Najmłodszy miliarder na świecie. Kim jest 18-letni Clemente Del Vecchio

Źródło:
La Stampa
Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Lista "Forbesa"
Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Lista "Forbesa"TVN24
wideo 2/3
Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Lista "Forbesa"TVN24

Według rankingu "Forbesa" ​​średni wiek współczesnych miliarderów to 65 lat. Clemente Del Vecchio ma zaledwie osiemnaście. Szacuje się, że jego kapitał jest wart 3,5 miliarda dolarów, czyli w przeliczeniu blisko 15 miliardów złotych. Kim jest i jak wszedł w posiadanie takiej fortuny?

Włoch Clemente Del Vecchio ma 18 lat, jest najmłodszym z dzieci Leonarda Del Vecchio, założyciela firmy Luxottica, giganta produkcji soczewek i okularów. Według "Forbesa" to aktualnie najmłodszy miliarder na świecie. Biorąc pod uwagę średnią wieku światowych miliarderów, która oscyluje wokół 65 lat, Del Vecchio junior jest ewenementem. Jak pisze włoska prasa, czyni go to "jednym z najbardziej pożądanych złotych potomków na naszej planecie".

Kim jest Clemente Del Vecchio

Clemente właśnie skończył 18 lat, kiedy jego ojciec - nazywany królem okularów, właściciel m.in. marki Ray-Ban - zmarł 27 czerwca ubiegłego roku. W maju "złoty potomek" będzie miał 19 lat. Kapitał, który obecnie posiada, jest szacowany na około 3,5 miliarda dolarów, czyli w przeliczeniu blisko 15 miliardów złotych. Clemente nie jest jedynakiem, ale swoją fortuną nie będzie musiał dzielić się z rodzeństwem. Według "Forbesa" Leonardo Del Vecchio pozostawił w testamencie swoim potomkom 27,3 miliarda dolarów.

Sam Leonardo Del Vecchio urodził się w 1935 roku w biednej rodzinie. Ojciec zmarł jeszcze przed jego narodzinami. Matka nie była w stanie utrzymać pięciu synów i gdy Leonardo miał siedem lat, oddała go do sierocińca. Jako piętnastolatek rozpoczął praktyki w fabryce, a potem zapisał się do wieczorowej szkoły projektowania. Coraz bardziej fascynował się okularami i oprawkami.

Pierwszy sklep z oprawkami otworzył w Wenecji, trzy lata później założył firmę Luxottica. W latach 80. firma Del Vecchia zaczęła podbijać rynek europejski i amerykański. W połowie lat 90. stała się największym producentem i dystrybutorem na światowym rynku optycznym. Oferuje m.in. markę Oakley, Vogue Eyewear i Ray-Bana. W ofercie ma również okulary Giorgio Armani, Chanel, Dolce&Gabbana, Versace czy Prada. Otworzyła biura w 162 krajach i zatrudniała ponad 65 tysięcy pracowników w sześciu tysiącach sklepów na całym świecie.

Sześcioro dzieci Del Vecchio

Struktura rodziny Del Vecchio jest nieco skomplikowana. Clemente ma pięcioro rodzeństwa. Wraz z 23-letnim Lucą, który również odziedziczył 3,5 miliarda dolarów, ma wspólną matkę, Sabinę Grossi, i ojca.

Sabina Grossi (była menedżerka Luxottica) nigdy jednak nie była żoną twórcy fortuny. Leonardo Del Vecchio miał wcześniej dwie małżonki. Pierwsza, Luciana Nervo, urodziła troje dzieci: Claudia, Marisę i Paolę. Z drugą, Nicolettą Zampillo, dwukrotnie brał ślub (w 1997 i - po rozwodzie w 2000 - w 2010). Para ma syna Leonarda Marię.

O samym Clemente wiadomo niewiele. Jego bogactwo opiera się na założonej przez ojca rodzinnej firmie Delfin. Jej część przypadła jemu w udziale i to wystarczyło, by wskoczył na szczyt rankingu najbogatszych młodych ludzi na planecie.

ZOBACZ TEŻ: Krótsza lista najbogatszych "Forbesa". Francuski miliarder przekroczył kolejną granicę

Źródło: La Stampa

Autorka/Autor:az

Źródło zdjęcia głównego: La Stampa/Facebook