Władze USA uznały Armię Wyzwolenia Beludżystanu, pakistańskich separatystów, za organizację terrorystyczną i zapowiedziały, że będą starały się pozbawić ją zasobów na planowanie i przeprowadzanie ataków.
Departament Stanu USA poinformował we wtorek, że Armia Wyzwolenia Beludżystanu (BLA) jest zbrojnym ugrupowaniem separatystycznym, które atakuje siły bezpieczeństwa i cywilów głównie w południowo-zachodnim Pakistanie.
Jak podano w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Departamentu Stanu "uznanie za terrorystów (przez Departament Stanu - red.) ujawnia i prowadzi do izolacji organizacji i osób fizycznych oraz odcina im dostęp do amerykańskiego systemu finansowego".
Ataki terrorystyczne w Beludżystanie
W sierpniu 2018 roku grupa przeprowadziła samobójczy atak, który wymierzony był w chińskich inżynierów w Beludżystanie, w listopadzie - atak na konsulat chiński w Karaczi, a w maju 2019 roku - atak na luksusowy hotel w mieście portowym Gwadar.
Chiny są tradycyjnym sprzymierzeńcem Pakistanu, dostarczają mu uzbrojenie i wspierają rozbudowę infrastruktury. Państwo Środka zainwestowało dziesiątki miliardów dolarów w Chińsko-Pakistański Korytarz Gospodarczy (CPEC) w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku. W ramach tego projektu ma powstać wiele autostrad, elektrowni i szpitali, a także strategiczny port głębinowy w Gwadarze, który zapewni chińskim produktom bezpośredni dostęp do Morza Arabskiego.
Najbiedniejsza prowincja
Rozległy Beludżystan, położony przy granicy z Iranem i Afganistanem, to najbiedniejsza prowincja Pakistanu, mimo znajdujących się tam bogatych złóż ropy i gazu. BLA i kilka innych zbrojnych ugrupowań od lat walczy o niezależność dla etnicznych Beludżów; twierdzą, że władze Pakistanu zaniedbują prowincję, w której prowadzą eksploatację bogactw mineralnych. Beludżystan jest największą, ale najsłabiej zaludnioną prowincją kraju. Oprócz BLA działają tam także pakistańscy talibowie z Tehrik-i Taliban Pakistan (TTP).
Autor: momo / Źródło: PAP