Ukraiński MSZ wzywa ambasadora Węgier. Powodem szalik Orbána

Autor:
wac//am
Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Dominik Héjj o węgierskiej narracji o "skuteczności polityki zakładającej, iż Węgry będą się od wojny trzymały z daleka"
Dominik Héjj o węgierskiej narracji o "skuteczności polityki zakładającej, iż Węgry będą się od wojny trzymały z daleka"
wideo 2/4
Dominik Héjj o węgierskiej narracji o "skuteczności polityki zakładającej, iż Węgry będą się od wojny trzymały z daleka"

Viktor Orbán pojawił się na meczu towarzyskim rozegranym pomiędzy reprezentacjami Grecji i Węgier w szaliku z mapą Węgier w granicach sprzed 1921 roku. Część kraju tworzyły wówczas terytoria należące obecnie m.in. do Ukrainy, Rumunii, Słowacji i Serbii. Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych wzywa ambasadora Węgier, domagając się przeprosin i wyjaśnień.

Premier Węgier w poniedziałek opublikował na swoim facebookowym profilu wideo zza kulis meczu towarzyskiego Grecja-Węgry, rozegranego dzień wcześniej na Puskás Aréna Park w Budapeszcie. Na nagraniu widzimy m.in. rozmowę Viktora Orbána z Balázsem Dzsudzsákem, piłkarzem węgierskiej kadry, od którego otrzymał koszulkę. Uwagę komentatorów przyciągnął jednak inny element garderoby - szalik, który Orban miał na sobie w czasie spotkania.

Viktor Orbán po meczu towarzyskim Grecja-Węgry, 20 listopada 2022Viktor Orbán/facebook

Kontrowersje wzbudziła mapa tzw. Wielkich Węgier na szaliku, tj. w granicach sprzed Traktatu z Trianon z 1920 roku, obejmujących m.in. terytoria dzisiejszej Ukrainy, Rumunii, Słowacji, Serbii, Chorwacji i Austrii. Jak podała Agencja Reutera, powołując się na ukraiński resort spraw zagranicznych, Ukraina wezwie ambasadora Węgier, "aby zaprotestować przeciwko temu, że Viktor Orbán pojawił się na meczu w szaliku przedstawiającym terytorium Ukrainy jako część Węgier".

MSZ Ukrainy oczekuje przeprosin

"Promocja idei rewizjonistycznych na Węgrzech nie przyczynia się do rozwoju stosunków ukraińsko-węgierskich i nie jest zgodna z zasadami polityki europejskiej" - napisał na Facebooku rzecznik ukraińskiego MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko, potwierdzając, że ambasador Węgier "zostanie zaproszony" do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy. "Oczekujemy oficjalnych przeprosin ze strony węgierskiej i zaprzeczenia kwestionowania integralności terytorialnej Ukrainy" - dodał.

ZOBACZ TEŻ: Szef węgierskiego MSZ przebywał w Moskwie. Robił interesy z Gazpromem

Orbán we wtorek zamieścił na Facebooku wpis, w którym odniósł się do sprawy: "Piłka nożna to nie polityka. Nie doszukujcie się w niej rzeczy, których nie ma. Reprezentacja Węgier należy do wszystkich Węgrów, niezależnie od tego, gdzie mieszkają!" - napisał. Agencja Reutera odnotowała, że Ukraina i Węgry prowadziły w ostatnich latach spór o to, co władze Węgier nazwały "ograniczaniem praw etnicznych Węgrów" mieszkających w Ukrainie do używania języka ojczystego, zwłaszcza w edukacji, po tym, jak Ukraina w 2017 roku przyjęła ustawę oświatową.

Węgrzy i Traktat z Trianon

To nie pierwszy raz, kiedy mapa Węgier w dawnych granicach wzbudza kontrowersje. Daniel Freund, polityk i członek Parlamentu Europejskiego, w czerwcu 2022 roku opublikował na Twitterze wpis pokazujący kadr z niemieckiej telewizji: rzecznik prasowy Viktora Orbána siedzi w swoim biurze, za jego plecami na ścianie wisi mapa Wielkich Węgier.

Węgry, jako część pokonanych w I wojnie światowej Austro-Węgier, musiały podpisać traktat w pałacu Grand Trianon w Wersalu. Na jego mocy kraj, uprzednio będący częścią światowego mocarstwa, stracił 2/3 terytorium i połowę ludności. Poza jego nowymi granicami pozostało wielu Węgrów, co spowodowało ciągnące się do dzisiaj spory z sąsiednimi krajami, takimi jak m.in. Słowacja i Rumunia o kwestie ich obywatelstwa.

ZOBACZ TEŻ: Reuters: unijni politycy przeciwko wypłacaniu pieniędzy Węgrom

Autor:wac//am

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Viktor Orban/facebook

Pozostałe wiadomości