Świat

Szamani, obrządek amazoński, viri probati. O czym dyskutują uczestnicy synodu biskupów

Świat


O szacunku dla roli szamanów, promowaniu wyrażania wiary przez "wizerunki i symbole" oraz możliwości wprowadzenia "obrządku amazońskiego" do liturgii Kościoła katolickiego piszą w podsumowaniach obrad poszczególne grupy uczestników trwającego w Watykanie synodu biskupów. Zgromadzenie odbywa się pod hasłem "Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej".

"Należy szanować obrzędy każdego ludu, a także rolę ich liderów religijnych - szamanów" - taki zapis znalazł się w relacji z obrad koła języka portugalskiego na trwającym w Watykanie synodzie biskupów na temat Amazonii.

"Obrządek amazoński" w liturgii Kościoła?

W podsumowaniu dotychczasowych obrad grupy portugalskojęzycznej mowa jest też o tym, że należy promować formy wyrażania wiary poprzez "wizerunki, symbole, tradycje, obrzędy i inne sakramentalia". "Musimy skonsolidować rodzimą teologię i obrządki amazońskie, czyli teologię i liturgię o rdzennym obliczu, opartą na duchowości rdzennych wspólnot i ich doświadczeniach religijnych i mistycznych" - odnotowano w relacji. O "obrządku amazońskim" napisało też w swej relacji koło robocze włoskiej grupy językowej, proponując wprowadzenie go do liturgii Kościoła katolickiego.

Kwestia, która dzieli biskupów

Uczestnicy synodu są poważnie podzieleni wobec propozycji wyświęcania żonatych mężczyzn, cieszących się zaufaniem we wspólnotach Amazonii (tzw. viri probati), by w ten sposób zaradzić problemowi braku kapłanów na tych rozległych obszarach. Ojcowie synodalni z grupy portugalskiej, odnosząc się do tej koncepcji, zauważyli w swojej relacji z obrad, że problem braku kapłanów dotyczy wszystkich kontynentów. Ocenili, że wyświęcanie "wypróbowanych mężczyzn" mogłoby "zmniejszyć wartość celibatu i obniżyć zapał misyjny w służbie najdalszych wspólnot". Dlatego niektórzy zasugerowali, by sprawa ta została poddana pod dyskusję całego Kościoła, a także zaproponowali "synod powszechny w tej sprawie". Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów dla Amazonii potrwa do 27 października. Hasło obrad to: "Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej".

Pożary lasów AmazoniiPAP

Autor: momo//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: