Świat

Setki dżihadystów w tureckich więzieniach. Berlin gotowy przyjąć Niemców

Świat


W tureckich więzieniach przebywa ponad tysiąc dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego. Inni przetrzymywani są w ośrodkach deportacyjnych - poinformował minister spraw wewnętrznych Turcji Suleyman Soylu. Zaznaczył, że wszyscy bojownicy IS zostaną wydaleni do krajów macierzystych "niezależnie od tego, czy odebrano im obywatelstwo, czy też nie".

Minister nie ujawnił, z jakich krajów pochodzą więźniowie. Deportację Suleyman Soylu zapowiedział jeszcze w niedzielę, ale nie podał wtedy, ilu osób będzie dotyczyć.

Rzecznik tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana Fahrettin Altun powiedział przedstawicielom niemieckich dzienników "Stuttgarter Zeitung" i "Stuttgarter Nachrichten", że Turcja chce wydalić także 20 niemieckich bojowników IS.

Berlin gotowy przyjąć terrorystów z Niemiec

Przebywający z wizytą w Budapeszcie minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas skrytykował w poniedziałek Turcję za to, że nie udziela żadnych konkretnych informacji na temat bojowników IS. - Należy w końcu jednoznacznie stwierdzić, że chodzi o obywateli niemieckich - podkreślił.

W przypadku Niemców rząd zobowiązał się do ich przyjęcia. - Chcemy być jednak pewni tego, że - szczególnie jeśli chodzi o bojowników IS - dysponujemy wystarczającymi informacjami, by mogli oni zostać postawieni przed niemieckim sądem i pociągnięci do odpowiedzialności za swe czyny - wyjaśnił szef niemieckiej dyplomacji.

Jak poinformował Soylu, w trakcie rozpoczętej 9 października tureckiej ofensywy przeciwko kurdyjskiej zbrojnej milicji YPG w północnej Syrii ujęto 287 członków IS, w tym kobiety i dzieci.

Turecka ofensywa w północnej SyriiPAP/Reuters

Autor: momo / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: