Co dwie minuty umiera na świecie kobieta w ciąży lub w trakcie porodu. Nowy raport WHO

Źródło:
WHO, ABC News
Trudna sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej
Trudna sytuacja w Republice ŚrodkowoafrykańskiejReuters Archive
wideo 2/3
Trudna sytuacja w Republice ŚrodkowoafrykańskiejReuters Archive

Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że najczęściej do zgonów dochodzi w krajach Afryki Subsaharyjskiej - 545 zgonów matek na 100 tys. urodzonych dzieci. W Polsce na tą samą liczbę urodzeń przypadają średnio dwa zgony matek.

W czwartek 23 lutego Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła nowe dane dotyczące okołoporodowej śmiertelności kobiet. Wynika z nich, że w 2020 roku każdego dnia z powodu komplikacji związanych z ciążą lub porodem umierało około 800 kobiet, czyli średnio co dwie minuty na świecie umierała jedna kobieta. Łącznie, według szacunków, z powodu komplikacji ciążowych zmarło około 287 tys. kobiet. To o ponad jedną trzecią mniej niż w 2000 roku, gdy odnotowano około 446 tys. zgonów matek.

ZOBACZ TEŻ: Doniesienia o przymusowej aborcji w Nigerii. Sekretarz generalny ONZ reaguje

Ogromne dysproporcje w opiece okołoporodowej na świecie

Dane WHO wskazują na ogromne dysproporcje między poszczególnymi regionami świata - najczęściej do zgonów związanych z ciążą dochodzi w najbiedniejszych krajach oraz tych ogarniętych konfliktem zbrojnym. Najwyższą śmiertelność w 2020 roku zaobserwowano w państwach Afryki Subsaharyjskiej - 545 zgonów matek na 100 tys. urodzonych dzieci (łącznie 202 tys. zgonów), co przekłada się na fakt, że 7 na 10 wszystkich zgonów świata związanych z ciążą ma miejsce właśnie w tym regionie. Dla porównania w Europie i Ameryce Północnej w 2020 roku na 100 tys. urodzeń przypadało 13 zgonów matek (łącznie 1400). W Polsce były to 2 zgony matek na 100 tys. urodzeń (łącznie 7 zgonów).

Eksperci WHO podkreślają, że dzisiejsza wiedza medyczna i możliwości technologiczne pozwalają na uniknięcie zdecydowanej większości przypadków śmierci kobiet w ciąży, jednak nie zawsze są one dostępne dla szerokich grup społecznych. Dlatego do okołoporodowych zgonów kobiet dochodzi częściej, gdy kobiety nie mają dostępu do opieki medycznej dobrej jakości, szczególnie w czasie bliskim końca ciąży. - Umieralność matek to kluczowy wskaźnik do oceny tego jak funkcjonuje system opieki zdrowotnej. Inwestycja w kobiety to inwestycja w przyszłość społeczeństw i państw - podkreślił dr Lale Say z WHO. - Żadna kobieta nie powinna umierać w czasie porodu. Uważam, że jest to prawo człowieka, które powinno obowiązywać w każdym kraju i do zapewnienia którego powinien dążyć każdy rząd - dodał dr Anshu Banerjee.

ZOBACZ TEŻ: Rodzi się coraz mniej dzieci. Ten kraj pobił swój własny rekord

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: WHO, ABC News

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock