Widmo Brexitu i Polacy w Niemczech. Kanclerz i premier w Berlinie

Merkel i Szydło w Berlinie. Kanclerz Niemiec: wspólny podręcznik do historii także pokazuje, że mamy na uwadze naszą skomplikowaną historię. Nagranie z 22 czerwca 2016 roku
Merkel i Szydło w Berlinie. Kanclerz Niemiec: wspólny podręcznik do historii także pokazuje, że mamy na uwadze naszą skomplikowaną historię. Nagranie z 22 czerwca 2016 roku
Merkel i Szydło mówiły w środę jednym głosem

Jak dobre są nasze relacje, było widać w czasie obrad plenarnych, a także rozmów bilateralnych ministrów - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w środę w Belinie po polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych. Szefowe rządów obu krajów rozmawiały też o widmie Brexitu i współpracy NATO na wschodzie kontynentu.

Konsultacje były częścią obchodów 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Merkel przypomniała, że w ubiegłym tygodniu w Berlinie był prezydent Andrzej Duda, a później prezydent Niemiec Joachim Gauck przyjechał do Warszawy.

Polacy w Niemczech

- Wykorzystaliśmy nasze konsultacje międzyrządowe, aby omówić całą gamę naszych relacji dwustronnych i podkreślić naszą dobrą współpracę - powiedziała Merkel.

- Jak dobre są nasze relacje, było widać w czasie obrad plenarnych, a także rozmów bilateralnych ministrów. Nie jest wcale oczywistością, że Polska i Niemcy dziś są tak dobrymi sąsiadami, tak dobrze współpracują. To jest bardzo poruszające - powiedziała kanclerz.

Merkel wyjaśniła, że rozmowy dotyczyły sytuacji Polaków i osób pochodzenia polskiego w Niemczech oraz intensyfikacji nauczania języka polskiego. - Chcemy wznowić obrady okrągłego stołu, który zajmuje się tym tematem. Zapowiedziałam, że będę raz jeszcze rozmawiać z premierami landów, jak jeszcze zintensyfikować naukę języka polskiego. Bawaria już zgłosiła gotowość. Dobrze funkcjonuje to w Nadrenii Północnej-Westfalii i w Brandenburgii - powiedziała kanclerz Niemiec.

Jak relacjonowała, w środę w Berlinie przedstawiony został wspólny podręcznik do nauczania historii, omówiono też temat zintensyfikowania wymiany młodzieży, podpisano też porozumienie ws. odbudowy szkół w Libanie.

Merkel i Szydło rozmawiały też jednak o przyszłości Unii Europejskiej i brytyjskim głosowaniu. - W czwartek referendum w Wielkiej Brytanii, w imieniu obu stron można powiedzieć, że życzymy sobie, żeby obywatele - to jest oczywiście ich decyzja - zdecydowali się na pozostanie (Wielkiej Brytanii) w Unii Europejskiej - powiedziała niemiecka kanclerz.

Merkel mówiła, że kolejnym tematem rozmów był szczyt NATO w Warszawie. Szefowe rządów rozmawiały też o współpracy w dziedzinie transportu, kultury i oświaty.

Szydło ufa Merkel

Wierzę, że w przyszłym roku będziemy mogli powiedzieć, że wszystkie zapisy polsko-niemieckiego traktatu, m.in. dotyczące Polonii, są praktycznie wypełnione - mówiła z kolei premier Beata Szydło w kontekście rocznicy 25-lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

W tym kontekście premier mówiła o części traktatu, która dotyczy sytuacji Polonii i Polaków mieszkających w Niemczech. - Umówiliśmy się, i za to bardzo serdecznie dziękuję, za otwartość pani kanclerz, na to, żeby te problemy rozwiązywać. Wierzę w to głęboko, że gdy spotkamy się w przyszłym roku na konsultacjach w Warszawie (...), będziemy mogli powiedzieć, że wszystkie zapisy Traktatu są praktycznie wypełnione. Ta praca jeszcze przed nami - powiedziała Beata Szydło.

Premier podkreśliła, że jej rozmowa z Merkel dotyczyła wspólnych projektów w dziedzinie gospodarki i infrastruktury. - Polska i Niemcy są ważnymi partnerami, państwami, które mają wiele wspólnych projektów, zadań (...) Cieszymy się na otwartość i na to, że tematy gospodarcze były tak intensywnie poruszane i są poruszane - powiedziała.

- Są oczywiście kwestie, które budzą kontrowersje dotyczące chociażby bezpieczeństwa energetycznego, budowy gazociągu, ale te kwestie również wymagają wyjaśnień. Wierzę w to głęboko, że jest zrozumienie, żeby szukać wzajemnych płaszczyzn porozumienia - podkreśliła premier Szydło.

Autor: adso/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: