Media: Boris Johnson i Rishi Sunak spotkali się w celu zawarcia porozumienia

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i były minister finansów w jego gabinecie Rishi Sunak mieli potajemnie spotkać się w celu zawarcia porozumienia - podały w sobotę wieczorem brytyjskie media. Żaden z dwóch głównych pretendentów do funkcji lidera brytyjskiej Partii Konserwatywnej nie ogłosił jeszcze oficjalnie zamiaru ubiegania się o przywództwo, a w konsekwencji - o posadę premiera.

Nowy lider konserwatystów zostanie jednocześnie premierem kraju, zastępując w obu tych rolach Liz Truss, która w czwartek zapowiedziała swoją rezygnację.

Na razie nie ma żadnych szczegółów spotkania między Borisem Johnsonem a Rishim Sunakiem, ani tym bardziej tego, jak miałoby wyglądać porozumienie między nimi. Biorąc jednak pod uwagę osobowość Johnsona i to, że jeszcze cztery miesiące temu to on był premierem, a Sunak ministrem w jego rządzie, trudno sobie wyobrazić, by ten pierwszy zaakceptował drugoplanową rolę.

Z drugiej strony Johnson jest bardziej polaryzującą postacią i w oczach Partii Konserwatywnej, i całego brytyjskiego społeczeństwa. Umowa, w której to on miałby znów zostać premierem, przez sporą część samych członków partii byłaby źle odebrana - analizują brytyjskie media.

Oficjalnych deklaracji na razie nie ma

Wbrew przypuszczeniom, żaden z nich w sobotę nie ogłosił oficjalnie zamiaru ubiegania się o przywództwo Partii Konserwatywnej, choć Johnson specjalne z tego powodu wrócił z wakacji na Dominikanie, a Sunak ma już poparcie 120 posłów, czyli znacząco powyżej wymaganego progu. W sobotę zwolennicy Johnsona przekazali, że on też już zapewnił sobie poparcie stu posłów, ale ponieważ publicznie zadeklarowało je tylko 56 osób, obóz Sunaka powątpiewa w prawdziwość tych twierdzeń.

Niemniej jednak obawa, że Johnson faktycznie może już być pewnym przekroczenia progu wejścia do właściwych wyborów, może wstrzymywać Sunaka przed ogłoszeniem tego, iż ubiega się o przywództwo. Jeśli wymagane poparcie uzyska więcej niż jedna osoba, zwycięzcę z finałowej dwójki wybiorą wszyscy członkowie Partii Konserwatywnej, a według sondaży, w takiej sytuacji wygra Johnson.

Sunak był ministrem finansów w rządzie Johnsona od lutego 2020 r. do początku lipca tego roku. Rezygnacje jego oraz ówczesnego ministra zdrowia Sajida Javida pociągnęły za sobą falę kolejnych, co w konsekwencji zmusiło Johnsona do rezygnacji ze stanowiska.

Rishi SunakShutterstock

Liderka Izby Gmin jedynym oficjalnym kandydatem

Jedyną osobą, która oficjalnie zgłosiła swoją kandydaturę, pozostaje zatem liderka Izby Gmin Penny Mordaunt, ale wobec tego, że ma ona poparcie zaledwie 23 posłów, jej szanse stają się coraz bardziej iluzoryczne.

Pretendenci do przywództwa, aby wziąć udział w zasadniczych wyborach, muszą do godz. 14 brytyjskiego czasu w poniedziałek uzyskać poparcie przynajmniej stu kolegów klubowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości