TVN24 | Świat

Demokratyczny kongresmen wzywa Trumpa do "natychmiastowego odwołania" spotkania z Dudą

TVN24 | Świat

Autor:
momo//rzw
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Eliot L. Engel z opozycyjnej wobec prezydenta Donalda Trumpa Partii Demokratycznej wydał oświadczenie w sprawie planowanej wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Spotkanie przywódców w Waszyngtonie ma odbyć się 24 czerwca, cztery dni przed wyborami w Polsce. 

W środę Biały Dom ogłosił, że Donald Trump spotka się 24 czerwca w Waszyngtonie z prezydentem RP Andrzejem Dudą, aby omówić kwestie bezpieczeństwa, handlu, energii i telekomunikacji. "Wizyta odbędzie się w kluczowym czasie zarówno dla Polski, jak i Stanów Zjednoczonych. Otwieramy nasze kraje po miesiącach walki z pandemią" - przekazały w oświadczeniu służby prezydenta USA.

CZYTAJ WIĘCEJ: Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. Biały Dom podał datę

"Wzywam prezydenta Trumpa do natychmiastowego odwołania spotkania"

Głos w sprawie planowanej wizyty Andrzeja Dudy w USA zabrał szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, Eliot L. Engel z Partii Demokratycznej, opozycyjnej wobec republikańskiego prezydenta. "Zaproszenie wystosowane przez prezydenta Trumpa do polskiego prezydenta Dudy, by odwiedził w przyszłym tygodniu Biały Dom, jest kolejnym przykładem jego zauroczenia przywódcami, którzy wykazali tendencje autokratyczne" - stwierdza demokrata w oświadczeniu, które pojawiło się na stronie internetowej Izby Reprezentantów z datą czwartkową (18 czerwca).

"Podczas gdy Polska jest bliskim i cenionym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, prezydent Duda oraz jego partia Prawo i Sprawiedliwość podważają wymiar sprawiedliwości w Polsce, umieszczają ludzi lojalnych wobec partii na wpływowych stanowiskach w wojsku i sabotują niezależne media" - napisał Engel. Jak dodał, "prezydent Duda i jego partia promują straszne, homofobiczne i skierowane przeciwko społeczności LGBTQ stereotypy oraz politykę, która jest sprzeczna z prawami człowieka i wartościami, do których utrzymania Ameryka winna dążyć".

"Taka wizyta w środku globalnej pandemii - zaledwie 11 dni przed wyborami prezydenckimi w Polsce (w rzeczywistości wizyta ma się odbyć cztery dni przed pierwszą turą wyborów, natomiast na 11 dni przed głosowaniem ogłoszono jej datę - red.), w których prezydent Duda jest kandydatem - jest wysoce niestosowna" - ocenił przewodniczący komisji. Na koniec wezwał Donalda Trumpa do "natychmiastowego odwołania tego spotkania".

AP: Wśród tematów relokacja amerykańskich żołnierzy

Według agencji Associated Press głównym tematem rozmowy Trump-Duda będzie plan przeniesienia do Polski części oddziałów amerykańskich wycofywanych z Niemiec. Prezydent USA ogłosił w poniedziałek, że redukuje amerykańską obecność wojskową w Niemczech do 25 tysięcy żołnierzy, z obecnego poziomu około 34,5 tysięcy. Zgodnie z tym planem - jak podała AP - przynajmniej część żołnierzy z Niemiec zostanie przeniesiona do Polski.

Autor:momo//rzw

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości