Prezydent Wietnamu zrezygnował z funkcji w związku z wykroczeniami podległych mu urzędników

Źródło:
PAP

Prezydent Wietnamu Nguyen Xuan Phuc złożył rezygnację - poinformowała wietnamska państwowa agencja prasowa. Rządząca w kraju partia komunistyczna uznała go za odpowiedzialnego naruszeń i wykroczeń, których dopuścili się podlegli mu urzędnicy. 

Nguyen Xuan Phuc, "będąc w pełni świadomy odpowiedzialności przed partią i narodem, złożył wniosek o rezygnację z przydzielonych mu stanowisk, odszedł z pracy i przeszedł na emeryturę" - napisano w cytowanym komunikacie Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Wietnamu.

68-letni Phuc sprawował swój urząd od 2021 roku, wcześniej przez pięć lat był premierem Wietnamu.

O rezygnacji prezydenta z urzędu mówiło się od czasu, gdy wcześniej w styczniu zdymisjonowano dwóch wicepremierów, którzy pracowali w rządzie również, gdy kierował nim Phuc - komentuje agencja Reutera. Dodaje, że na razie nie wiadomo, kto zastąpi ustępującego prezydenta. Jego rezygnacja musi zostać jeszcze zatwierdzona przez wietnamski parlament. Izba ma się zebrać na nadzwyczajnym posiedzeniu jeszcze w tym tygodniu - informuje Reuters.

Władza w Wietnamie podzielona jest między cztery najważniejsze stanowiska: sekretarza generalnego partii, premiera, prezydenta i przewodniczącego parlamentu.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP