Kardynałowie i biskupi będą sądzeni w sprawach karnych jak świeccy. Papież zdecydował

Autor:
akr/kab
Źródło:
PAP

Trybunał Watykański będzie mógł sądzić w sprawach karnych kardynałów i biskupów – zdecydował papież Franciszek. Z własnej inicjatywy zarządził dekret zmieniający kompetencje tego sądu. Do osądzenia hierarchów tak jak osób świeckich, każdorazowo konieczna będzie zgoda głowy Kościoła.

W piątek został opublikowany list apostolski papieża Franciszka. Ten dokument w formie Motu proprio - dekretu powstałego z własnej inicjatywy papieża - zmienia artykuły przepisów dotyczących sądownictwa w kontekście kompetencji Trybunału Watykańskiego. Zmiany wchodzą w życie 1 maja.

ZOBACZ DOKUMENT "FRANCESCO" W TVN24 GO >>>

Hierarchowie będą sądzeni w sprawach karnych przez Trybunał Watykański

Zgodnie z wprowadzoną przez Franciszka modyfikacją po uprzedniej zgodzie papieża Trybunał ten będzie mógł rozpatrywać sprawy kardynałów i biskupów, dotyczące pospolitych przestępstw karnych, a zatem niezwiązanych z naruszeniem prawa kanonicznego. Oskarżeni będą więc sądzeni tak jak wszyscy inni świeccy.

Dotychczas takie sprawy trafiały do Sądu Kasacyjnego, w którym zasiadają między innymi kardynałowie.

ZOBACZ TAKŻE: Rozmowa z reżyserem "Francesco" do obejrzenia w TVN24 GO >>>

Franciszek zmienił przepisy, kierując się zasadą równości wszystkich członków Kościoła oraz tym, że - jak wskazywał - "między wszystkimi wiernymi istnieje prawdziwa równość w godności i w działaniu".

Autor:akr/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP