TVN24 | Świat

Pierwsza podróż nowego premiera. Wizja "wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku"

TVN24 | Świat

Autor:
mtom
Źródło:
PAP

Zacieśnienie współpracy obu krajów w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa uzgodnili w Hanoi premier Japonii Yoshihide Suga i szef rządu Wietnamu Nguyen Xuan Phuc.

- Wietnam jest kluczowy dla realizacji naszej wizji "wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku" i naszym cennym partnerem. Jako kraj Indo-Pacyfiku, Japonia będzie w dalszym ciągu przyczyniała się do pokoju i stabilności w tym regionie – oświadczył Suga po godzinnym spotkaniu z Phucem. Wietnamski premier wyraził nadzieję, że oba kraje połączą siły w staraniach o pokój i stabilność w regionie.

Zgodnie z oczekiwaniami Suga i Phuc doszli do wstępnego porozumienia dotyczącego umożliwienia eksportu japońskiego sprzętu wojskowego i technologii do Wietnamu. W ostatnich latach Tokio zabiegało o zwiększenie współpracy w tej dziedzinie z państwami Azji Południowo-Wschodniej.

Wśród tematów pojawiły się prawdopodobnie także kwestie współpracy gospodarczej, w tym wzmocnienia łańcuchów dostaw maseczek ochronnych i innych towarów do Japonii w czasie pandemii COVID-19, a także wznowienia podróży biznesowych pomiędzy obu krajami.

W regionie rośnie tymczasem aktywność wojskowa Chin na Morzu Południowochińskim, gdzie kolidują ze sobą roszczenia terytorialne Pekinu i Hanoi, a także na Morzu Wschodniochińskim, o obszary którego ChRL spiera się z Japonią.

Wizyta w Wietnamie jest pierwszą zagraniczną podróżą nowego premiera Japonii, odkąd w połowie września objął to stanowisko po ustąpieniu swojego poprzednika Shinzo Abego. Suga przybył do Wietnamu w niedzielę, a we wtorek uda się do Indonezji.

Autor:mtom

Źródło: PAP