Premier Liz Truss będzie towarzyszyła Karolowi III podczas wizyt w Szkocji, Irlandii Północnej i Walii

Źródło:
PAP
Rafał Banach pracował w kuchni księcia Karola, dziś króla Karola III. Cała rozmowa z Maciejem Worochem
Rafał Banach pracował w kuchni księcia Karola, dziś króla Karola III. Cała rozmowa z Maciejem WorochemTVN24
wideo 2/3
Karol III formalnie ogłoszony królem

Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss będzie towarzyszyła nowemu królowi Karolowi III w zaplanowanych na przyszły tydzień wizytach w Szkocji, Irlandii Północnej i Walii - poinformował rzecznik szefowej rządu.

Liz Truss przejęła urząd premiera we wtorek, gdy królowa Elżbieta II powierzyła jej misję utworzenia rządu. Jak się okazało dwa dni później, było to ostatnie oficjalne spotkanie monarchini.

Liz Truss będzie towarzyszyła Karolowi III

Po południu w sobotę Pałac Buckingham potwierdził, że w poniedziałek nowy król uda się do Szkocji, we wtorek do Irlandii Północnej, a w piątek do Walii. W stolicy Szkocji weźmie udział w kondukcie, który odprowadzi trumnę z ciałem Elżbiety II z Pałacu Holyroodhouse do edynburskiej katedry oraz czuwaniu przy trumnie, ale także spotka się z rządem Szkocji.

W Irlandii Północnej i Walii głównym punktem programu będą spotkania z tamtejszymi władzami oraz mieszkańcami.

Wieczorem Downing Street poinformowało, że premier Truss będzie towarzyszyła królowi w tych podróżach, co jak podkreślają brytyjskie media, jest dość zaskakującą decyzją.

- Jeśli chodzi o zaangażowanie premier, dołączy ona do króla, gdy ten będzie przewodniczył żałobie narodowej w całej Wielkiej Brytanii - powiedział rzecznik w rozmowie z dziennikarzami.

Wcześniej w sobotę Karol III ponownie przyjął na audiencji w Pałacu Buckingham Liz Truss, ale tym razem wraz z całym jej rządem. Nowy król przyjął w sobotę także liderów partii opozycyjnych - Keira Starmera z Partii Pracy, Eda Daveya z Liberalnych Demokratów oraz Iana Blackforda, szefa frakcji Szkockiej Partii Narodowej w Izbie Gmin.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: