TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. Biały Dom podał datę

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Aktualizacja:
Autor:
asty,
ads/kab
Źródło:
PAP, Politico
Korespondent "Faktów TVN" Marcin Wrona o szczegółach spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie, do którego ma dojść 24 czerwca
Korespondent "Faktów TVN" Marcin Wrona o szczegółach spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie, do którego ma dojść 24 czerwcaTVN24
wideo 2/3
TVN24Korespondent "Faktów TVN" Marcin Wrona o szczegółach spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie, do którego ma dojść 24 czerwca

Prezydent USA Donald Trump i prezydent Polski Andrzej Duda spotkają się 24 czerwca w Waszyngtonie - poinformował Biały Dom. Prezydent Duda w środę wieczorem powiedział, że tematy wskazane w zaproszeniu dotyczą obrony, bezpieczeństwa i współpracy energetycznej.

Oficjalną informację o spotkaniu prezydentów podał w środę wieczorem Biały Dom. "Wizyta odbędzie się w kluczowym czasie zarówno dla Polski, jak i Stanów Zjednoczonych. Otwieramy nasze kraje po miesiącach walki z pandemią" - czytamy w oświadczeniu.

Prezydent Trump i prezydent Duda mają dyskutować o "dalszym zwiększaniu współpracy w zakresie obronności, ale też w handlu, tematach związanych z energią i bezpieczeństwem telekomunikacji".

Duda: tematy dotyczą obrony, bezpieczeństwa i współpraca energetyczna

W środę wieczorem Duda powiedział, że tematy, które prezydent Stanów Zjednoczonych wskazał w zaproszeniu, to kwestie obrony i bezpieczeństwa oraz współpraca energetyczna. - Jest także wskazanie na temat współpracy gospodarczej i tu myślę, że prezydent Donald Trump myśli przede wszystkim o współpracy w ramach Trójmorza. Będziemy dyskutowali także o bezpieczeństwie telekomunikacyjnym – dodał. Wyraził zadowolenie, że jest "pierwszym prezydentem, który zostaje – wobec tego, że pandemia dobiega końca, zaproszony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych".

Spotkanie tuż przed wyborami

Jako pierwszy o planowanej wizycie informował amerykański portal Politico, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji.

Daniel Fried, były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce za prezydentury Billa Clintona, a obecnie związany z amerykańskim think tankiem Atlantic Council, zwracał uwagę w artykule w Politico, że Andrzej Duda jest na finiszu kampanii prezydenckiej, w której rywalizuje "z kilkoma wiarygodnymi kandydatami". - Wizyta Dudy mogłaby zostać odebrana jako mieszanie się Stanów Zjednoczonych w sytuację w Polsce. To zły pomysł - ocenił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Amerykański portal Politico informuje o możliwym spotkaniu Andrzeja Dudy z Donaldem TrumpemThe White House/Wikimedia CC BY 3.0

Więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce

Według portalu, wizyta polskiego prezydenta będzie okazją dla Donalda Trumpa do ogłoszenia wzrostu liczby amerykańskich wojsk stacjonujących w Polsce. Politico przypomina w tym miejscu, że amerykański prezydent w poniedziałek potwierdził informacje o zredukowaniu liczby swoich żołnierzy stacjonujących w Niemczech o dziewięć tysięcy.

W poniedziałek składający wizytę na Litwie szef MSZ Jacek Czaputowicz, pytany o sprawę ewentualnej rezygnacji z "Fortu Trump", odparł, że są to jedynie doniesienia medialne. - Liczę, że deklaracja z czerwca 2019 roku o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce zostanie zrealizowana. Nie ma sygnałów ze strony administracji USA, by miało być inaczej - powiedział szef dyplomacji.

Kilka dni temu podobną opinię wyraziła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która napisała na Twitterze, że temat powstania w Polsce bazy "Fort Trump" jest nadal aktualny. "Negocjacje idą zgodnie z planem! Ich efekty będą jeszcze bardziej imponujące niż pierwotna wizja prezydenta Donalda Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudy, dotycząca amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce" – zapewniła Mosbacher.

Autor:asty, ads/kab

Źródło: PAP, Politico

Źródło zdjęcia głównego: The White House/Wikimedia CC BY 3.0

Pozostałe wiadomości