Będzie im grozić śmierć. Dwie kobiety oskarżone o zabójstwo Kim Dzong Nama


Dwie kobiety - Wietnamka i Indonezyjka - zostały w środę formalnie oskarżone o spowodowanie śmierci Kim Dzong Nama, przyrodniego brata przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. W przypadku uznania ich za winne, grozi im kara śmierci.

Wietnamka Doan Thi Huong i Indonezyjka Siti Aisyah zostały przywiezione do sądu w stolicy Malezji Kuala Lumpur przy zastosowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa.

Śledztwo trwa

Są one oskarżone o wtarcie śmiertelnie paraliżującego system nerwowy gazu bojowego VX w twarz Kim Dzong Nama na lotnisku w Kuala Lumpur. Kobiety twierdziły podczas śledztwa, że myślały, iż uczestniczą w grze telewizyjnej.

Naczelny prokurator Malezji Mohamed Apandi Ali oświadczył wcześniej, że nie podjęto jeszcze decyzji, czy aktem oskarżenia objąć także obywatela Korei Północnej Ri Dzong Chola, którego również aresztowano w związku z zabójstwem. - Zależy to od wyników policyjnego śledztwa, które wciąż trwa - powiedział Apandi.

Wśród innych podejrzanych o udział w zabójstwie jest wysokiej rangi urzędnik ambasady Korei Północnej w Kuala Lumpur i pracownik północnokoreańskich linii lotniczych Air Koryo. Władze Korei Południowej podejrzewają, że co najmniej czterej podejrzani są północnokoreańskimi szpiegami.

Wietnamka Doan Thi Huong i Indonezyjka Siti Aisyah są oskarżone o zabójstwo Kim Dzong NamaROYAL MALAYSIA POLICE

Brat dyktatora nie żyje

Według południowokoreańskich służb wywiadowczych rozkaz zabicia swego przyrodniego brata wydał Kim Dzong Un i taką próbę podjęto już w 2012 roku.

Kim Dzong Nam żył na uchodźstwie pod protekcją Pekinu w należącym do Chin Makau i znany był przede wszystkim z hulaszczego trybu życia. Krytykował też reżim północnokoreański i jego przywódcę Kim Dzong Una.

Jak pisze agencja AP, Kim Dzong Nam nie pretendował do władzy, jednak jako najstarszy syn rodu rządzącego Koreą Północną mógł być przez Kim Dzong Una uznawany za potencjalne zagrożenie.

Autor: pk/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: