Szturmował Kapitol, jest na liście FBI. Niezależny białoruski portal: uczy w Brześciu

Źródło:
PAP
6 stycznia 2021 roku zwolennicy Donalda Trumpa przeprowadzili atak na Kapitol
6 stycznia 2021 roku zwolennicy Donalda Trumpa przeprowadzili atak na Kapitol
Archiwum Reuters
6 stycznia 2021 roku zwolennicy Donalda Trumpa przeprowadzili atak na KapitolArchiwum Reuters

Poszukiwany listem gończym przez Federalne Biuro Śledcze (FBI) Amerykanin Evan Newman, który w styczniu 2021 roku brał udział w szturmie na Kapitol, gdzie pobił policjantów, uczy języka angielskiego w szkole językowej w Brześciu na Białorusi - poinformował opozycyjny białoruski portal Nasza Niwa.

W styczniu 2021 roku Evan Newman, obywatel Stanów Zjednoczonych, uczestniczył w szturmie na Kapitol, podczas którego uderzył policjanta, a innych funkcjonariuszy zaatakował metalowymi częściami barykady. Po umieszczeniu na liście najniebezpieczniejszych przestępców w swoim kraju ubiegał się o azyl polityczny na Białorusi. Białoruskie władze natychmiast nakręciły reportaż o poszukiwanym w propagandowej telewizji. Przedstawiły w nim Newmana jako rannego Amerykanina, ocalonego w Białorusi. Reportaż nosił tytuł "Żegnaj, Ameryko".

"Szturm na Kapitol". Film dokumentalny. OGLĄDAJ W TVN24 GO

Na stronie FBI Evan Newman figuruje jako poszukiwany, który może być "uzbrojony i niebezpieczny". Nie przeszkadza mu to jednak uczyć dzieci angielskiego w prywatnej szkole w Brześciu - napisał portal Nasza Niwa.

Evan Newmanfbi.gov

Poszukiwany przez FBI uczy w szkole na Białorusi

W marcu 2021 roku Evan Newman poleciał ze Stanów Zjednoczonych do Włoch pod pozorem podróży służbowej - tak doradził mu prawnik. Nie wrócił do USA. 13 marca dotarł do ukraińskiego Żytomierza, gdzie, jak twierdzi, wkrótce znalazł się pod obserwacją Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

- Wahałem się, czy ubiegać się o azyl, dopóki SBU nie zaczęła mnie nękać. To było prześladowanie polityczne - powiedział Newman. - W dzisiejszej Ameryce nie ma rządów prawa. To średniowiecze - powiedział, będąc już na Białorusi, gdzie w więzieniach przebywa ponad 1500 więźniów politycznych.

Evan Newmanfbi.gov

"International Language House, szkoła, w której uczy Newman, działa w Brześciu od 2002 roku. Na jej stronie można przeczytać, że jest jedyną szkołą w obwodzie brzeskim akredytowaną przez Brytyjskie Stowarzyszenie Narodowe English UK, które współpracuje z British Council" - napisała Nasza Niwa.

- FBI umieściło mnie na liście najbardziej poszukiwanych przestępców. (...) Wiedziałem, że gdy ktoś mnie pozna, zostanę natychmiast aresztowany, więc wyjechałem - powiedział Newman w białoruskiej telewizji.

Autorka/Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: fbi.gov