Silvio Berlusconi nie będzie ubiegał się o stanowisko prezydenta Włoch

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP

Były premier Włoch Silvio Berlusconi ogłosił w sobotę, że nie będzie ubiegał się o urząd prezydenta kraju. O swej decyzji poinformował dopiero dwa dni przed rozpoczęciem wyborów szefa państwa w parlamencie. Jak przekazał, postanowił "zrobić następny krok na drodze odpowiedzialności narodowej".

85-letni Silvio Berlusconi, założyciel partii Forza Italia, zdecydował o swej przyszłości na dwa dni przed rozpoczęciem wyboru prezydenta Włoch, którego dokonają obie izby parlamentu wraz z delegatami ze wszystkich regionów. Na ostateczną decyzję 85-letniego eurodeputowanego czekał blok centroprawicy na czele z liderem Ligi Matteo Salvinim, bo to kandydatem tej partii miał być w wyborach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Berlusconi: postanowiłem zrobić następny krok na drodze odpowiedzialności narodowej

W wydanym oświadczeniu w dniu narady bloku Berlusconi napisał: "Postanowiłem zrobić następny krok na drodze odpowiedzialności narodowej". Poprosił, by nie wskazywać jego nazwiska jako kandydata na prezydenta Włoch.

"Będę dalej służył mojemu krajowi w inny sposób, jak to robiłem w tych latach jako lider polityczny i w Parlamencie Europejskim, unikając tego, aby wokół mojego nazwiska dochodziło do polemik i pęknięć, które nie mają usprawiedliwienia, bo kraj nie może sobie na nie pozwolić" - dodał były premier Włoch.

"Włochy potrzebują dzisiaj jedności, ponad podziałem na koalicję i opozycję, skupioną wokół wysiłku na rzecz walki z bardzo ciężką sytuacją sanitarną i wyjścia z kryzysu" - stwierdził Silvio Berlusconi.

Silvio BerlusconiShutterstock

Potencjalna kandydatura Berlusconiego wzbudzała kontrowersje

Odnosząc się do możliwego głosowania nad kandydaturą premiera Mario Draghiego na prezydenta, polityk stwierdził, że powinien on kontynuować swoją pracę jako szef rządu, realizując projekt reform i wychodzenia z kryzysu w ramach krajowego planu odbudowy. Dodał, że konieczna jest reforma podatków, wymiaru sprawiedliwości i walka z biurokracją.

Potencjalna kandydatura Berlusconiego budziła liczne kontrowersje. Był wcześniej zamieszany w skandal obyczajowy i został prawomocnie skazany za oszustwa podatkowe w jego koncernie telewizyjnym Mediaset. W wyniku tego wyroku w 2013 roku utracił mandat senatora. 

Na dwa dni przed rozpoczęciem wyborów prezydenta Włoch nie ma żadnej oficjalnej kandydatury na ten urząd. Siedmioletnia kadencja prezydenta Sergio Mattarelli skończy się w lutym.

Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP