Świat

Kapitan statku Sea Watch 3 zwolniona z aresztu domowego

Świat


Sąd na Sycylii zwolnił z aresztu domowego kapitan statku niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch 3 Carolę Rackete. Została ona zatrzymana w nocy z piątku na sobotę, gdy wbrew zakazowi władz Włoch wpłynęła z 40 migrantami do portu na Lampedusie.

Sędzia w Agrigento nie utrzymał we wtorek aresztu wobec 31-letniej Niemki Caroli Rackete i nie zastosował żadnych innych środków zapobiegawczych - podały włoskie media. Dotąd przebywała ona w areszcie domowym.

Sprawa kapitan Rackete wywołała napięcia między Włochami a Niemcami i Francją, które domagały się jej zwolnienia.

Wicepremier Włoch, szef MSW Matteo Salvini nazwał ją "kryminalistką" i zarzucił jej, że wpływając do portu w Lampedusie i lekceważąc zakazy włoskich służb, dopuściła się prowokacji i "aktu wrogości".

MSW w Rzymie przygotowało już według mediów dekret o wydaleniu kapitan statku jako osoby "zagrażającej bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu". Decyzję o nakazie opuszczenia kraju podjęły też władze lokalne w Agrigento, ale musi ją zatwierdzić sąd - wyjaśniła agencja Ansa.

Salvini chce wydalenia kapitan z kraju

Wcześniej informowano, że Rackete oskarżona została o złamanie prawa morskiego, stawianie oporu funkcjonariuszom i użycie przemocy - za taką uznano wykonany przez nią manewr, który zagroził załodze włoskiej Gwardii Finansowej, próbującej zatrzymać statek.

Sędzia z Agrigento uznał, że nie doszło do oporu wobec jednostki włoskiej służby.

W obronie kapitan Sea Watch 3 stanęli politycy włoskiej centrolewicowej opozycji i środowisk lewicy, a także część intelektualistów i artystów, argumentując, że nie może zostać ukarana za ratowanie migrantów na morzu.

- Oczekiwałem ze strony wymiaru sprawiedliwości surowej kary wobec kogoś, kto zagroził życiu włoskich żołnierzy. Najwyraźniej myliłem się - oświadczył wicepremier Matteo Salvini. Potwierdził zamiar wydalenia kapitan do Niemiec.

Od roku włoskie porty są zamknięte dla statków organizacji pozarządowych, co rząd przedstawia jako skuteczny środek walki z przemytem ludzi.

Autor: asty//now / Źródło: PAP