Prezydent Węgier odpowiada na krytykę za ułaskawienie skazanego za tuszowanie pedofilii

Źródło:
PAP

Węgierskie partie opozycyjne wezwały prezydent Katalin Novak do złożenia rezygnacji po tym, jak ułaskawiła mężczyznę skazanego za współudział w tuszowaniu pedofilii. Nowak, odpowiadając na krytykę, zapewnia, że za jej prezydentury "nie było i nie będzie litości dla pedofilów i tak było w tym przypadku".

Jestem zwolenniczką ostrzejszych działań przeciwko pedofilom - oświadczyła prezydent Węgier Katalin Novak w odpowiedzi na narastającą krytykę po ułaskawieniu osoby skazanej za tuszowanie pedofilii.

Prezydent zabrała we wtorek po raz pierwszy głos w sprawie, która wyszła na jaw pod koniec zeszłego tygodnia. - Za mojej prezydentury nie było i nie będzie litości dla pedofilów i tak było w tym przypadku - powiedziała na konferencji prasowej z prezydentem Armenii Wahagnem Chaczaturianem.

Według Novak krytyka związana z ułaskawieniem to kampania polityczna, która zawiera wiele nieprawdziwych zarzutów. Nie wyjaśniła jednak, dlaczego ułaskawiła osobę skazaną za tuszowanie pedofilii. Podkreśliła jedynie, że jest zwolenniczką ostrzejszych działań przeciwko pedofilom.

- Prawdą jest, że każda decyzja o ułaskawieniu (...) ma charakter dzielący, a ja zawsze staram się jak najostrożniej podejmować decyzje w sprawie setek wniosków o ułaskawienie, które są u mnie składane - powiedziała prezydent.

Narasta krytyka pod adresem prezydent Novak

Szanujemy decyzję prezydent - stwierdził doradca premiera Węgier Balazs Orban w wypowiedzi dla portalu HVG. Jeśli jednak będzie taka wola, może dojść do zmian w prawie, aby w przyszłości publikować uzasadnienia stosowania prawa łaski przez głowę państwa - dodał.

Na Węgrzech narasta jednak krytyka pod adresem prezydent Katalin Novak. Partie opozycyjne przygotowują się do wszczęcia procedury odwołania Novak ze stanowiska.

Jak oceniają węgierskie media, sytuacja z ułaskawieniem prawdopodobnie odbije się niekorzystnie na notowaniach Fideszu - partii Viktora Orbana, a także na międzynarodowej reputacji Novak, która regularnie podkreśla swoje zaangażowanie po stronie rodzin i dzieci.

Ułaskawienie skazanego za tuszowanie pedofilii

Prezydent Węgier Katalin Novak ułaskawiła byłego wicedyrektora domu dziecka w Bicske na północy Węgier, skazanego na trzy lata i cztery miesiące za pomoc w tuszowaniu przestępstw pedofilskich swojego szefa. Dyrektor domu dziecka, którego ofiarą w latach 2004-16 padło co najmniej dziesięciu nieletnich, otrzymał wyrok ośmiu lat więzienia.

Do ułaskawienia miało dojść pod pretekstem wizyty papieża Franciszka w Budapeszcie w kwietniu 2023 roku. „Wizyta papieża jest dla głowy państwa szczególną okazją do skorzystania z prawa łaski. Dlatego prezydent postanowiła przy tej okazji udzielić szerokiego zakresu ułaskawień” – napisano wówczas w informacji pałacu prezydenckiego o zastosowaniu prawa łaski.

Największa partia opozycyjna na Węgrzech Koalicja Demokratyczna (DK) napisała list do papieża, informując go o sprawie i szukając poparcia dla swego krytycznego stanowiska.

To nie jedyne kontrowersyjne i krytykowane na Węgrzech ułaskawienie w związku z wizytą Franciszka. Novak darowała wówczas karę m.in. skrajnie prawicowemu aktywiście Gyorgy’owi Budahazy’emu, skazanemu za terroryzm.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP