Od 13 lat w Guantanamo bez wyroku. Cameron upomni się o londyńczyka

Aamer znajduje się w Guantanamo od prawie 13 latReprieve

Brytyjski premier David Cameron obiecał lobbować u Amerykanów ws. uwięzionego w Guantanamo londyńczyka w czasie swojej wizyty w Waszyngtonie. Mężczyzna od prawie 13 lat przebywa w amerykańskim więzieniu na Kubie bez wyroku. O deklaracji Camerona poinformowali prawnicy więzionego.

Saudyjczyk Shaker Aamer jest żonaty z obywatelką Wielkiej Brytanii. Został aresztowany w Dżalalabadzie w Afganistanie 24 listopada 2001 roku i osadzony w Guantanamo w lutym 2002 roku. Zarzucano mu dowodzenie jednym z oddziałów bojowników w Afganistanie. Twierdzono, że jego rodzina była utrzymywana przez ówczesnego lidera Al-Kaidy Osamy bin Ladena.

AI: wolontariusz złapany w Afganistanie

Amnesty International podaje, że Aamer przeniósł się do Wielkiej Brytanii w 1996 roku. Potem wyjechał do Afganistanu jako wolontariusz organizacji dobroczynnej. Został złapany przez Sojusz Północny (związek różnych ugrupowań afgańskich walczący z talibami) i przekazany Amerykanom.

W 2007 roku Aamera oczyszczono z zarzutów z przeznaczeniem do zwolnienia z więzienia. Mimo tego Saudyjczyk nadal przebywa w Guantanamo. Reuters przypomina, że wszyscy więźniowie narodowości brytyjskiej zostali już zwolnieni.

Aamer w Guananamo (zdjęcie wykonano przed 1 listopada 2007 roku)Wikipedia

Cameron będzie lobbował

Prawnik Aamera, Clive Stafford Smith powiedział Reutersowi, że premier Cameron napisał w ubiegłym tygodniu w liście, że podniesie tę sprawę w rozmowie z Obamą. Stafford Smith przyjął tę deklarację z umiarkowanym entuzjazmem.

- Mówił tak już przedtem, ale niewiele zrobił. Zamiast tylko "podnieść" sprawę Shakera, Cameron musi wrócić z Waszyngtonu z konkretną datą powrotu Shakera do Londynu - oświadczył Stafford Smith, dyrektor organizacji Reprieve, która niesie pomoc ofiarom polityki antyterrorystycznej państw Zachodnich.

Cameron spotka się z Obamą w czasie roboczego obiadu 15 stycznia, a potem w Gabinecie Owalnym kolejnego dnia.

Aamer z córkami (zdjęcie udostępnione przez jego prawnika)domena publiczna

Guantanamo

Podczas kampanii wyborczej sześć lat temu Obama obiecał, że zamknie to krytykowane przez obrońców praw człowieka i państwa europejskie więzienie w ciągu pierwszego roku od objęcia urzędu prezydenta. Administracja USA tłumaczyła wielokrotnie, że dotychczas mu się to nie udało, bo Kongres zablokował postawienie więźniów przed sądami federalnymi i ich transfer do USA.

W 2014 roku uwolniono 28 nowych więźniów, najwięcej od 2009 roku. 64 więźniów w kubańskim Guantanamo na ogólną liczbę 132 zostało oczyszczonych z zarzutów i ma być zwolnionych.

Autor: pk//rzw / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reprieve