Doradca amerykańskiego prezydenta: Joe Biden wstrzyma wycofanie wojska z Niemiec

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Joe Biden podpisał zarządzenie znoszące zakaz służby w wojsku przez osoby transseksualne
TVN24
Joe Biden podpisał zarządzenie znoszące zakaz służby w wojsku przez osoby transseksualneTVN24

Doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych do spraw bezpieczeństwa Jake Sullivan poinformował w czwartek, że Joe Biden w najbliższych godzinach ogłosi wstrzymanie częściowego wycofywania amerykańskich żołnierzy z Niemiec. Decyzję o redukcji amerykańskiego kontyngentu w Niemczech ogłosił w czerwcu ówczesny prezydent Donald Trump. 

Joe Biden o swoich planach dotyczących amerykańskich żołnierzy w Niemczech ma powiedzieć w wystąpieniu na dorocznym Narodowym Śniadaniu Modlitewnym (National Prayer Breakfast). O decyzji prezydenta poinformował wcześniej doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Biden cofnie postanowienie Trumpa

W ciągu czterech lat kadencji Donalda Trumpa relacje między Niemcami a USA uległy osłabieniu. Jednym z czynników podgrzewających spór między Waszyngtonem a Berlinem była kwestia finansowania obronności. Trump zarzucał Niemcom, że przekazują za małą część swojego budżetu na ten obszar. "Niemcy płacą z ociąganiem się 1 procent PKB na NATO, podczas gdy my płacimy 4 procent z o wiele większego PKB. Czy ktoś uważa, że to ma sens? Chronimy Europę, co jest słuszne, ale z wielką stratą finansową, a w zamian jesteśmy niesprawiedliwie łupieni na handlu. Nadchodzi zmiana!" – pisał w czerwcu zeszłego roku.

W połowie minionego roku Trump przekazał, że zamierza zmniejszyć kontyngent amerykański w Niemczech, gdzie stacjonuje więcej żołnierzy USA niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim. Amerykańska infrastruktura wojskowa w tym państwie ma kluczowe znaczenie dla zabezpieczania amerykańskich misji w Afganistanie i Iraku – przypomina AP. Część amerykańskich sił miała zostać przeniesiona do Polski.

Były amerykański przywódca w trakcie swojej prezydentury wielokrotnie deklarował konieczność ograniczenia zaangażowania wojskowego USA na świecie. Zdecydował między innymi o wycofaniu części wojsk Stanów Zjednoczonych z Syrii.

Żołnierze i wydatki na obronę w NATOPAP

Autorka/Autor:ft/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl