Węgrzy krytykują szwedzki film edukacyjny. Szef frakcji Fideszu reaguje: najwyraźniej zdecydowali, że nie chcą być w NATO

Źródło:
PAP
Budapeszt na nagraniach archiwalnych
Budapeszt na nagraniach archiwalnychReuters
wideo 2/5
Węgry Reuters

Szef frakcji parlamentarnej węgierskiego Fideszu Mate Kocsis po obejrzeniu szwedzkiego filmu edukacyjnego dla uczniów, w którym krytykuje się stan węgierskiej demokracji, stwierdził, że "Szwedzi najwyraźniej zdecydowali, że nie chcą być członkami NATO". Spośród wszystkich członków Sojuszu jedynie Turcja i Węgry nie ratyfikowały jeszcze akcesji Szwecji.

Mate Kocsis, który został w czwartek ponownie wybrany na szefa grupy parlamentarnej Fideszu, nie rozumie, w jaki sposób Szwecja oczekuje, że węgierski parlament "entuzjastycznie poprze jej członkostwo w NATO" po opublikowaniu takiego filmu.

Dodał, że na czwartkowym spotkaniu grupy parlamentarnej Fidesz-KDNP nie udało się podjąć pozytywnej decyzji w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO. - Jest niewielka szansa, aby węgierski parlament zagłosował w tej kwestii tej jesieni - stwierdził Kocsis, cytowany przez portal Telex.

Budynek parlamentu w Budapeszcie Shutterstock

W ostatnim czasie węgierscy politycy, w tym minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto oraz szef parlamentu Laszlo Kover, krytykowali Sztokholm za treści w jednym z filmów edukacyjnych dla uczniów, w którym mówi się o pogarszaniu się stanu węgierskiej demokracji od 2010 roku, czyli od czasu dojścia do władzy Viktora Orbana.

Według Kocsisa film zawiera "szokujące kłamstwa", a widzów nie poinformowano o tym, że wypowiadają się w nim polityczni przeciwnicy rządzącej na Węgrzech koalicji.

"Viktor Orban i wywrócenie Węgier". Była współpracowniczka premiera Węgier o swej książce

ZOBACZ TEŻ: Węgry o Szwecji w NATO: nie potrzebujemy sojusznika, który ma takie zdanie o nas

Szwecja w NATO. Co to oznacza dla Sojuszu?
Szwecja w NATO. Co to oznacza dla Sojuszu?Jacek Tacik/Fakty TVN

Brakuje akceptacji Turcji i Węgier

Spośród wszystkich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego jedynie Turcja i Węgry nie ratyfikowały jeszcze akcesji Szwecji. Członkowie rządu Orbana powtarzają, że Węgry nie będą ostatnim krajem NATO, który dokona ratyfikacji. Wnioski Finlandii i Szwecji o przystąpienie do NATO zostały złożone w węgierskim parlamencie ponad rok temu. Głosowanie nad wnioskiem fińskim odbyło się pod koniec marca, tuż przed głosowaniem w tej sprawie w parlamencie tureckim.

Finlandia została 31. członkiem Sojuszu 4 kwietnia.

Autorka/Autor:akw / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock