Już 15 nastolatków zamordowanych w tym roku w Londynie. Prawie wszyscy zginęli od noża

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP
Interwencja brytyjskiej policji
Interwencja brytyjskiej policji
Reuters Archive
Reuters ArchiveInterwencja brytyjskiej policji

Zabójstwo nastolatki w Londynie, która została zadźgana nożem w drodze do szkoły, ponownie zwróciło uwagę na problem rosnącej przemocy wśród brytyjskich nastolatków. Od początku roku tylko w Londynie zamordowanych zostało 15 nastolatków, czyli więcej niż w całym zeszłym roku.

Śmierć Elianne Andam zszokowała brytyjską opinię publiczną bardziej niż w innych takich przypadkach. 15-latka zginęła w środę rano w drodze do szkoły zaraz po wyjściu z miejskiego autobusu, a domniemanym zabójcą jest 17-latek, który dźgnął ją w szyję tzw. nożem zombie, mającym ostrze o długości ok. 30 cm.

Według mediów, ofiara i sprawca prawdopodobnie się znali, a powodem zabójstwa mogła być zazdrość, że dziewczyna zaczęła się spotykać z kimś innym.

Do zabójstwa doszło w Croydon w południowym Londynie, w dzielnicy, która już wcześniej miała złą reputację, jeśli chodzi o przestępstwa z użyciem noży i innych ostrych narzędzi.

Londyńska policjaShutterstock

Rośnie liczba zamordowanych nastolatków w Londynie

Agencja PA sporządziła w czwartek zestawienie wszystkich nastolatków zabitych w Londynie od początku tego roku, a także osób zatrzymanych bądź oskarżonych w związku z ich zabójstwami.

Andam jest jedyną dziewczyną i jedną z dwóch najmłodszych ofiar, oprócz 15-letniego chłopca. Spośród tych 15 ofiar śmiertelnych 12 zginęło po ciosie nożem lub innym ostrym przedmiotem, dwie zostały zastrzelone, a jedna, 17-latek, zmarła wskutek pobicia.

Zwraca uwagę fakt, że w przypadku 13 z tych 15 zabójstw oskarżonymi są osoby w podobnym wieku do ofiar - w jednym z pozostałych dwóch przypadków jeszcze nikogo nie złapano, a w drugim, zabójstwa wspomnianego wcześniej 15-latka, oskarżeni są w wieku między 26 a 29 lat.

Najmłodszą osobą zatrzymaną w związku z tegorocznymi zabójstwami nastolatków jest 14-latek. Znamienne jest też to, że 13 z 15 ofiar, w tym Elianne Andam, wywodzi się z mniejszości etnicznych, podobnie jak najprawdopodobniej większość domniemanych sprawców.

Od początku roku w Londynie zamordowano, wliczając w to tych 15 nastolatków, 79 osób.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock