Strzelanina w centrum handlowym w Teksasie. Nie żyje dziewięć osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Co najmniej dziewięć osób nie żyje po strzelaninie w Teksas, na północ od Dallas. Wśród poszkodowanych są dzieci. Napastnik został zastrzelony. Moment ataku i panicznej ucieczki sfilmował jeden z klientów centrum handlowego. - Teraz będziemy zastanawiać się dwa razy, czy iść w jakieś publiczne miejsce, bo zaczęliśmy się bać. A to przecież bezpieczna dzielnica. Tak mi się przynajmniej wydawało - mówiła jedna z kobiet, która była świadkiem zdarzenia.

Do strzelaniny doszło w centrum handlowym Allen Premium Outlets, około 25 mil (40 km) na północny wschód od Dallas.

Mężczyzna zastrzelił osiem osób i ranił co najmniej siedem innych - poinformowała policja. - Napastnik, który według władz działał sam, został zabity przez policjanta po tym, jak zaczął strzelać przed centrum handlowym Allen Premium Outlets - powiedział na konferencji prasowej szef miejscowej policji Brian Harvey.

Medical City Healthcare, która prowadzi 16 szpitali w okolicy, poinformowała w oświadczeniu, że jej placówkach przebywa siedmiu rannych w wieku od 5 do 61 lat.

Relacje świadków. "Widziałem zakrwawionego mężczyznę, trzymał się za szyję"

Na nagraniach opublikowanych przez lokalne media widać funkcjonariuszy ewakuujących klientów centrum handlowego oraz radiowozy i karetki zaparkowane w pobliżu wejść. Na chodnikach była widoczna krew.

- Dwie kobiety biegły w moją stronę, krzycząc "Ktoś strzela! Tam ktoś strzela!". Za nimi widziałem zakrwawionego mężczyznę, trzymał się za szyję, był ranny - relacjonował jeden ze świadków zdarzenia.

- U nas w restauracji było mnóstwo nastolatków, dzieci, rodzin z dziećmi. Mój szef wyprowadzał tych ludzi przez zaplecze na korytarz. Ja skuliłam się, leżąc na ziemi - opowiadała pracująca w centrum handlowym kobieta.

- Teraz będziemy zastanawiać się dwa razy, czy iść w jakieś publiczne miejsce, bo zaczęliśmy się bać. A to przecież bezpieczna dzielnica. Tak mi się przynajmniej wydawało - dodała inna kobieta, która była świadkiem strzelaniny.

Gubernator Teksasu Greg Abbott, nazwał strzelaninę "nieopisaną tragedią". W oświadczeniu napisał, że stan jest gotów zaoferować wszelką pomoc władzom lokalnym w Allen.

Biały Dom oświadczył, że prezydent Joe Biden został poinformowany o strzelaninie i zaoferował wsparcie lokalnych władz.

Autorka/Autor:FC, pp / prpb

Źródło: Reuters, PAP, CNN