętam do końca życia.

 • 6:33

  Głos zabiera prezydent Andrzej Duda.

 • 6:33

  Do Przemyśla przyjechał pociąg z delegacją prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

 • 6:31

  Centrum Informacyjne Senatu poinformowało, że Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oraz Przewodniczący Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej Milosz Vystrczil na zaproszenie przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka udają się do Kijowa.

  Wizyta jest wyrazem wsparcia parlamentarzystów z Polski i Czech dla ich ukraińskich kolegów oraz całego narodu ukraińskiego w walce z agresją Rosji. Ma ona także na celu wyrażenie poparcia dla europejskich aspiracji Ukrainy oraz podkreślenie po raz kolejny gotowości niesienia pomocy zarówno w wojnie z najeźdźcą jak i wsparcia dla Ukraińców, którzy uciekają do Polski i Czech.

  Marszałkowi Senatu RP towarzyszą Wicemarszałkowie Senatu RP: Gabriela Morawska-Stanecka i Michał Kamiński oraz zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Marcin Bosacki.

 • 6:03

  Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz wyraził nadzieję, że papież Franciszek nie spotka się z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem. "To byłoby tak, jakby spotkał się z duchowym liderem Państwa Islamskiego"- powiedział dyplomata włoskiej agencji Agi.

 • 5:31

  Sąd na wyspie Jersey na kanale La Manche zamroził aktywa powiązane z rosyjskim miliarderem Romanem Abramowiczem o wartości ponad siedmiu miliardów dolarów. To około połowy jego szacowanej fortuny - informuje Bloomberg.

  Jersey jest własnością korony Elżbiety II, wyspa nie jest częścią Wielkiej Brytanii, ale podlega sankcjom finansowym ogłoszonym przez rząd brytyjski.

  Wielka Brytania umieściła Abramowicza na liście sankcji na początku marca, oskarżając go o udział w destabilizacji Ukrainy lub korzystanie z wpływów rosyjskiego rządu.

 • 4:45

  W Białym Domu prowadzono wstępne rozmowy na temat możliwej podróży wysokiej rangi urzędnika na Ukrainę – poinformowała w środę wieczorem stacja CNN. Urzędnicy mieli powiedzieć reporterom, że rozważano podróż sekretarza obrony Lloyda Austina lub sekretarza stanu Antony'ego Blinkena.

Autorka/Autor:asty, pp/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/@kommander.nord

Tagi:
Raporty: