TVN24 | Świat

Francja wyśle kilkuset dodatkowych żołnierzy do walki z dżihadystami

TVN24 | Świat

Autor:
mb//now
Źródło:
PAP

Francja rozmieści dodatkowych 600 żołnierzy w afrykańskim regionie Sahelu - zapowiedziała minister do spraw sił zbrojnych Florence Parly. Jak dodała, większość weźmie udział w operacji skierowanej przeciwko dżihadystycznym formacjom zbrojnym, w tym grupie tak zwanego Państwa Islamskiego na Wielkiej Saharze.

Obecnie Francja ma tam około 4,5 tysiąca żołnierzy.

Dodatkowe siły

Parly poinformowała w niedzielnym oświadczeniu, że większość dodatkowych sił zostanie rozmieszczona w rejonie trzech granic między Mali, Burkiną Faso i Nigrem w ramach operacji Barkhane skierowanej przeciwko dżihadystycznym formacjom zbrojnym, w tym grupie tak zwanego Państwa Islamskiego na Wielkiej Saharze (EIGS).

- Kolejna część tych posiłków będzie bezpośrednio zaangażowana w siły (organizacji) G5 Sahelu, aby towarzyszyć im w walce - powiedziała.

Francuscy żołnierze w MaliFrancuskie Ministerstwo Obrony

Parly dodała, że Czad "powinien wkrótce rozmieścić dodatkowy batalion" w ramach połączonych sił zbrojnych zwanych G5 Sahelu, w skład których wchodzą kontyngenty z Mauretanii, Mali, Burkiny Faso, Nigru i Czadu.

- Nowe posiłki (...) powinny pozwolić nam zwiększyć presję na EIGS. (...) Nie pozostawimy miejsca dla tych, którzy chcą zdestabilizować Sahel - dodała.

Sahel walczy z dżihadystami

Francja jako jedyny kraj zachodni prowadzi szeroko zakrojone operacje wojskowe przeciw bojownikom islamistycznym w zachodniej części Sahelu, obejmującego południowe obrzeża Sahary.

W 2017 roku Burkina Faso, Mali, Mauretania, Niger i Czad utworzyły, przy wsparciu Francji, siły G5 Sahelu, których zadaniem jest zwalczanie grup terrorystycznych działających na południowych obrzeżach Sahary. W połowie stycznia br. prezydent Francji Emmanuel Macron i przywódcy państw grupy G5 Sahelu wprowadzili nowy plan walki z dżihadystami.

Półpustynne tereny środkowego i północnego Mali stanowią matecznik ugrupowań zbrojnych powiązanych z Al-Kaidą i tak zwanym Państwem Islamskim (IS). Dokonują one stamtąd ataków na żołnierzy oraz cywilów w sąsiednim Nigrze i Burkinie Faso, jak też w innych miejscach.

Autor:mb//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Francuskie Ministerstwo Obrony

Tagi:
Raporty: