Pokój ze słynnym balkonem po raz pierwszy otworzy się dla turystów

Źródło:
Reuters, BBC
Londyn. Pokój ze słynnym balkonem w Pałacu Buckingham
Londyn. Pokój ze słynnym balkonem w Pałacu Buckingham Reuters
wideo 2/3
Londyn. Pokój ze słynnym balkonem w Pałacu Buckingham Reuters

Pokój Pałacu Buckingham z balkonem, z którego brytyjska rodzina królewska pozdrawia tłumy poddanych, po raz pierwszy w historii zostanie otwarty dla turystów. Bilety na najbliższy sezon wakacyjny zostały szybko wyprzedane, ale chętni mogą się spodziewać kolejnej puli w przyszłym roku.

W najbliższe wakacje turyści, którzy przyjadą do Londynu i będą zwiedzać Pałac Buckingham, będą mogli też wejść do pokoju z balkonem, na którym pojawia się brytyjska rodzina królewska, np. w czasie święta Trooping the Colour, kiedy obchodzi się urodziny monarchy. Po raz pierwszy w historii otwarte zostanie wschodnie skrzydło pałacu, w którym znajduje się właśnie pokój ze słynnym balkonem.

ZOBACZ TEŻ: Potężna susza nawiedziła popularną wyspę. Hotele wstrzymują przyjmowanie turystów

Pałac Buckingham. Turyści staną za słynnym balkonem

Jak wyjaśniła Nicola Turner Inman, kuratorka sztuki dekoracyjnej w Royal Collection Trust, pomysł powstania balkonu można zawdzięczać księciu Albertowi, mężowi królowej Wiktorii. - Po raz pierwszy wykorzystano go w 1851 roku do odprawienia żołnierzy na wojnę krymską. Pozostaje w użytku więc już dość długo - podkreśliła. Turyści nie będą jednak mogli stanąć na samym balkonie. BBC zauważa, że jest on zbyt wąski, a poręcze sięgają poniżej pasa, co stwarzałoby ryzyko wypadku. Zwiedzający będą mogli za to podejść bardzo blisko i wyjrzeć przez okna zza zasłon, które Robert Hardman, brytyjski autor zajmujący się rodziną królewską, określił mianem "najsłynniejszych zasłon świata".

Brytyjska rodzina królewska na zdjęciu archiwalnymChris Jackson/Getty Images

W pomieszczeniu będą mogli podziwiać również nowo odrestaurowany, XIX-wieczny szklany żyrandol w kształcie kwiatu lotosu. - Dla gości możliwość zobaczenia żyrandola (...), faktycznego przebywania w pokoju, w którym wisi, jest ekscytującą perspektywą - wskazała Turner Inman. Zwiedzający będą też mogli odwiedzić m.in. Yellow Drawing Room, w którym znajdują się np. niedawno odrestaurowane ręcznie malowane tapety nawiązujące do kultury chińskiej.

Wycieczki po Pałacu Buckingham organizowane są od 1993 roku. W ostatnich pięciu latach pałac przechodził remont, przez który część pomieszczeń nie była dostępna. W tym roku bilety na wycieczkę z przewodnikiem, obejmujące zwiedzanie wszystkich pomieszczeń - wraz z pokojem z balkonem - kosztowały 75 funtów. Zostały już jednak wyprzedane, możliwy jest jeszcze zakup tańszych biletów na pozostałe pokoje State Rooms. Chętni do zobaczenia balkonu muszą zaczekać na przyszły rok.

ZOBACZ TEŻ: "Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Chris Jackson/Getty Images