Więcej NATO na wschodzie? "Uważamy, że budżet Sojuszu tego nie wytrzyma"


Ministerstwo Obrony Rosji nie dramatyzuje zapowiedzi ze strony NATO, że Sojusz będzie musiał rozważyć stałe rozmieszczenie swoich sił w Europie Wschodniej - informuje dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło w tym resorcie.

Cytowane przez rosyjską gazetę źródło zauważyło, że "wprowadzenie znaczącego stałego kontyngentu wojskowego do Europy Wschodniej wiąże się z poważnymi kosztami finansowymi". "Uważamy, że budżet Sojuszu tego nie wytrzyma" - dodał resort.

Rozmówca "Kommiersanta" zwrócił też uwagę, że "kraje, w których NATO teoretycznie mogłoby rozmieścić swoje wojska, graniczą z Zachodnim Okręgiem Wojskowym Federacji Rosyjskiej, jednym z najlepiej technicznie wyposażonych okręgów". Zaznaczył, że dotyczy to tak systemów obrony powietrznej, tj. przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, jak i wojsk lądowych. Informator "Kommiersanta" oświadczył również, że "na razie nie ma sensu, by wzmacniać go dodatkowymi środkami".

Wzmocnienie wschodniej flanki?

Naczelny dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove oświadczył we wtorek na konferencji prasowej w Ottawie, że w rezultacie wzrastającego napięcia między Rosją i Ukrainą Sojusz będzie musiał rozważyć stałe stacjonowanie swoich sił w Europie Wschodniej. - Sądzę, że jest to coś, co będziemy musieli rozważyć i przygotować do przedyskutowania przez przywódców naszych krajów, aby przekonać się, jakie mogą być tego konsekwencje - oznajmił Breedlove. Przywódcy krajów NATO mają spotkać się na początku września w Walii.

Jaka będzie rosyjska odpowiedź?

W środę pierwszy zastępca przewodniczącego komisji obrony Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, Siergiej Żygariow oznajmił, że w odpowiedzi na kroki NATO Moskwa może rozmieścić międzykontynentalne rakiety balistyczne Topol-M w graniczącym z Polską i Litwą obwodzie kaliningradzkim oraz ponownie włączyć do uzbrojenia armii rosyjskiej wyrzutnie rakiet balistycznych dalekiego zasięgu na platformach kolejowych. Moskiewska gazeta zauważyła, że Breedlove nie sprecyzował liczebności kontyngentu, który może zostać rozmieszczony w Europie Wschodniej. "Kommiersant" przekazał, że w rosyjskiej interpretacji określenie "znaczące siły bojowe" oznacza 3-5 tys. żołnierzy, a w amerykańskiej - 10-20 tys.

Przygotowania do wojny?
Przygotowania do wojny?tvn24

"Musimy przyjrzeć się naszej gotowości"

We wtorkowym wystąpieniu generał Breedlove zapowiedział też, że w ramach przygotowań do wrześniowego szczytu NATO ministrowie spraw zagranicznych i obrony, a także dowódcy wojskowi krajów Sojuszu zbadają, czy obecność NATO w Europie jest odpowiednia.

- Musimy przyjrzeć się naszej gotowości, zdolności do reakcji i rozmieszczeniu naszych sił, abyśmy byli zdolni sprostać nowemu paradygmatowi, którego byliśmy świadkami na Krymie i teraz na wschodniej granicy Ukrainy - powiedział Breedlove. Dodał, że kroki, które Sojusz Północnoatlantycki podjął dotychczas, miały na celu wsparcie jego wschodnich krajów członkowskich. - Są to posunięcia o charakterze defensywnym i mają na celu wsparcie naszych sojuszników, a nie prowokowanie Rosji. Utrzymujemy łączność na każdym szczeblu - oświadczył. Breedlove przyznał, że liczba żołnierzy USA w Europie jest obecnie o ok. 75 proc. mniejsza niż w czasach "zimnej wojny". - Musimy wszyscy zrewidować niektóre decyzje, które podjęto po zakończeniu zimnej wojny - powiedział naczelny dowódca sił NATO w Europie. Wcześniej Breedlove wyraził przekonanie, że regularne rosyjskie wojska nie wejdą na wschód Ukrainy, gdyż Moskwa jest w stanie osiągnąć swoje cele w inny sposób.

Ćwiczenia na krótką metę

NATO już uzgodniło szereg krótkoterminowych pobytów swoich żołnierzy w krajach Europy Wschodniej, w tym w Polsce, Rumunii i krajach bałtyckich, ale mają one potrwać jedynie do końca bieżącego roku. Sojusz dał też jasno do zrozumienia, że nie będzie walczyć w obronie Ukrainy i zamiast tego umacnia swoje siły w krajach członkowskich sąsiadujących z tym państwem.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości