Seria strzelanin w Nowym Jorku, dwie osoby nie żyją, kilkanaście zostało rannych

Źródło:
PAP
Nowojorskie metro przewozi rocznie około półtora miliarda pasażerów (wideo archiwalne)
Nowojorskie metro przewozi rocznie około półtora miliarda pasażerów (wideo archiwalne)
Reuters Archive
Nowojorskie metro przewozi rocznie około półtora miliarda pasażerów [wideo archiwalne]Reuters Archive

Od piątkowego popołudnia do sobotniego poranka w kilkunastu strzelaninach w Nowym Jorku zostało postrzelonych 14 osób, w tym dwie śmiertelnie - powiadomiła policja. Dwaj podejrzani o zabójstwa trafili do aresztu, inni są poszukiwani - twierdzą miejscowe media.

Według funkcjonariuszy do strzelanin doszło między godziną 14.30 w piątek a 5 rano w sobotę miejscowego czasu. Po pięć miało miejsce w dzielnicach Brooklyn i Bronx, a cztery w Queens. Jak podaje "Daily News", rozlew krwi rozpoczął się w piątek po południu w Bronksie przed restauracją Popeyes. Spośród kilku postrzelonych osób, dwie zmarły w wyniku odniesionych obrażeń.

Dwóch sprawców w rękach policji

"Policjanci aresztowali 51-letniego Salvatore Riverę na miejscu zdarzenia. Mężczyzna usłyszał zarzut morderstwa, nieumyślnego spowodowania śmierci, napaści i posiadania broni. Później funkcjonariusze schwytali 32-letniego Jose Parillę. Stanął pod zarzutem morderstwa, próby morderstwa, nieumyślnego spowodowania śmierci i nielegalnego posiadanie broni" – podała nowojorska gazeta.

Powołując się na policję, media poinformowały także o strzelaninach w innych częściach miasta, w tym w Astorii, Queensie, Coney Island. Oczekuje się, że ofiary przeżyją. Napastników dotychczas nie zatrzymano.

Strzelaniny w Nowym Jorku

Zgodnie ze statystykami nowojorskiego departamentu policji (NYPD), liczba strzelanin i zabójstw w mieście wykazuje tendencję spadkową. W tym roku do piątku 123 osoby zostały postrzelone w 99 incydentach. Stanowi to blisko 20-procentowy spadek w stosunku do 151 w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zdaniem NYPD w 2022 roku odnotowano 11 proc. spadek zabójstw i 17 proc. redukcję strzelanin w zestawieniu z 2021 rokiem.

Autorka/Autor:momo//rzw

Źródło: PAP