TVN24 | Świat

"Nie mogę oddychać". Ostatnie słowa George'a Floyda nad pięcioma miastami

TVN24 | Świat

Autor:
momo/ks
Źródło:
tvn24.pl, CNN
Ostatnie słowa George'a Floyda nad pięcioma miastami w USA
Ostatnie słowa George'a Floyda nad pięcioma miastami w USA Photo courtesy of Jammie Holmes and Library Street Collective. Photo by Hayden Stinebaugh
wideo 2/4
Photo courtesy of Jammie Holmes and Library Street Collective. Photo by Hayden StinebaughOstatnie słowa George'a Floyda nad pięcioma miastami w USA

Proszę, nie mogę oddychać! Boli mnie brzuch, boli mnie szyja, wszystko mnie boli! Oni mnie zabiją! - krzyczał George Floyd, gdy policjant z Minneapolis dusił go kolanem. Ostatnie słowa czarnoskórego 46-latka stały się hasłem ogólnonarodowych protestów w USA przeciwko rasizmowi i brutalności policji. W sobotę za sprawą artysty Jammiego Holmesa słowa, wypowiedziane przez mężczyznę tuż przed śmiercią, pojawiły się na niebie nad kilkoma amerykańskimi miastami. 

46-letni czarnoskóry George Floyd zmarł w wyniku brutalnej interwencji policji. Podczas próby aresztowania go za domniemaną próbę zapłacenia fałszywym 20-dolarowym banknotem policjant przygniótł go do ziemi i ukląkł na jego szyi. Na nagraniu wideo z aresztowania słychać, jak Floyd, który był nieuzbrojony, mówił, że nie może oddychać. Śmierć mężczyzny wyprowadziła na amerykańskie ulice tysiące ludzi. Fala demonstracji, przeradzających się czasem w agresję i akty wandalizmu, ogarnęła wszystkie duże miasta w USA.

CZYTA WIĘCEJ: "Ten łagodny olbrzym ma teraz skrzydła". Media: po odbyciu wyroku za napad odmienił swe życie

Ostatnie słowa Floyda na niebie

Pochodzący z Dallas w Teksasie czarnoskóry artysta Jammie Holmes postanowił uczcić pamięć tragicznie zmarłego Afroamerykanina w zupełnie inny sposób. W jego oryginalnym przedsięwzięciu pomogła mu galeria sztuki w Detroit - Library Street Collective.

W sobotnie południe, gdy na amerykańskich ulicach trwały gwałtowne manifestacje, na niebie nad pięcioma miastami w USA można było zobaczyć ostatnie słowa wypowiedziane przez Floyda tuż przed śmiercią. Stały się one mottem sprzeciwu wobec rasizmu oraz nadmiernej brutalności policji.

O godzinie 11:30 czasu lokalnego nad centrum Detroit pojawił się samolot z banerem "PLEASE I CAN'T BREATHE" (z ang. Proszę, nie mogę oddychać).

Napis "PLEASE I CAN'T BREATHE" nad DetroitPhoto courtesy of Jammie Holmes and Library Street Collective. Photo by Hayden Stinebaugh

W tym samym momencie mieszkańcy Miami spoglądając w niebo mogli zobaczyć napis: "MY STOMACH HURTS" (z ang. Boli mnie brzuch).

Napis "MY STOMACH HURTS" nad MiamiPhoto courtesy of Jammie Holmes and Library Street Collective Photo by Andre De Aguilar

Nad Dallas szybowała w tym czasie awionetka z hasłem: "MY NECK HURTS" (z ang. Boli mnie szyja).

Napis "MY NECK HURTS" nad DallasPhoto courtesy of Jammie Holmes and Library Street Collective Photo by Mark LaBoyteaux

Na niebie w Los Angeles widać było napis: "EVERYTHING HURTS" (z ang. Wszystko mnie boli).

Napis "EVERYTHING HURTS" nad Los AngelesPhoto courtesy of Jammie Holmes and Library Street Collective Photo by Ricky Fabrizio

Słowa "THEY’RE GOING TO KILL ME" (z ang. Oni mnie zabiją) przeleciały nad dachami wieżowców w Nowym Jorku.

Napis "THEY’RE GOING TO KILL ME" nad Nowym Jorkiem Photo courtesy of Jammie Holmes and Library Street Collective Photo by Sue Kwon

CZYTAJ WIĘCEJ: "Po prostu chcę żyć". Piosenka 12-latka, która stała się hymnem protestów

"Ta prezentacja jest wyrazem społecznego sumienia"

Artysta i inicjator akcji, która połączyła w tym wyjątkowym proteście pięć amerykańskich metropolii, wyjaśnił, że zainspirowała go "potrzeba jedności i zrozumienia, że to, co stało się z George'em Floydem, ma miejsce w całej Ameryce".

"Nasze matki chowają nas zbyt wcześnie. Moja narzeczona nie powinna martwić się o mnie za każdym razem, gdy wychodzę sam z domu. Tak, noszę przy sobie pistolet, panie oficerze. Noszę go, by chronić siebie przed tobą wszelkimi niezbędnymi środkami. W pewnym momencie zrozumiecie, że nie możecie zabić nas wszystkich" - oznajmił. Artysta podkreślił, że Stany Zjednoczone mierzą się dziś z "kulturą strachu i nienawiści", które wzmocniły się od 2018 roku. "Ta prezentacja jest wyrazem społecznego sumienia, mającego na celu zjednoczyć społeczeństwo we wspólnym sprzeciwie wobec nieludzkiego traktowania Afroamerykanów" - dodał.

"Dzięki tej demonstracji Holmes ma nadzieję, że ludzie dalej będą domagać się zmian" - napisała w swoim oświadczeniu galeria Library Street Collective.

Autor:momo/ks

Źródło: tvn24.pl, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Photo courtesy of Jammie Holmes and Library Street Collective Photo by Mark LaBoyteaux