TVN24 | Świat

Donald Trump: Stany Zjednoczone zredukują kontyngent wojskowy w Niemczech

TVN24 | Świat

Autor:
ft/ks
Źródło:
PAP, Reuters
Korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona o decyzji Trumpa o wycofaniu części wojsk z NiemiecTVN24
wideo 2/35
TVN24Korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona o decyzji Trumpa o wycofaniu części wojsk z Niemiec

Stany Zjednoczone zredukują liczbę żołnierzy stacjonujących w Niemczech do 25 tysięcy - potwierdził w poniedziałek amerykański prezydent Donald Trump. Na początku czerwca o takiej decyzji Białego Domu informował dziennik "Wall Street Journal".

Jak relacjonuje agencja Reutera, Donald Trump przekazał dziennikarzom w Waszyngtonie, że Niemcy nie wydają na obronność tyle, ile wymaga od nich NATO. W związku z tym, do momentu, aż niemiecki rząd nie zacznie płacić więcej, Amerykanie zredukują swoje siły w tym kraju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W Niemczech stacjonuje więcej żołnierzy USA niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim, a amerykańska infrastruktura wojskowa w tym państwie ma kluczowe znaczenie dla zabezpieczania amerykańskich misji w Afganistanie i Iraku - przypomina AP.

Amerykańscy żołnierze w NiemczechSpc. Ginger Roberts/US Army

Amerykanie redukują kontyngent w Niemczech

5 czerwca dziennik "Wall Street Journal" jako pierwszy napisał, że Trump polecił Pentagonowi do września wycofać z Niemiec 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy, ograniczając ich łączną liczbę w tym kraju do 25 tys.

- Jeśli dojdzie do wycofania części amerykańskich wojsk, to przyjmiemy to do wiadomości - mówił na początku czerwca szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas w rozmowie z gazetą "Bild am Sonntag", podkreślając, że ceni sobie współpracę wojskową z USA oraz że jest ona w interesie obu krajów.

Agencja Reutera poinformował następnie, że część z wycofywanych z Niemiec żołnierzy zostanie skierowana do Polski i do innych krajów sojuszniczych USA. Agencja pisała też, że część amerykańskich wojskowych ma wrócić z Niemiec do USA. Biały Dom i Pentagon nie potwierdziły ani nie zaprzeczyły dotąd tym doniesieniom.

Żołnierze i wydatki na obronę w NATOPAP

Autor:ft/ks

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Spc. Ginger Roberts/US Army