"Błędy" we wzajemnych relacjach i "poważne zastrzeżenia" Izraela. Amerykanie próbują "resetu" z nowym rządem

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

W niedzielę w Rzymie doszło do spotkania sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena z szefem MSZ Izraela Jairem Lapidem. Amerykanin przekonywał, że władze w Jerozolimie powinny zaangażować się w dialog z Palestyńczykami. Lapid mówił o "błędach" w relacjach z USA w ostatnich latach.

Do pierwszej rozmowy amerykańskiego sekretarza stanu z szefem MSZ Izraela doszło dwa tygodnie po zaprzysiężeniu nowego rządu Izraela, który zastąpił gabinet Benjamina Netanjahu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Media informują, że szef amerykańskiej dyplomacji powiedział swemu rozmówcy, że Stany Zjednoczone popierają izraelskie porozumienia na rzecz normalizacji stosunków z krajami Półwyspu Arabskiego, ale zastrzegł zarazem, że nie mogą one zastąpić rozmów między Izraelczykami i Palestyńczykami. Na taką potrzebę zwrócił uwagę kilka tygodni po 11-dniowym zbrojnym konflikcie między Izraelem a Strefą Gazy, w którym zginęło ponad 250 Palestyńczyków i 13 Izraelczyków.

Lapid mówił Blinkenowi o "poważnych zastrzeżeniach" Izraela, co do wypracowywanego w Wiedniu porozumienia w sprawie irańskiego programu jądrowego.

Tematem ich spotkania był także "reset" w relacjach między administracją prezydenta Joe Bidena i nowym rządem izraelskim Naftalego Bennetta. Jak przyznał nowy szef MSZ Izraela, w ostatnich latach doszło do "błędów" we wzajemnych relacjach. - Poprawimy je razem - zadeklarował. Jair Lapid zaznaczył, że zarówno amerykańskim republikanom, jak i demokratom mówił w tych dniach, że Izrael podziela główne wartości, na jakich zbudowane są USA: "wolność, demokrację i pokój". Wcześniej Antony Blinken zapowiadał, że w czasie spotkania z reprezentantem nowego izraelskiego rządu poruszy także kwestię pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy.

W poniedziałek Blinken zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka. Będzie też współprzewodniczyć w Wielkim Mieście ministerialnemu spotkaniu Globalnej Koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości