Podczas piątkowego Globalnego Szczytu na temat zdrowia w ramach G20 w Rzymie wyrażono sprzeciw wobec nacjonalizmu w dziedzinie zdrowia i zakazów eksportu szczepionek. Wnioski ze szczytu przedstawiła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Na konferencji prasowej po zakończeniu obrad stacjonarnych i zdalnych przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że łańcuchy dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 muszą być otwarte. Zapowiedziała, że w czerwcu Unia Europejska przedstawi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) propozycję w sprawie patentów na szczepionki.
Przyjętą na zakończenie obrad Deklarację Rzymską von der Leyen nazwała "historycznym" zobowiązaniem. Położono w niej nacisk na potrzebę przyspieszenia działań, by zakończyć pandemię. W tekście wymieniono zadania na obecny czas walki z pandemią, a także na przyszłość. Konieczne, jak podkreślono, jest działanie w duchu multilateralizmu, solidarności, równości, dobrego zarządzania.
Koncerny obiecują szczepionki dla ubogich państw świata
"Priorytetowe jest wprowadzenie środków na rzecz zdrowia publicznego razem z powrotem do silnego, zrównoważonego i włączającego wzrostu" - podkreślono w deklaracji, w której nie ma wiążących rozstrzygnięć w dyskutowanej obecnie kwestii patentów na szczepionki przeciwko COVID-19 i propozycji ich zniesienia.
Jest natomiast uznany za kompromisowy zapis o zasadzie dobrowolności, także w kwestii własności intelektualnej oraz przekazywania technologii i know-how. W tekście jest też mowa o zobowiązaniu sygnatariuszy do ułatwień w dziedzinie dzielenia się danymi, rozwoju zdolności produkcyjnych i porozumień w sprawie licencji.
Zaproponowano, by uodpornienie na COVID-19 uznać za "globalne dobro publiczne" poprzez poszerzenie programu Covax, czyli inicjatywy w celu zapewnienia szczepionek krajom najuboższym i najbardziej potrzebującym. Koncerny farmaceutyczne Pfizer, Moderna i Johnson&Johnson obiecały w trakcie szczytu przeznaczyć dla ubogich państw świata 3,5 miliarda dawek szczepionki do końca 2022 roku, z czego 1,3 mld w roku obecnym.
"Bardzo mocne i szczere" zobowiązania
- Pandemia pokazała, że musimy przekraczać granice, jeśli chcemy stawić czoła wyzwaniom naszych czasów - mówił gospodarz spotkania premier Włoch Mario Draghi. Na konferencji końcowej wyraził przekonanie, że w kwestii szczepień Unia Europejska "poradziła sobie lepiej" niż inne części świata. Zdaniem szefa włoskiego rządu WHO musi stać się "bardziej skuteczna".
- Jak przekonaliśmy się podczas tego kryzysu, mocne międzynarodowe przywództwo ma fundamentalne znaczenie dla zagwarantowania skutecznego systemu wstępnego alarmu i po to, by rządy mogły dzielić się szybko swoimi najlepszymi praktykami, by zapobiegać, ograniczać pandemię i zarządzać - mówił Draghi.
Zaznaczył, że szczepionki są obecnie dostępne dla całego świata. Premier Włoch opowiedział się także za zniesieniem nieuzasadnionych barier handlowych. Ocenił, że zobowiązania powzięte na szczycie są "bardzo mocne i szczere".
Źródło: PAP