Ghana potwierdza przypadki zakażenia wirusem Marburg

Źródło:
PAP, Reuters
W Afryce występują ogniska wielu ciężkich chorób zakaźnych
W Afryce występują ogniska wielu ciężkich chorób zakaźnych
Reuters Archive
Ogniska zakażeń wirusem Marburg w AfryceReuters Archive

Władze Ghany potwierdziły dwa zakażenia wirusem Marburg, którego przebieg przypomina infekcję wirusem Ebola. Dwie osoby, u których potwierdzono obecność wirusa, zmarły. Są to pierwsze potwierdzone przypadki wystąpienia patogenu w tym kraju oraz drugie ognisko wirusa w Afryce Zachodniej. 

Pierwsze testy na obecność wirusa Marburg, przeprowadzone w laboratorium w Ghanie, dały wynik pozytywny. Aby potwierdzić wyniki, próbki skierowano do współpracującego ze Światową Organizacją Zdrowia instytutu biomedycznego w Senegalu. Władze sanitarne Ghany (GHS) przekazały w niedzielę, że testy przeprowadzone przez Instytut Pasteura w Dakarze dały wynik pozytywny.

W komunikacie zapewniono, że GHS pracuje nad minimalizowaniem ryzyka rozprzestrzenienia się wirusa. Izolowane są wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonymi. Na ten moment u żadnej z tych osób nie zaobserwowano objawów infekcji.

Zmarli pacjenci, pochodzący z regionu Aszanti w centralnej Ghanie, wykazywali symptomy takie, jak biegunka, gorączka, nudności oraz wymioty. Oba przypadki nie były ze sobą powiązane.

Wirus Marburg - czym jest?

Do zakażenia wirusem Marburg dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowanymi osobami, powierzchniami lub materiałami. Pierwszymi symptomami są m.in. wysoka gorączka, przewlekły ból głowy oraz złe samopoczucie. Wirus atakuje wszystkie najważniejsze narządy i tkanki. Powoduje gorączkę do 40 stopni oraz krwawienia wewnętrzne i zewnętrzne.

Wirus nie jest bardzo zakaźny, ale umiera kilkadziesiąt procent zainfekowanych osób. W poprzednich wybuchach epidemii wirusa Marburg śmiertelność wahała się od 24 do 88 proc. Nie ma zatwierdzonych szczepionek przeciwko wywoływanej przez wirusa chorobie ani zwalczających ją leków. Nawadnianie doustne lub dożylne oraz zwalczanie poszczególnych objawów zwiększa szanse na przeżycie.

Poprzednie ogniska zakażeń i pojedyncze przypadki infekcji wirusem Marburg w Afryce zarejestrowano w Angoli, Demokratycznej Republice Konga, Kenii, RPA, a także Ugandzie - zaznacza WHO. Ghana jest drugim krajem Afryki Zachodniej, w którym potwierdzono obecność wirusa. Pierwszym była Gwinea.

Wirus zawdzięcza swoją nazwę niemieckiemu miastu Marburg, gdzie odkryto go w 1967 roku - personel tamtejszego laboratorium zaraził się wtedy od małp sprowadzonych z Ugandy. Do największego wybuchu choroby doszło w 2005 roku w Angoli, gdy zakaziło się 374 osób, z których 329 zmarło.

Autorka/Autor:ft

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego:  Getty Images