Krótsza lista najbogatszych "Forbesa". Francuski miliarder przekroczył kolejną granicę

Autor:
jr/ams
Źródło:
"The Guardian", CNN
Bernard Arnault, najbogatszy człowiek świata 2023
Bernard Arnault, najbogatszy człowiek świata 2023Reuters Archiwum
wideo 2/5
Reuters ArchiwumBernard Arnault

Elon Musk został oficjalnie zdetronizowany ze szczytu corocznej "listy światowych miliarderów" magazynu "Forbes". Listę najbogatszych otwiera Bernard Arnault, szef imperium LVMH, który stał się trzecią osobą na świecie, która zgromadziła rekordowy majątek powyżej progu 200 miliardów dolarów. Jak podaje "Forbes", całkowita liczba miliarderów na tegorocznej liście spadła do 2 640 - jest o niemal 30 nazwisk krótsza niż przed rokiem.

Szef Tesli i Twittera jest obecnie drugim najbogatszym miliarderem, wartym według szacunków 180 mld dolarów, czyli o 39 mld dolarów mniej niż rok wcześniej. Na pierwszym miejscu znalazł się Bernard Arnault, prezes francuskiego giganta dóbr luksusowych LVMH. Jego wartość netto wzrosła w minionym roku o ponad 50 mld dolarów do 211 mld dolarów

Lista najbogatszych - Arnault na 1. miejscu

74-letni Bernard Arnault jest prezesem i dyrektorem generalnym LVMH, właścicielem marek Louis Vuitton, Christian Dior i szampana Moët & Chandon. Szef tego imperium stał się trzecią osobą na świecie, która zgromadziła majątek wyceniany powyżej progu 200 mld dolarów (160 mld funtów). Przed nim ten rekordowy poziom osiągnęli Jeff Bezos z Amazona oraz Elon Musk z Tesli, jednak ich fortuny zmniejszyły się po spadku cen akcji spółek technologicznych.

Francuski miliarder jest o 25 mld dolarów bogatszy od Muska, którego majątek pomniejszył się przez zakup Twittera za 44 mld dolarów. Musk odnotował też 50-procentowy spadek wartości firmy produkującej samochody elektryczne Tesla.

Bezos z kolei był pierwszą osobą na świecie, która przekroczyła próg 200 mld dolarów w sierpniu 2020 roku. Jest trzecim najbogatszym człowiekiem z fortuną o wartości 128 mld dolarów. Jednak akcje Amazona straciły w zeszłym roku prawie 40 proc. swojej wartości. Założyciel Amazona stracił najwięcej pieniędzy ze wszystkich miliarderów na liście (57 mld dolarów) i spadł z drugiej pozycji na trzecią.

Jeff BezosShutterstock

Popyt na luksus rośnie

Majątek Arnaulta wzrósł o 2,4 mld dolarów do 201 mld dolarów, według codziennie aktualizowanego indeksu miliarderów Bloomberga. Ze względu na rosnący popyt na dobra luksusowe akcje LVMH wzrosły o 30 proc. W 2023 roku firma zyskała kolejne 39 mld dolarów.

W ubiegłym roku LVMH poinformowała, że osiągnęła rekordową sprzedaż w wysokości 79,2 mld euro i rozpoczęła program skupu akcji o wartości 1,5 mld euro, co przyczyniło się do dalszego wzrostu ich cen.

Rodzinny biznes

Arnault współzałożył grupę dóbr luksusowych 35 lat temu i jest jej większościowym udziałowcem. Niedawno zadecydował, że jego córka Delphine obejmie stanowisko dyrektorki generalnej Diora. To druga co do wielkości marka wchodząca w skład modowego imperium.

Delphine ArnaultWireImage/GettyImages

Antoine Arnault, syn miliardera, został powołany na stanowisko prezesa spółki holdingowej, która kontroluje 41 proc. kapitału i 56 proc. praw głosu w grupie LVMH.

Czytaj więcej: Bernard Arnault - najbogatszy człowiek świata. "Czarujący uśmiech, zęby ze stali"

Lista najbogatszych "Forbesa"

Według "Forbesa" całkowita liczba miliarderów na tegorocznej liście spadła do 2 640 z 2 668 rok wcześniej, co oznacza drugi z rzędu rok spadku.

"To był kolejny rzadki rok spadku dla najbogatszych ludzi na planecie" - przekazał w komunikacie Chase Peterson-Withorn, starszy redaktor "Forbesa" ds. bogactwa. "Prawie połowa listy jest biedniejsza, niż była 12 miesięcy temu, ale szczęśliwa garstka jest bogatsza o miliardy, a nawet dziesiątki miliardów dolarów" - zaznaczył.

Ponad 250 osób, które znalazły się na zeszłorocznej liście, nie pojawiło się na tegorocznej. To m.in. Kanye West, który stracił swoją umowę z Adidasem, a także pogrążony w kryzysie założyciel firmy FTX Sam Bankman-Fried, który stracił 94 proc. swojego majątku w ciągu jednego dnia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: "The Guardian", CNN

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA)

Pozostałe wiadomości