Królowa Elżbieta II nie spotka się z Tajną Radą

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP
96-letnia królowa Elżbieta II coraz częściej ma problemy ze zdrowiem
96-letnia królowa Elżbieta II coraz częściej ma problemy ze zdrowiem
Reuters
Reuters Królowa Elżbieta odkłada spotkanie z członkami Tajnej Rady

Elżbieta II przełożyła zaplanowane na środę wieczorem wirtualne spotkanie z członkami Tajnej Rady - poinformował Pałac Buckingham. Lekarze zalecili odpoczynek 96-letniej monarchini, mającej coraz częstsze problemy ze zdrowiem.

Podczas spotkania nowa premier kraju Liz Truss miała złożyć przysięgę jako pierwsza lord skarbu, a nowi członkowie rządu - przysięgi jako ministrowie.

"Po wypełnionym dniu wczorajszym Jej Wysokość przyjęła dziś po południu radę lekarzy, aby odpocząć. Oznacza to, że spotkanie Tajnej Rady, które miało się odbyć dziś wieczorem, zostanie przełożone" - napisano w oświadczeniu Pałacu Buckingham. Jak zaznaczają media, zalecenie nie mówi o pobycie w szpitalu i królowa nadal przebywa w zamku w Balmoral w Szkocji.

Królowa Elżbieta II zrywa z wieloletnią tradycją

We wtorek monarchini przyjęła na audiencji Borisa Johnsona, który złożył rezygnację z funkcji premiera, a następnie nową liderkę Partii Konserwatywnej Liz Truss, której powierzyła misję sformowania rządu.

Obie audiencje odbyły się nie w Pałacu Buckingham, jak ma to zwykle miejsce w takich sytuacjach, lecz w Balmoral, gdzie królowa co roku spędza lato. Jak wyjaśniono, celem tej zmiany było uniknięcie sytuacji, w której trzeba byłoby w ostatniej chwili zmieniać plany, gdyby nawracające problemy Elżbiety II z poruszaniem się znowu dały o sobie znać.

Królowa Elżbieta IIVictoria Jones - WPA Pool/Getty Images

Problemy ze zdrowiem 96-letniej monarchini

Od jesieni zeszłego roku 96-letnia monarchini coraz częściej ma problemy ze zdrowiem, które zmuszają ją do ograniczenia aktywności publicznej. Od tego czasu zaczęła się również pokazywać publicznie z laską, co wcześniej się nie zdarzało.

Tajna Rada w przeszłości skupiała najważniejszych doradców króla, ale z czasem utraciła większość kompetencji na rzecz gabinetu i sądów. Nadal pełni jednak rolę doradczą dla monarchy. Ponad połowę z jej członków - obecnie jest ich ponad 700 - stanowią politycy, choć w praktyce monarcha spotyka się tylko z niewielką częścią z nich.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Victoria Jones - WPA Pool/Getty Images

Pozostałe wiadomości