Pentagon ogłosił nowy pakiet broni dla Ukrainy

Źródło:
PAP
Wojciech Bojanowski: Ukraina potrzebuje czołgów i rakiet dalekiego zasięgu
Wojciech Bojanowski: Ukraina potrzebuje czołgów i rakiet dalekiego zasięgu TVN24
wideo 2/4
Wojciech Bojanowski: Ukraina potrzebuje czołgów i rakiet dalekiego zasięgu TVN24

Transportery kołowe Stryker, bojowe pojazdy piechoty Bradley, systemy obrony powietrznej Avenger i kolejne partie amunicji do systemów NASAMS i HIMARS – Pentagon ogłosił nowy, ogromny, wart 2,5 miliarda dolarów pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. W jego skład wejdzie w sumie ponad 500 pojazdów opancerzonych.

Pentagon ogłosił w czwartek wieczorem czasu waszyngtońskiego nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Znalazła się w nim broń o wartości 2,5 mld dolarów. Według opublikowanej przez resort obrony USA listy, Amerykanie zamierzają przekazać Ukrainie ponad 550 pojazdów opancerzonych, w tym: 90 transporterów bojowych Strykery, 59 pojazdów piechoty Bradley, 53 pojazdy MRAP przystosowane do ochrony przed minami i 350 wojskowych Humvee (HMMWV).

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Amerykański kołowy transporter opancerzony Stryker z batalionu NATO w Polsce15 Giżycka Brygada Zmechanizowana

Dodatkowo w pakiecie znalazły się: amunicja do systemów obrony powietrznej NASAMS i HIMARS, osiem mobilnych systemów obrony powietrznej Avenger, złożonych z wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Stinger zamontowanych na Humvee, ponad 100 tys. amunicji artyleryjskiej różnego kalibru, a także rakiety przeciwradarowe HARM i ponad trzy miliony sztuk mniejszej amunicji.

Amerykanie z kołowym transporterem opancerzonym Stryker na wspólnych ćwiczeniach z Polakami, rok 20181st Lt. Erica Mitchell/dvidshub.net

USA wspierają militarnie Ukrainę

Jak odnotował w komunikacie Pentagon, 109 dotychczas zadeklarowanych przez USA wozów Bradley wraz z 90 Strykerami da Ukrainie dwie brygady o zdolnościach pancernych. Wbrew początkowym doniesieniom, na liście nie ma pocisków GLSDB, które miały podwoić zasięg rażenia Ukraińców.

Jest to 30. już ogłoszony przez USA pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy od ubiegłorocznej napaści Rosji. Łączna wartość przekazanego i obiecanego w tym czasie przez USA sprzętu to już 26,7 mld dolarów.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: 1st Lt. Erica Mitchell/dvidshub.net