Wiktor But i Brittney Griner na lotnisku. Nagranie z wymiany więźniów między USA a Rosją

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Na lotnisku w Abu Zabi odbyła się w czwartek wymiana więźniów między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa opublikowała nagranie z tego zdarzenia. Wideo następnie udostępniła agencja Reutera. Widać na nim koszykarkę Brittney Griner i rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Buta.

Brittney Griner, zawodniczka WNBA, dwukrotna mistrzyni olimpijska, została w Rosji skazana na dziewięć lat więzienia po tym, jak w lutym zatrzymano ją na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo za posiadanie wkładów do e-papierosów zawierających olejek haszyszowy.

Dzięki czwartkowej wymianie sportsmenka została uwolniona z rosyjskiej kolonii karnej, co potwierdził prezydent USA Joe Biden.

W zamian za nią Stany Zjednoczone wypuściły z więzienia Wiktora Buta - rosyjskiego handlarza bronią nazywanego "handlarzem śmiercią". Był prawdopodobnie najbardziej znanym Rosjaninem przetrzymywanym najpierw w amerykańskim areszcie, a później także w więzieniu, o którego powrót Federacja Rosyjska najgłośniej zabiegała.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rosja odzyskała "handlarza śmiercią". Kim jest Wiktor But? >>>

Na nagraniu z wymiany widać, jak Griner i But mijają się na płycie lotniska w Abu Zabi, po czym oboje oddalają się wraz z przedstawicielami USA i Rosji do swoich samolotów. W materiale jest też pokazany moment wsiadania Amerykanki i Rosjanina na pokłady obu maszyn.

Samolot z Amerykanką na pokładzie wylądował w San Antonio około 4.30 nad ranem miejscowego czasu w piątek.

Autorka/Autor:pp//now

Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP