Zachodnie media o wizycie prezydenta Ukrainy w Warszawie. "Dla Polski Zełenski robi jeden z nielicznych wyjątków"

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Zachodnia prasa o wizycie Zełenskiego w Polsce
Zachodnia prasa o wizycie Zełenskiego w PolsceTVN24
wideo 2/21
Zachodnia prasa o wizycie Zełenskiego w PolsceTVN24

Zachodnie media szeroko komentują wizytę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie. "Wizyta odbywa się w newralgicznym momencie, gdy Ukraina przygotowuje się do spodziewanej wiosennej ofensywy" - opisał "New York Times". "Dla Polski Zełenski robi teraz jeden z nielicznych wyjątków. Polska jest jednym z najważniejszych zwolenników Ukrainy w wojnie z Rosją" - zaznaczył niemiecki "Spiegel".

Wołodymyr Zełenski wraz z małżonką, Ołeną Zełenską, przebywa w środę z oficjalną wizytą w Polsce. To trzecia oficjalna podróż zagraniczna Zełenskiego od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie. W grudniu ukraiński prezydent odwiedził Waszyngton. Na początku lutego najpierw odbył rozmowy w Londynie i Paryżu, a następnie udał się na specjalny szczyt Unii Europejskiej w Brukseli.

>> Po rozmowach Dudy i Zełenskiego. "Polska jest nie tylko naszym partnerem, ale prawdziwym przyjacielem na wieki"

Wizytę opisują zagraniczne media.

"Polska jest jednym z najważniejszych zwolenników Ukrainy"

Niemiecka telewizja ARD zwróciła uwagę, że "wizyta Zełenskiego w Warszawie została ogłoszona z wyprzedzeniem, bez większej tajemnicy, niezwykła jest też obecność Oleny Zełenskiej".

Portal niemieckiego tygodnika "Spiegel" zauważył, że Zełenski "od rozpoczęcia rosyjskiej wojny napastniczej w lutym ubiegłego roku rzadko wyjeżdżał za granicę, najczęściej pojawiając się w innych stolicach za pomocą przekazów wideo". "Dla Polski Zełenski robi teraz jeden z nielicznych wyjątków. Polska jest jednym z najważniejszych zwolenników Ukrainy w wojnie z Rosją i oferuje ochronę wielu Ukraińcom, którzy uciekli" - napisano.

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski w Pałacu PrezydenckimJakub Szymczuk/KPRP

Telewizja ZDF zwróciła uwagę, że Polska jest ogromnie ważnym krajem wspierającym Ukrainę, a prezydent Zełenski chce za to wsparcie podziękować. ZDF przypomniała o uchodźcach wojennych, którzy znaleźli schronienie w Polsce i odnotowała, że "żaden inny kraj nie przyjął tylu uchodźców", a pomoc dla nich ciągle jest wielka, mimo że Polska sama zmaga się z problemami, na przykład z inflacją.

- Także militarnie Polska jest bardzo ważna dla Ukrainy - powiedziała korespondentka ZDF z Warszawy, przypominając między innymi o nacisku, jaki nasz kraj wywierał na Niemcy w kwestii dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard, oraz o dostarczeniu Ukrainie myśliwców.

CZYTAJ TAKŻE: "Niespotykana wcześniej bliskość". Ukraińskie media o wizycie Zełenskiego w Polsce

"To znak wagi relacji"

Portal Politco zauważył, że wizyta Zełenskiego odbywa się w czasie, gdy dymisję z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi złożył Henryk Kowalczyk. Decyzja została ogłoszona w czasie protestu rolników między innymi wokół sytuacji na rynku w związku z ukraińskim zbożem sprowadzanym do Polski. Na łamach portalu oceniono, że wydarzenie to "rzuca cień na obecność Zełenskiego w stolicy Polski".

Dziennikarze Politico zaznaczyli, że Zełenski został powitany w Polsce z pełną oprawą, przysługującą wizytom zagranicznych przywódców. "To znak wagi relacji między tymi dwoma państwami" - stwierdzono, akcentując, że rosyjska zbrojna inwazja na Ukrainę uczyniła z Polski i Ukrainy "bardzo bliskich sojuszników". 

Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda przed Pałacem Prezydenckimtwitter.com/ZelenskyyUa

"Wizyta odbywa się w newralgicznym momencie"

"New York Times", opisując wizytę ukraińskiego prezydenta w stolicy naszego kraju, napisał, że Zełenski - który przez ostatni rok swym "polowym" strojem podkreśla, że w jego kraju trwa wojna - zmienił w Warszawie swoją charakterystyczną oliwkową bluzę na "bardziej formalną, czarną".

"Chociaż Zełenski był w Polsce kilka razy, odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na pełną skalę w lutym 2022 roku, jego obecna wizyta jest pierwszą, która została przygotowana z przepychem" - napisał "NYT". W tekście zauważono, że Zełenski został odznaczony Orderem Orła Białego, najstarszym i najwyższym polskim odznaczeniem, nadawanym za zasługi cywilne i wojskowe dla kraju.

"Wizyta odbywa się w newralgicznym momencie, gdy Ukraina przygotowuje się do spodziewanej wiosennej ofensywy" - podkreślił "NYT".

Madrycki dziennik "El Pais", opisując wizytę, zwrócił uwagę na inne wydarzenia dziejące się tego samego dnia. Wymienił, że w środę w Pekinie przebywa prezydent Francji Emmanuel Macron, który przekonywał tam, że "długotrwała wojna nie leży w interesie Chin". W odniesieniu do potencjalnych dostaw uzbrojenia z Chin do Rosji prezydent Francji ostrzegł, że "ktokolwiek pomaga agresorowi, stawia się w sytuacji, w której jest współwinny naruszania prawa międzynarodowego"

Dziennik napisał także, że w środę rozpoczęły się w Moskwie dwudniowe rozmowy Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki.

"Wizyta rzuca światło na rosnącą międzynarodową rolę Polski w nowym układzie bezpieczeństwa"

Agencja Associated Press przypomniała o wcześniejszych podróżach Zełenskiego do Londynu, Paryża, Brukseli i Waszyngtonu, związanych z zabiegami o uzbrojenie dla Kijowa i wsparcie polityczne, w tym dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO. "W przeciwieństwie do tamtych wizyt przyjazd do Polski miał na celu przede wszystkim podziękowanie krajowi, który zachęcał do poparcia Ukrainy" - napisała agencja.

"Wizyta rzuca też światło na rosnącą międzynarodową rolę Polski w nowym układzie bezpieczeństwa, wyłaniającym się po inwazji rosyjskiej" - oceniono.

Associated Press i agencja Reutera przypominają w kontekście wizyty, że Polska po inwazji rosyjskiej przyjęła uchodźców z Ukrainy, będąc kluczowym krajem, dokąd udali się ci Ukraińcy, którzy ze względu na plany powrotu chcieli pozostać blisko swej ojczyzny. Polska "odegrała ważną rolę w przekonywaniu innych potęg zachodnich, by dostarczyły Ukrainie czołgi i inne uzbrojenie" - przypomniał Reuters.

Ukraińska i polska para prezydencka przed Pałacem Prezydenckim w Warszawiepresident.gov.ua

"Normalizacja obowiązków dyplomatycznych" Zełenskiego

Telewizja CNN zauważa, że wizyta świadczy o "normalizacji obowiązków dyplomatycznych" ukraińskiego prezydenta. O poprzednich podróżach zagranicznych Zełenskiego w czasie wojny informowano w ostatniej chwili, ta była zapowiedziana dwa dni wcześniej.

Cytując słowa podziękowania za przyjęcie w Polsce uchodźców z Ukrainy, skierowane w środę przez Zełenskiego do prezydenta Andrzeja Dudy, CNN zauważa, że owa "demonstracja przyjaźni jest odzwierciedleniem, jak rozwinęły się relacje polsko-ukraińskie w obliczu inwazji rosyjskiej".

"Od czasu inwazji rosyjskiej Polska jest niezłomnym sojusznikiem Ukrainy" - podkreśliła amerykańska stacja.

Autorka/Autor:akw//rzw

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: