TVN24 | Świat

"Królowa i książę Edynburga otrzymali szczepionki na COVID-19". Oboje są w "grupie priorytetowej"

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
Reuters, PAP

Pałac Buckingham poinformował w sobotę po południu, że brytyjska królowa Elżbieta II i jej małżonek książę Filip zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19. Jak twierdzą źródła BBC, monarchini chciała upublicznić tę informację, aby przeciąć spekulacje.

"Królowa i książę Edynburga otrzymali dziś szczepionki na COVID-19" – przekazał w oświadczeniu Pałac Buckingham. Obydwoje z racji wieku znajdują się w pierwszej grupie priorytetowej do szczepień - Elżbieta II ma 94 lata, a jej małżonek książę Filip - 99 lat.

Według źródeł cytowanych przez stację BBC oraz Agencję Reutera, szczepienie odbyło się na zamku w Windsorze, dokąd Elżbieta II i Filip ze względów bezpieczeństwa przenieśli się z Pałacu Buckingham po wybuchu epidemii.

Jak dodają te źródła, królowa chciała, aby upublicznić tę informację, aby przeciąć dalsze spekulacje, czy i kiedy zostanie zaszczepiona. Pałac Buckingham niezwykle rzadko przekazuje informacje dotyczące stanu zdrowia rodziny królewskiej.

Trzy szczepionki na COVID-19 dopuszczone przez Wielką Brytanię

W piątek brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) zatwierdziła szczepionkę przeciw COVID-19 stworzoną przez amerykańską firmę Moderna. To trzeci preparat dopuszczony do użytku w Wielkiej Brytanii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wcześniej do użytku dopuszczono już szczepionkę opracowaną wspólnie przez firmy Pfizer i BioNTech oraz szczepionkę opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca. W przypadku tamtych dwóch Wielka Brytania była pierwszym państwem na świecie, które zaaprobowało ich stosowanie, natomiast szczepionkę Moderny już w połowie grudnia zatwierdziła amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), a w środę unijna Europejska Agencja Leków (EMA).

Minister zdrowia Matt Hancock w reakcji na decyzję Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) o zatwierdzeniu preparatu Moderny stwierdził, że "to kolejna wspaniała wiadomość i jeszcze jedna broń w naszym arsenale do zatrzymania tej okropnej choroby".

Jak poinformował w czwartek brytyjski premier Boris Johnson, w Wielkiej Brytanii zostało dotychczas zaszczepionych przeciw COVID-19 prawie 1,5 miliona osób.

Trudna sytuacja pandemiczna w Wielkiej Brytanii

Brytyjski rząd poinformował w sobotę o 59 937 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju oraz o śmierci kolejnych 1035 chorych na COVID-19. Najgorszy bilans od początku pandemii odnotowano w piątek, kiedy poinformowano o śmierci 1325 osób. W tym samym czasie potwierdzono ponad 68 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem, również więcej niż kiedykolwiek przedtem.

W całym kraju z powodu COVID-19 zmarło dotychczas 80 868 osób, w tym 70 541 w Anglii, 4965 w Szkocji, 3919 w Walii, a 1443 w Irlandii Północnej. Pod względem liczby przypadków śmiertelnych wśród zakażonych koronawirusem Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie, po Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach i Meksyku.

CZYTAJ TAKŻE: W Londynie wirus "wymknął się spod kontroli". Szpitale na granicy przeciążenia >>>

Liczba infekcji SARS-CoV-2 wykrytych od początku epidemii osiągnęła 3 017 409, co jest piątym najwyższym bilansem na świecie: po USA, Indiach, Brazylii i Rosji.

Autor:pp//rzw

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości