Wybory midterm w USA. Masowe awarie maszyn wyborczych w Arizonie

Autor:
mjz//now
Źródło:
PAP
Wybory midterm w USA. Relacja Marcina Wrony z newsroomu telewizji CNN
Wybory midterm w USA. Relacja Marcina Wrony z newsroomu telewizji CNN
TVN24
TVN24Wybory midterm w USA. Relacja Marcina Wrony z newsroomu telewizji CNN

W hrabstwie Maricopa w amerykańskiej Arizonie w około 20 procentach lokali wyborczych doszło do awarii maszyn do liczenia głosów - podały lokalne władze. Zaznaczyły jednak, że mimo to wyborcy nadal mogli oddawać głosy. Arizona już od wyborów prezydenckich 2020 roku była w centrum sporów wyborczych i niepotwierdzonych oskarżeń o fałszerstwa.

We wtorek w USA odbywają się wybory, podczas których wybierany jest nowy skład Izby Reprezentantów i 1/3 senatorów. W większości stanów, w tym w Arizonie, zorganizowano też wybory władz regionalnych.

Wybory midterm w USA. Dlaczego są tak ważne?

Jak powiedział podczas konferencji prasowej Bill Gates, prezes rady hrabstwa Maricopa, problemy z maszynami do liczenia głosów odnotowano w 40 z 223 lokali wyborczych. Maszyny te nie odczytują w prawidłowy sposób wypełnionych kart wyborczych. Gates zaznaczył, że nad problemem pracują technicy, a wyborcy mają wybór, by albo poczekać na rozwiązanie problemu, albo wrzucić głos do zabezpieczonej skrzynki.

"Wszyscy nadal mogą głosować. Nikt nie zostanie pozbawiony prawa głosu i mamy przygotowane rozwiązania awaryjne" - zapewnił Gates cytowany przez dziennik "Arizona Republic".

POSŁUCHAJ: Podcast o zagranicy. Kraj wielkich nierówności, w którym nikt nie chce być socjalistą (i ateistą)

Awaria nie jest "niczym niezwykłym"

Przedstawiciel federalnej Agencji Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA) powiedział z kolei podczas konferencji prasowej, że awaria nie jest "niczym niezwykłym" i że amerykańskie służby nie posiadają informacji o żadnym "konkretnym lub wiarygodnym" zagrożeniu dla systemów wyborczych w USA.

Hrabstwo Maricopa, obejmujące stolicę stanu, Phoenix, jest zdecydowanie najludniejszym w całym stanie - mieszka tam ponad połowa z około 7,2 miliona mieszkańców stanu.

Arizona już od wyborów 2020 roku była w centrum sporów wyborczych i niepotwierdzonych oskarżeń o fałszerstwa. Sprawa była też jednym z głównych tematów kampanii wyborczej w stanie, zaś niemal wszyscy kandydaci republikanów we wtorkowych wyborach - do Senatu, Kongresu, na gubernatora, prokuratora generalnego i sekretarza stanu - lansowali narrację o fałszerstwach wyborczych.

Arizona znajduje się na południowym zachodzie USAGoogle Maps
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości