Do obiegu weszły nowe brytyjskie banknoty z wizerunkiem króla Karola III

Źródło:
BBC, Reuters

Nowe banknoty z podobizną króla Karola III w środę weszły do obiegu w Wielkiej Brytanii, prawie dwa lata po objęciu przez niego tronu. To jeden z ostatnich ważnych etapów przejścia do panowania syna królowej Elżbiety.

Na nowych banknotach widnieje rycina wykonana na podstawie zdjęcia Karola z 2013 roku. W przeciwieństwie do banknotów z czasów panowania jego matki nie ma na głowie korony.

Wizerunek Karola widnieć będzie na nowych banknotach o nominałach 5, 10, 20 i 50 funtów. Bank Anglii zapowiedział, że banknoty będą wprowadzane stopniowo, a poprzednie z podobizną królowej Elżbiety pozostaną w użyciu, dopóki nie ulegną zużyciu lub uszkodzeniu. Bank zastrzegł także, że mimo wprowadzenia nowych banknotów może minąć kilka miesięcy, zanim można będzie je zobaczyć w regularnym obiegu.

"To podejście jest zgodne z wytycznymi Domu Królewskiego, aby zminimalizować środowiskowy i finansowy wpływ tej zmiany" – stwierdził w oświadczeniu Bank Anglii.

Nowe banknoty z królem Karolem Bank of England

"Historyczny moment"

Prezes Banku Anglii, Andrew Bailey podkreślił, że to "historyczny moment". - Po raz pierwszy zmieniamy suwerena na naszych banknotach - zaznaczył. 

Król Karol III to bowiem dopiero drugi brytyjski monarcha, którego podobizna pojawi się na papierowych pieniądzach. Jego matka, królowa Elżbieta II była pierwszą głową państwa, której portret znalazł się na wszystkich banknotach Banku Anglii.

Projekt nowych banknotów ujawniono w grudniu 2022 roku, wkrótce po wejściu do obiegu monet z wizerunkiem króla Karola. Poza portretem monarchy wygląd banknotów pozostaje niezmieniony - na rewersie dalej widnieć będą sir Winston Churchill, Jane Austen, JMW Turner i Alan Turing.

Autorka/Autor:momo//mm

Źródło: BBC, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Bank of England