Zabójca Qandeel Baloch uniewinniony. Brat pakistańskiej gwiazdy mówił, że zabił ją, bo "przynosiła hańbę" rodzinie

Źródło:
CNN, BBC, Reuters, The Guardian
Skazany za zabójstwo pakistańskiej gwiazdy Qandeel Baloch uniewinniony. Brat kobiety wyjaśniał, że "przynosiła hańbę" rodzinie
Skazany za zabójstwo pakistańskiej gwiazdy Qandeel Baloch uniewinniony. Brat kobiety wyjaśniał, że "przynosiła hańbę" rodzinie
Archiwum Reutersa
Skazany za zabójstwo pakistańskiej gwiazdy Qandeel Baloch uniewinniony. Brat kobiety wyjaśniał, że "przynosiła hańbę" rodzinieArchiwum Reutersa

Brat zamordowanej pakistańskiej gwiazdy social mediów, Qandeel Baloch, został uniewinniony przez pakistański sąd apelacyjny. Trzy lata temu skazano go za zabicie sławnej siostry. Wyjaśniał wtedy, że "przynosiła hańbę" rodzinie swoją działalnością w internecie.

Gwiazda mediów społecznościowych 26-letnia Qandeel Baloch została zabita w 2016 roku. Brat kobiety Mohammed Waseem Azeem usłyszał w 2019 roku wyrok dożywotniego pozbawienia wolności. Uzasadniał tę zbrodnię reakcją na "plamiącą honor rodziny" aktywność kobiety w internecie.

Prawnik mężczyzny, Sardar Mehmood, potwierdził we wtorek CNN, że brata pakistańskiej gwiazdy uniewinnił sąd apelacyjny. Orzeczenie sądowe nie zostało jeszcze podane do wiadomości publicznej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Oburzenie pakistańskich aktywistek

Informacje o wyroku sądu apelacyjnego wywołały oburzenie między innymi wśród aktywistów. "Ten mężczyzna, który przyznał się do zabicia Qandeel, swojej własnej siostry, jest dziś wolnym człowiekiem w tym samym kraju, w którym Qandeel nie mogła swobodnie żyć" – napisała prawniczka i aktywistka Nighat Dad na Twitterze w poniedziałek. "To jest żałosny stan nie tak żałosnego państwa… przepraszamy Qandeel. Jestem zszokowana i oniemiała" – dodała.

Sanam Maher, autorka "A Woman Like Her: The Short Life of Qandeel Baloch", wyraziła swój gniew na Instagramie. "W społeczeństwie, które czerpie wielką przyjemność z karania kobiet, które łamią zasady, nie powinno dziwić, że każdy podejrzany w tej sprawie został uniewinniony" – stwierdziła.

"Po dzisiejszym werdykcie możemy zapytać - kto ją zabił? Wygląda na to, że nikt. Przyjmując tę odpowiedź, wszyscy jesteśmy współwinni przestępstwa braku ochrony kobiet" - dodała.

Kim była Qandeel Baloch?

Baloch wychowywała się w biednej rolniczej rodzinie. Jako nastolatka wyszła za mąż, za mężczyznę, który miał ją bić i więzić. Po odejściu od męża rozpoczęła karierę w mediach społecznościowych.

Jak podawało BBC, w 2015 roku Baloch stała się jedną z 10 najpopularniejszych gwiazd pakistańskiego internetu. We wpisach, zdjęciach i nagraniach umieszczanych w sieci krytykowała konserwatyzm i patriarchalny model społeczny. Nazywana była "pakistańską Kim Kardashian". Jej ostatnie wpisy na Facebooku śledziło prawie 800 tysięcy subskrybentów.

Qandeel Baloch w ostatnich tygodniach przed śmiercią dostawała znacznie więcej niż zazwyczaj pogróżek, prosiła władze prowincji, a nawet apelowała do rządu o zapewnienie jej ochrony.

Zabójstwo gwiazdy

Jej zwłoki odnaleziono w lipcu 2016 roku, w rodzinnym domu nieopodal miasta Multan w Pakistanie. Została zamordowana niedługo po tym, jak na jej Facebooku pojawiły się fotografie wskazujące na zażyłą relację z muzułmańskim duchownym Abdulem Qawim. To właśnie on stał się głównym podejrzanym i został aresztowany.

Do zamordowania 26-letniej siostry przyznał się jednak jej rok młodszy brat Mohammed Waseem Azeem. Jak tłumaczył, było to "honorowe zabójstwo" w związku z "nieakceptowalnym" zachowaniem siostry w mediach społecznościowych. Podkreślił, że nie ma wyrzutów sumienia - podał wtedy brytyjski "The Guardian".

Zabójca wyrażał jednocześnie nadzieję, że będzie zapamiętany jako "człowiek honoru". Uważał, że za przywrócenie dobrego imienia rodzinie zasłużył na miejsce w niebie. - Kobiety rodzą się po to, aby siedzieć w domu i podążać za tradycją. Moja siostra nigdy tego nie robiła - powiedział.

Dożywocie za zabójstwo siostry

Po trzech latach od zabójstwa siostry, w 2019 roku, Waseem Azeem został skazany na dożywotnie pozbawienie wolności. Wyrok nie był prawomocny. Prawnik mężczyzny zapowiadał, że będzie on odwoływał się do Sądu Najwyższego. O łaskę dla mężczyzny prosili rodzice rodzeństwa, którzy przekonywali, że wybaczyli synowi zbrodnię - informowało BBC. Na zdjęciach opublikowanych w internecie widać było płaczącą matkę przed sądem w Multan.

Sześciu innych podejrzanych o udział w zabójstwie mężczyzn - dwóch innych braci Baloch, jej kuzyn, sąsiad, kierowca oraz duchowny Qawim - zostało oczyszczonych z zarzutów udziału w przestępstwie.

Zabójstwo Baloch wywołało oburzenie w Pakistanie. Krytyka w mediach społecznościowych doprowadziła do zaostrzenia przepisów dotyczących tak zwanego honorowego zabójstwa, które umożliwiały ułaskawienie mordercy, gdy uzyskał on łaskę rodziny ofiary.

CZYTAJ WIĘCEJ: 20 lat od śmierci Fadime, ofiary zabójstwa honorowego

Jak podaje Reuters, każdego roku w Pakistanie setki kobiet padają ofiarą krewnych, którzy zarzucają im "splamienie honoru" np. ucieczką od rodziny, spotykaniem się z mężczyznami, których nie wybierają dla nich rodziny czy innym naruszeniem konserwatywnych wartości, według których kobiety mają zachowywać pokorę.

Autorka/Autor:mart/adso

Źródło: CNN, BBC, Reuters, The Guardian