Unia Europejska uderza sankcjami w Rosję. Ursula von der Leyen o szczegółach

Źródło:
PAP/TVN24
Szefowa KE: pakiet ukierunkowanych sankcji pokazuje, jak zjednoczona jest UE
Szefowa KE: pakiet ukierunkowanych sankcji pokazuje, jak zjednoczona jest UETVN24
wideo 2/6
Szefowa KE: pakiet ukierunkowanych sankcji pokazuje, jak zjednoczona jest UETVN24

Ukraina została zaatakowana przez Rosję. W odpowiedzi na to Unia Europejska przyjęła w czwartek sankcje mające uderzyć w Moskwę. Szefowa KE Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w nocy z czwartku na piątek na konferencji prasowej poinformowali o szczegółach pakietu, który ma uderzyć w rosyjską gospodarkę - w szczególności w sektor bankowy.

Pakiet sankcji, który został przyjęty przez liderów Unii Europejskiej będzie mieć wpływ na gospodarkę rosyjską i elity polityczne - przekazała Ursula von der Leyen.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Dodała, że pakiet składa się z pięciu obszarów: sektor finansowy, sektor energetyczny, sektor transportowy, system kontroli eksportu i zakaz finansowania eksportu oraz polityka wizowa.

- Pakiet ten obejmuje sankcje finansowe wymierzone w 70 procent rosyjskiego rynku bankowego i kluczowe przedsiębiorstwa państwowe, w tym w sektorze obronnym - powiedziała szefowa KE.

"Ograniczamy dostęp Rosji do kluczowych technologii"

- Po drugie, naszym celem jest sektor energetyczny, kluczowy obszar gospodarczy, na którym szczególnie korzysta państwo rosyjskie. Nasz zakaz eksportu uderzy w sektor naftowy, uniemożliwiając Rosji modernizację rafinerii. Po trzecie: zakazujemy sprzedaży samolotów i sprzętu rosyjskim liniom lotniczym - powiedziała.

- Po czwarte, ograniczamy dostęp Rosji do kluczowych technologii, takich jak półprzewodniki czy najnowocześniejsze oprogramowanie. Wreszcie: wizy. Dyplomaci i pokrewne grupy oraz ludzie biznesu nie będą już mieli uprzywilejowanego dostępu do Unii Europejskiej - dodała.

Ursula von der Leyen po szczycie UE
Ursula von der Leyen po szczycie UE25.02| Zatwierdzony pakiet ogromnych i ukierunkowanych sankcji pokazuje, jak zjednoczona jest UE - powiedziała na konferencji po szczycie UE szefowa KE Ursula von der Leyen.TVN24

UE chce uderzyć sankcjami w rosyjskie banki, przedsiębiorstwa państwowe oraz przepływy finansowe z Rosji do UE, jak również rosyjskie inwestycje .Unijny zakaz eksportu ma dotyczyć sprzętu i technologii potrzebnych rosyjskim rafineriom. UE chce zakazać również sprzedaży do Rosji samolotów oraz części, a także serwisowania sprzętu lotniczego.

UE wprowadzi ograniczenia wywozowe dla towarów podwójnego zastosowania i produktów dot. zaawansowanych technologii. Propozycja zawiera też zawieszenie ruchu bezwizowego dla posiadaczy rosyjskich paszportów dyplomatycznych.

Wydłużony ma zostać także wykaz osób objętych sankcjami – zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów.

Trwają prace nad przygotowaniem kolejnego pakietu sankcji gospodarczych dla Białorusi.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Autorka/Autor:MAK/adso

Źródło: PAP/TVN24

Tagi:
Raporty: