Senat USA przyjął projekt ustawy budżetowej. Zawiera pakiet 45 miliardów dolarów dla Ukrainy

Autor:
asty//rzw
Źródło:
PAP

Amerykański Senat przegłosował projekt budżetu federalnego o wartości 1,66 biliona dolarów. Ponad połowę tej kwoty - 858 miliardów USD - stanowią wydatki obronne. Dołączona do niego ustawa o pomocy dla Ukrainy opiewa na 44,9 miliardów dolarów.

Senat USA przegłosował w czwartek projekt budżetu federalnego. Za jego przyjęciem głosowało 68 ze 100 senatorów - 8 więcej od wymaganej liczby - a przeciwko wypowiedziało się 29 republikanów. W Izbie Reprezentantów demokraci mają wystarczająco dużo głosów, by uchwalić budżet. Piątek jest datą graniczną, by tego dokonać i by nie doszło do zawieszenia pracy większości instytucji federalnych.

Wśród wydatków blisko 45 mld dolarów dla Ukriany

Przyjęty przez Senat dokument zakłada wydatki budżetowe na poziomie 1,66 bln dolarów do końca września 2023 r. Ponad połowę tej kwoty - 858 mld dolarów - stanowią wydatki obronne. Dołączona do niego ustawa o pomocy dla Ukrainy opiewa na 44,9 mld dolarów, ponad 7 mld więcej, niż wnioskował prezydent Joe Biden.

Wśród zakładanych wydatków znajduje się 9 mld dolarów na program Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), w ramach którego USA kupują uzbrojenie dla Ukrainy, a także 11,8 mld USD na zastąpienie broni przekazywanej Ukrainie przez USA oraz na kraje, które zdecydowały się przekazać broń na prośbę Waszyngtonu. Niemal miliard ma zostać przeznaczony na zwiększenie produkcji i zakup amunicji oraz rakiet w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Dokument zakłada też zapis o co najmniej 900 mln dolarów pomocy humanitarnej dla Ukrainy oraz 13 mld pomocy gospodarczej.

Zakaz używania TiKToka na służbowych telefonach urzędników

Poza pomocą dla Ukrainy, do budżetu dołączono m.in. zakaz używania TikToka na służbowych telefonach przez urzędników federalnych, a także reformę procedur liczenia i certyfikowania głosów elektorskich w wyborach prezydenckich. Ta druga ustawa ma utrudnić podważanie wyników wyborów, by nie dopuścić do powtórki chaosu wokół tej procedury z 2020 roku i starań Donalda Trumpa, by unieważnić głosowanie.

Do przegłosowania ustawy doszło mimo intensywnej krytyki ze strony polityków prawego skrzydła Partii Republikańskiej, którzy krytykowali swoich kolegów za poparcie wydatków na tak wysokim poziomie. Lider republikanów w Senacie Mitch McConnell przekonywał jednak, że dzięki kompromisowi udało się zwiększyć wydatki na obronę i ograniczyć wydatki socjalne.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości