Mężczyzna wypożyczył maserati i zjechał po słynnych Schodach Hiszpańskich w Rzymie. Wszystko nagrał monitoring 

Autor:
mart/kg
Źródło:
CNN, tvn24.pl
Mężczyzna wjechał samochodem na słynne Schody Hiszpańskie w Rzymie. Jest oskarżony o uszkodzenie zabytku
Mężczyzna wjechał samochodem na słynne Schody Hiszpańskie w Rzymie. Jest oskarżony o uszkodzenie zabytkuFacebook @PoliziaRomaCapitale
wideo 2/4
Facebook @PoliziaRomaCapitaleMężczyzna wjechał samochodem na słynne Schody Hiszpańskie w Rzymie. Jest oskarżony o uszkodzenie zabytku

37-letni obywatel Arabii Saudyjskiej został oskarżony o spowodowanie szkód w zabytku po tym jak zjechał samochodem ze Schodów Hiszpańskich w Rzymie. Wyczyn 37-latka uchwyciły kamery monitoringu. Słynne schody są bardzo chronione - zakazane jest między innymi siadanie na nich.

Na zdjęciach z rzymskiego monitoringu widać, jak w nocy z wtorku na środę samochód wjeżdża do strefy pieszych, a później na słynne Schody Hiszpańskie w Rzymie, stolicy Włoch. Auto spowodowało, że 16 i 29 stopień prawej części schodów zostały złamane.

Policja zidentyfikowała mężczyznę za pośrednictwem wypożyczalni samochodów na podstawie zdjęć pojazdu uchwyconych przez kamery. 37-letni obywatel Arabii Saudyjskiej, który miał jechać wynajętym autem, został zatrzymany na lotnisku Malpensa w Mediolanie. Jest oskarżony o spowodowanie szkód w zabytku, jakim są Schody Hiszpańskie - podała lokalna policja.

Samochód wjeżdżający na Schody HiszpańskieFacebook @PoliziaRomaCapitale

Naprawa zniszczonych schodów

Niektóre fragmenty marmuru zniszczonych stopni zostały tymczasowo ponownie przymocowane, aby umożliwić natychmiastowe ponowne otwarcie schodów dla pieszych - poinformował rzymski urząd zajmujący się ochroną dziedzictwa.

Niezbędne będą jednak dalsze prace "w celu przywrócenia uszkodzonych stopni przez zastąpienie pękniętych części blokami trawertynu, które pod względem koloru i właściwości materiału są kompatybilne" - dodano w komunikacie.

Technicy zajmujący się dziedzictwem kulturowym wciąż szacują wartość szkód spowodowanych wypadkiem. Poza pękniętymi dwoma stopniami znaleźli liczne "odpryski, zadrapania, otarcia i osady" na drugim poziomie schodów.

Jeden z najsłynniejszych zabytków stolicy Włoch

Schody Hiszpańskie należą do najsłynniejszych zabytków Rzymu. Swoją nazwę zawdzięczają ambasadzie Hiszpanii przy Stolicy Apostolskiej, która znajduje się w pałacu na placu poniżej.

W 2015 roku schody przeszły dwuletnią renowację, która kosztowała 1,5 miliona euro. Od 2019 roku obowiązuje zakaz siadania na schodach pod karą grzywny.

Schody Hiszpańskie służyły jako tło dla scen w niezliczonych filmach, między innymi w "Rzymskich wakacjach", filmie z 1953 roku z Audrey Hepburn i Gregorym Peckiem w rolach głównych.

Autor:mart/kg

Źródło: CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook @PoliziaRomaCapitale

Pozostałe wiadomości