Zbiegły z więzienia były żołnierz oskarżany o terroryzm został zatrzymany

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Daniel Abed Khalife, oskarżony o terroryzm były żołnierz brytyjskiej armii, poszukiwany od środy po ucieczce z więzienia, został zatrzymany w sobotę przed południem i przebywa w policyjnym areszcie - poinformowała londyńska policja metropolitalna.

Khalife został zatrzymany w Chiswick w zachodnim Londynie, kilka kilometrów od więzienia HMP Wandsworth, z którego w środę rano zbiegł. Wcześniej w sobotę policja informowała, że Khalife był widziany w Chiswick. Był w zwykłym ubraniu, a nie więziennym, jak poprzednio, gdy go zauważono. Ostrzegano, by się do niego nie zbliżać. Tam też przez ostatnie kilkanaście godzin koncentrowały się poszukiwania zbiega.

W piątek późnym popołudniem policja zaoferowała 20 tys. funtów nagrody za informacje, które przyczynią się do jego schwytania. Na razie nie wiadomo, czy aresztowanie faktycznie nastąpiło wskutek przekazanych informacji, ale policja podziękowała za otrzymane wsparcie.

Uciekł przywiązując się do podwozia

21-letni Daniel Abel Khalife uciekł z więzienia HMP Wandsworth w południowo-zachodnim Londynie przywiązując się do podwozia ciężarówki dostarczającej produkty spożywcze. Pomógł mu w tym fakt, że oczekując na proces, pracował w więziennej kuchni.

Ponad trzy lata w armii

Policja podała w piątek późnym popołudniem, że dostała informację od świadka, który w środę rano widział mężczyznę - odpowiadającego rysopisowi zbiegłego więźnia idącego - uciekającego w kierunku centrum dzielnicy Wandsworth. Miało to miejsce ok. półtora kilometra od więzienia.

Khalife wstąpił do armii w 2019 roku, stacjonując w bazie w Stafford, z której zbiegł 2 stycznia tego roku, po pozostawieniu w niej atrapy ładunku wybuchowego. Został aresztowany 26 stycznia i dwa dni później osadzono go w HMP Wandsworth.

Postawiono mu dwa zarzuty popełnienia czynów o charakterze terrorystycznym - jeden dotyczy wspomnianej atrapy ładunku, a drugi - uzyskania w 2021 roku informacji o personelu sił zbrojnych, które to informacje "mogły być przydatne dla osoby popełniającej lub przygotowującej akt terroru" w 2021 roku. Według brytyjskich mediów, te informacje miał przekazać Iranowi. Jego proces miał się rozpocząć 13 listopada.

Pierwsza taka ucieczka od 29 lat

Ucieczki z więzień zdarzają się w Wielkiej Brytanii w ostatnich latach bardzo rzadko. Od 2017 r. było tylko pięć takich przypadków, a od 2010 r. - mniej niż 20. Ostatnia ucieczka osoby oskarżonej o terroryzm miała miejsce w 1994 r. i dotyczyła członka Irlandzkiej Armii Republikańskiej.

Autorka/Autor:asty, fc / prpb, adso

Źródło: PAP