Pary homoseksualne należące do Kościoła Anglii będą mogły wziąć udział w specjalnych nabożeństwach błogosławiących ich związki. Choć formalnie nie będą to śluby, pewne ich elementy będą przypominać ceremonie zawarcia związku małżeńskiego. Możliwość organizacji nabożeństw zostanie wprowadzona na okres próbny.
Pary homoseksualne należące do Kościoła Anglii będą mogły brać udział w specjalnych nabożeństwach błogosławiących ich związki - poinformowano w wystosowanym w środę oświadczeniu tego największego z kościołów anglikańskich. Decyzję o ich wprowadzeniu podjęto w trakcie zorganizowanego tego dnia Synodu Generalnego Kościoła Anglii, czyli posiedzenia organu ustawodawczego Kościoła.
Formalnie nie będą to śluby, jednak niektóre ich elementy, takie jak wymiana obrączek, odmówienie modlitwy za partnerów, uzyskanie błogosławieństwa kapłana, czy rozrzucenie konfetti przypominać będą konwencjonalne ceremonie zawarcia związku małżeńskiego w Kościele Anglii.
Nabożeństwa dla par homoseksualnych
Nabożeństwa mają być oparte o zbiór Modlitw Miłości i Wiary, które - jak wyjaśnia Kościół Anglii - są zbiorem "modlitw, czytań i innych materiałów do modlitwy z (udziałem par – red.) i za pary tej samej płci, które się kochają i które pragną dziękować za tę miłość, i zaznaczać ją w wierze przed Bogiem".
Jak zaznaczono w treści wystosowanego przez Kościół oświadczenia, rozwiązanie wprowadzono obecnie na okres próbny, dzięki czemu odprawianie nabożeństw błogosławiących związki par tej samej płci będzie mogło odbywać się równolegle z procesem ubiegania się o ich stałe zatwierdzenie. Choć w trakcie Synodu Generalnego nie zadecydowano, kiedy dokładnie możliwe będzie rozpoczęcie organizowania nabożeństw, przewiduje się, że nastąpi to w najbliższych tygodniach - informuje BBC.
Plan wprowadzenia specjalnych nabożeństw dla homoseksualnych par Kościół Anglii zapowiedział jeszcze na początku tego roku. Wówczas opowiedział się on zarazem przeciwko zezwoleniu parom tej samej płci na zawieranie ślubów sakralnych, argumentując, że zgodnie z nauką Kościoła małżeństwo zarezerwowane jest dla związku kobiety i mężczyzny.
Małżeństwa jednopłciowe
Środowa decyzja kościoła spotkała się rozbieżnymi ocenami. Biskup Oksfordu, wielebny Stephen Croft, który opowiadał się za zmianą dotychczasowego stanowiska Kościoła w sprawie związków homoseksualnych, stwierdził, że jest nią "zachwycony". - Mam nadzieję, że (nabożeństwom - red.) będzie towarzyszyła podobna radość i podobne utwierdzenie się (w relacji, co w przypadku małżeństw - red.), a ci, którzy przyjdą, by wziąć udział w tych nabożeństwach, w pełni poczują się mile widziani w życiu Kościoła - powiedział.
Inaczej wprowadzenie nabożeństw postrzega Jayne Ozanne, działaczka na rzecz osób LGBTQ+, która zasiada w Synodzie Generalnym Kościoła Anglii. Zaapelowała do jego przedstawicieli o zmianę swojego stanowiska i zezwolenie na zawieranie małżeństw przez homoseksualnych wiernych. - Kościół Anglii pozostaje głęboko homofobiczny, niezależnie od tego, co mówią biskupi i arcybiskupi. Obawiam się, że znaczna część narodu oceni Kościół jako obelżywy, obłudny i pozbawiony miłości, i, niestety, będą mieć rację - stwierdziła, cytowana przez BBC.
Kościół Anglii nie jest pierwszym kościołem anglikańskim, który zdecydował się na wprowadzenie nabożeństw błogosławiących związki jednopłciowe zamiast zezwolenia na udzielanie im tradycyjnych ślubów. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w Kościele Anglikańskim w Walii. Spośród największych Kościołów w Wielkiej Brytanii na zawarcie sakralnego związku małżeńskiego przez pary jednopłciowe zezwalają natomiast Szkocki Kościół Episkopalny oraz prezbiteriański Kościół Szkocji.
Źródło: churchofengland.org, BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock