Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: nasi partnerzy będą nas wspierać aż do zwycięstwa

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters
Sytuacja w Ukrainie. Relacja Wojciecha Bojanowskiego [20.01.2023]
Sytuacja w Ukrainie. Relacja Wojciecha Bojanowskiego [20.01.2023]TVN24
wideo 2/24
Sytuacja w Ukrainie. Relacja Wojciecha Bojanowskiego [20.01.2023]TVN24

Piątek jest 331. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Nasi partnerzy są zdecydowani pomagać nam tak długo, jak będzie to niezbędne, czyli aż do zwycięstwa Ukrainy w wojnie z Rosją - ocenił w piątek wieczorem ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, komentując rezultaty kolejnego spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w bazie w Ramstein w Niemczech. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:43

    Instytut Badań nad Wojną: Przywódca Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow nadal utrwala zaangażowanie bojowników czeczeńskich w wojnę na Ukrainie na wyraźnie religijnych podstawach, budując w ten sposób swoją reputację i siłę.

  • 3:19

    Siły ukraińskie będą szkolić się na czołgach Leopard 2 w Polsce, mimo że sojusznicy nie osiągnęli porozumienia w sprawie dostaw niemieckich pojazdów na Ukrainę - powiedział szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie ukraińskojęzyczną redakcją Głosu Ameryki (VOA).

  • 2:37

    Konsulat RP w Nowym Jorku zwrócił się do społeczności polonijnej o udział w kampanii społecznej na rzecz Ukrainy, przypominającej o rosyjskiej agresji na ten kraj i ukraińskich uchodźcach w Polsce. Kulminacja akcji ma przypaść na niedzielne święto narodowe Ukrainy, Dzień Jedności.

  • 1:21

    Bachmut broni się przed rosyjską agresją

    Zniszczenia w Bachmucie

    Ukraińscy żołnierze pod Bachmutem

  • 0:43

    Obywatel Rosji i Szwajcarii Władysław Osipow i Brytyjczyk Richard Masters otrzymali zarzuty w sprawie omijania sankcji nałożonych na rosyjskiego oligarchę Wiktora Wekselberga - podał amerykański resort sprawiedliwości. Biznesmeni mieli ukrywać fakt posiadania jachtu Tango przez oligarchę.

  • 23:22

    Na razie papież Franciszek nie pojedzie na Ukrainę - oświadczył szef watykańskiej dyplomacji, arcybiskup Paul Gallagher. Zapewnił : "Papież pamięta zawsze o zaproszeniu, ale chce złożyć tę wizytę w odpowiednim momencie, a nie wydaje się, by był on teraz".

    Szef dyplomacji Stolicy Apostolskiej stwierdził również, nawiązując do kwestii wysyłania broni do Kijowa: "Zawsze utrzymywaliśmy, że Ukraina ma prawo bronić się, ale musi być to obrona proporcjonalna".

  • 22:31

    "To ogromne rozczarowanie, że Niemcy wciąż unikają kwestii Leopardów. Fakt, że nadal chcą się nad tym zastanawiać, jest niczym więcej, niż blamażem" – ocenił wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk.

    "Berlin marnuje cenny czas na wątpliwą taktykę w pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy, która została zaatakowana przez Rosję" - dodał.

  • 22:08

    W najbliższych miesiącach nie należy spodziewać się rosyjskiej ofensywy na kierunku zaporoskim na południu Ukrainy. Najeźdźcy podejmują tam działania obronne i nie dysponują wystarczającymi siłami i środkami, by przeprowadzić skuteczne natarcie - ocenił kanadyjski wywiad wojskowy, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform.

    Urzędnicy z nadania Moskwy, zainstalowani w częściowo okupowanym obwodzie zaporoskim, twierdzą, że rosyjskie wojska prawdopodobnie będą gotowe do wiosennej ofensywy w celu zagarnięcia pozostałej części tego regionu, kontrolowanego przez Ukrainę. Siły najeźdźcy są jednak zbyt słabo wyposażone i niedostatecznie wyszkolone, by mogły tego dokonać - czytamy w komunikacie kanadyjskich sił zbrojnych na Twitterze.

    Wywiad wojskowy Kanady zauważył, że inwazyjne wojska "od miesięcy" budują w obwodzie zaporoskim pozycje obronne, obawiając się kontrofensywy Ukraińców. Na tym tle zapowiedzi okupantów o działaniach zaczepnych brzmią jeszcze mniej wiarygodnie.

    Ponadto, jak podkreślono w komunikacie, o nieskuteczności rosyjskich szturmów świadczy sytuacja w obwodzie donieckim. Kreml, mimo ogromnych nakładów ludzkich i sprzętowych, zdołał tam osiągnąć jedynie niewielkie postępy okupione bardzo poważnymi stratami.

  • 20:51

    Nasi partnerzy są zdecydowani pomagać nam tak długo, jak będzie to niezbędne, czyli aż do zwycięstwa Ukrainy w wojnie z Rosją - ocenił w piątek wieczorem ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, komentując rezultaty kolejnego spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w bazie w Ramstein w Niemczech.

    - Ogólnie możemy powiedzieć, że dzisiejsze spotkanie w Ramstein przyczyni się do wzmocnienia naszej odporności. (...) Owszem, nadal będziemy musieli walczyć o dostawy nowoczesnych czołgów, ale każdego dnia dajemy do zrozumienia, że nie ma w tym względzie alternatywy i decyzja o czołgach musi zostać podjęta - podkreślił Zełenski w wystąpieniu, którego zapis opublikowano na koncie prezydenta na Facebooku

    Przywódca oznajmił, że obrady w Ramstein zaowocowały "znaczącym wzmocnieniem (ukraińskich) sił artylerii, zarówno jeśli chodzi o liczbę dział, jak też pocisków". Zełenski odnotował też "powiększenie arsenału pojazdów opancerzonych o kilkaset maszyn", "ważne rezultaty" dotyczące przekazania Ukrainie wyrzutni rakietowych i systemów obrony przeciwlotniczej oraz ogłoszony w czwartek kolejny duży pakiet pomocy wojskowej USA dla Kijowa.

    Szczyt w Ramstein

  • 18:47

    W poniedziałek niemiecka Bundeswehra rozpocznie proces relokacji pierwszych dwóch z trzech obiecanych baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot do Polski – informuje w piątek dpa.

    Przedstawiciele Bundeswehry ogłosili w piątek, że celem tych działań jest pomoc w ochronie polskiej przestrzeni powietrznej oraz wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

    Proces relokacji rozpocznie się w Gnoien k. Rostocku (Meklemburgia-Pomorze Przednie). Patrioty trafią na pozycje operacyjne w Polsce w okolice Zamościa. "Stamtąd jest ok. 60 km do granicy z Ukrainą i 110 km do Lwowa" – podkreśla dpa i dodaje, że "żołnierze Bundeswehry są obecni na miejscu w Polsce od 16 stycznia, aby zapewnić montaż elementów systemu uzbrojenia wspólnie z polskimi sojusznikami".

  • 18:41

    Holandia na razie nie dostarczy Ukrainie myśliwców F-16, to "zbyt duży krok" - powiedział po posiedzeniu rządu premier Mark Rutte.

    Podczas debaty w izbie niższej parlamentu (Tweede kamer), minister Hoekstra został zapytany, czy Holandia będzie dostarczać zaatakowanemu krajowi samoloty F-16 oraz wozy bojowe piechoty. Szef resortu spraw zagranicznych powiedział, że jeżeli Ukraina o to wystąpi, to rząd potraktuje to z "otwartością".

  • 17:29

    Ramstein, Niemcy. Wsparcie militarne dla Ukrainy - spotkanie przedstawicieli 50 krajów

  • 17:26

    Generał Milley: Putin może i powinien zakończyć tę wojnę, bo staje się ona absolutną katastrofą dla Rosji.

  • 17:24

    Mark Milley: Z punktu widzenia wojskowego ta walka jest bardzo trudna. Rozciąga się na linii frontu od Charkowa do Chersonia. W Stanach Zjednoczonych jest to odległość mniej więcej od Waszyngtonu do Atalanty. Z punktu widzenia wojskowego podtrzymuję, że w tym roku bardzo trudno będzie wypchnąć siły rosyjskie z każdego metra kwadratowego okupowanego terytorium Ukrainy.

  • 17:22

    Mark Milley: Ogłoszone przez nas i sojuszników pakiety uzbrojenia dla Ukrainy dostarczą pancerz potrzebny do nowej ofensywy.

  • 17:21

    Lloyd Austin: Nasz cel polega na tym, żeby przekazać zdolności, które potrzebne są Ukrainie dla osiągnięcia sukcesu w kategoriach krótkoterminowych.

  • 17:18

    Lloyd Austin o Leopardach: Mocno skupiamy się na tym, żeby zagwarantować Ukrainie posiadanie zdolności, które pozwolą na osiągnięcie sukcesów już w tej chwili. Okno możliwości między dniem dzisiejszym a wiosną, kiedy będzie można realizować kontrofensywę, nie jest szeroki. Musimy zebrać odpowiednie zdolności.

  • 17:15

    Dowódca sił zbrojnych USA generał Mark Milley: Jesteśmy zaangażowani w zapewnienie wsparcia dla Ukrainy, by Ukraina mogła bronić się przed agresją Rosji.

  • 17:09

    Lloyd Austin: Rosja cały czas atakuje ukraińskie miasta, ale Ukraińcy są zdeterminowani. Z podniesioną głową, silni bronią swojego kraju razem z ukraińskimi żołnierzami.

  • 17:08

    Lloyd Austin: Wszystkie wysiłki podkreślają, jak bardzo pogłębiliśmy naszą współpracę. Nasza praca pokazuje, jak dużo kraje o dobrej woli mogą osiągnąć, gdy pracują razem. Pokazuje to również nasze pełne i długoterminowe zaangażowanie dla zapewnienia wsparcia Ukrainie.

  • 17:06

    Szef Pentagonu Lloyd Austin: Mówiliśmy dzisiaj o potrzebie obrony powietrznej i środków pancernych dla Ukrainy. Mówiliśmy również o tym, jak synchronizować nasze wsparcie i jak zamienić je na operacyjne zdolności.

  • 16:59

    Spotkanie w Ramstein. Leopardy dla Ukrainy. Konferencja prasowa Mariusza Błaszczaka

  • 16:43

    W pobliżu północnej granicy Ukrainy, w tym na przedpolach Kijowa oraz na północnym zachodzie kraju, niedaleko granicy z Polską, rozmieszczane są mobilne grupy obrony przeciwlotniczej wykorzystujące samochody terenowe Ford - oznajmiło w piątek ukraińskie dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych.

    - W pierwszej fazie tych działań stworzyliśmy 19 mobilnych grup, które (mają do swojej dyspozycji) potężne terenówki Forda przystosowane do warunków bojowych. (...) Takie oddziały już zabezpieczają obiekty infrastruktury krytycznej na Wołyniu i w obwodzie sumskim - poinformował dowódca Połączonych Sił Zbrojnych gen. Serhij Najew.

    W ocenie wojskowego największą zaletą mobilnych formacji jest szybkość działania. - Te grupy będą wykonywać zadania na szczególnie niebezpiecznych odcinkach, gdzie (mogą) pojawić się wrogie drony, pociski manewrujące lub samoloty. Sposób funkcjonowania (takiej jednostki) polega na przemieszczeniu się w określone miejsce, zneutralizowaniu celu (przeciwnika) i równie szybkim powrocie do miejsca dyslokacji - wyjaśnił gen. Najew.

  • 16:32

    Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w piątkowej rozmowie telefonicznej ponownie zaproponował ukraińskiemu przywódcy Wołodymyrowi Zełenskiemu pomoc w negocjacjach pokojowych z Rosją - podały służby prasowe tureckiego prezydenta.

    Erdogan złożył też Zełenskiemu kondolencje w związku z katastrofą śmigłowca, w której w środę rano zginęło 14 osób, w tym minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski i jego dwóch zastępców.

  • 16:21

    Błaszczak: Władca Kremla próbuje odbudować imperium zła, imperium rosyjskie, które z całą pewnością nie zatrzyma się, jeżeli zacznie okupować Ukrainę, tylko będzie chciało pójść dalej.

  • 16:19

    Minister obrony Mariusz Błaszczak po spotkaniu w Ramstein: Nie ulega wątpliwości, że możemy się spodziewać kolejnego ataku na Ukrainę. W związku z tym należy wesprzeć Ukrainę, by mogła skutecznie oprzeć się rosyjskiemu atakowi.

  • 16:11

    Francja zamroziła aktywa telewizji RT France, filii rosyjskiej sieci RT, w ramach unijnych sankcji nałożonych na Moskwę. Emisje RT zostały zawieszone już w marcu 2022 roku, ale RT France mogła nadal produkować programy - podaje w piątek AFP, powołując się na źródło w resorcie gospodarki.

  • 15:53

    Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) dostarczyła pierwszą partię pomocy humanitarnej na kontrolowane przez rząd w Kijowie tereny w pobliżu Sołedaru, czyli miejscowości na wschodzie Ukrainy, która została przed kilkoma dniami opanowana przez rosyjskie wojska - powiadomił w piątek brytyjski dziennik "Guardian".

    Konwój złożony z trzech ciężarówek dostarczył około 800 cywilom żywność, lekarstwa i środki higieniczne. Ludzie w przyfrontowych miejscowościach bardzo potrzebują pomocy, dlatego jesteśmy szczęśliwi, że mogło do nich dotrzeć nasze wsparcie. W kolejnych dniach planujemy następne takie przedsięwzięcia - oznajmił rzecznik Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) Jens Laerke, cytowany przez "Guardiana".

  • 15:34

    W ciągu ostatniego roku walcząca na Ukrainie rosyjska Grupa Wagnera znacznie poszerzyła skalę operacji w Republice Środkowoafrykańskiej. Za zyski z wydobycia metali i kamieni szlachetnych grupa będzie mogła finansować nowych najemników i zakupy broni - pisze "Politico", powołując się na anonimowe źródła dyplomatyczne.

    Dziennikarze "Politico" informują, że grupa m.in. rozbudowała i ufortyfikowała kopalnię złota Ndassima, budując mosty przy przeprawach przez rzekę i rozmieszczając w kluczowych miejscach działka przeciwlotnicze. Władze Republiki Środkowoafrykańskiej nie pozwalają na przelot dronów sił pokojowych ONZ nad kopalniami, zdarzało się też, że ostrzeliwały je wojska Republiki. Zdaniem amerykańskich urzędników oznacza to, że grupa Wagnera zdobywa kontrolę polityczną w kraju - pisze "Politico".

  • 15:05

    Kwestia zezwolenia na eksport czołgów Leopard 2 była omawiana, ale nie ma decyzji w tej sprawie - poinformował na briefingu prasowym w bazie lotniczej w Ramstein minister obrony Niemiec Boris Pistorius.

    - Należy bardzo dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw - stwierdził.

    Pistorius powiedział, że zlecił kontrolę dotyczącą czołgów Leopard w Niemczech, jednak nie oznacza to "wiele". Jak oznajmił, jest to "ewentualne przygotowanie do ewentualnej decyzji" o przekazaniu czołgów.

    Minister obrony Niemiec pytany był o przekazanie Leopardów 2

  • 13:53

    - Różne kraje Europy zadeklarowały przekazanie Ukrainie sprzętu pancernego i jest to bardzo ważne wsparcie - powiedział w amerykańskiej bazie Ramstein sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

    - Jeśli Rosja wygra, będzie to tragedią dla Ukrainy, ale również zagrożeniem dla nas wszystkich - ostrzegł.

  • 13:28

    Obecność grupy okrętów (wroga) w akwenie Morza Czarnego świadczy o gotowości do ataku rakietowego – oświadczyła Natalia Humeniuk, rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy, cytowana przez agencję Ukrinform.

    Humeniuk oceniła, że możliwy jest zarówno atak pojedynczy, jak i zmasowany.

    Rzeczniczka powiadomiła, że na Morzu Czarnym znajduje się sześć rosyjskich okrętów wojennych, mogących przenosić rakiety, w tym dwa podwodne. Maksymalna liczba pocisków, którymi jednostki te mogą dysponować, to 40.

    Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym

  • 12:26

    Ponad 400 mln euro - taką wartość ma największy dotychczas pakiet pomocy wojskowej Finlandii przekazywanej Ukrainie – ogłosiło fińskie ministerstwo obrony.

    To 12. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, od rozpoczęcia rosyjskiej agresji. Finlandia przekazała już łącznie sprzęt i materiały o wartości blisko 0,6 mld euro. Zawartość pakietu nie jest ujawniana ze "względów bezpieczeństwa.

  • 12:24

    Na terenie całej Ukrainy został ogłoszony alarm przeciwlotniczy - poinformowały media w Kijowie. Podały, że z Białorusi wystartował rosyjski myśliwiec MiG, który może przenosić pociski Kindżał.

  • 11:54

    Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu, większość zachodnich firm nie wycofała się z Rosji od początku agresji na Ukrainę - podaje w analizie brukselki think-tank Eurointelligence powołując się na dwa badania przeprowadzone przez szwajcarski Uniwersytet w St. Gallen i amerykański Yale.

    Firmy z G7 i UE, które wciąż mają filie w Rosji w 19,5 proc. pochodzą z Niemiec, a w 12,4 proc. z USA.

  • 11:38

    Rosyjskie wojsko ostrzelało Kramatorsk - poinformował szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Pociski spadły w pobliżu przedszkola.

    Kyryłenko przekazał, że szczegóły dotyczące ataku są ustalane.

    Później Kyryłenko sprecyzował, że w wyniku ostrzału zginęła jedna osoba.

    Miasto Kramatorsk po rosyjskim ostrzale

  • 11:07

    Unia Europejska wezwała Rosję do natychmiastowego i bezwarunkowego umożliwienia pracownikom Czerwonego Krzyża dostępu do ukraińskich jeńców wojennych. Uczyniła to w oświadczeniu złożonym na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu.

    Również OBWE wyraziło zaniepokojenie złym traktowaniem ukraińskich jeńców wojennych przez siły rosyjskie i wezwało do odnoszenia się do nich "zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym".

    50 ukraińskich jeńców wojennych uwolnionych

  • 10:52

    Polska jest liderem w dostarczaniu pojazdów opancerzonych Ukrainie, szkoleniu ukraińskich sił zbrojnych oraz udzielaniu schronienia ukraińskim uchodźcom - powiedział w bazie wojskowej w Ramstein minister obrony USA Lloyd Austin.

  • 10:37

    - Czas musi działać na naszą korzyść - mówił w czasie posiedzenia grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w amerykańskiej bazie w Ramstein prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, apelując o pomoc militarną dla Kijowa. - Czy mamy dużo czasu? Nie. Terror nie daje możliwości dyskusji. Wojna rozpoczęta przez Rosję nie pozwala na to, abyśmy się zatrzymali - stwierdził.

    Ukraiński przywódca, w wystąpieniu za pomocą łącza wideo, zaapelował do uczestników spotkania, by bronili wolności jego kraju i nie pozwolili, by zło zwyciężyło.

    - Jestem wdzięczny za naszą jedność, za ten dialog i format współpracy. Rezultaty widzimy na polu bitwy w Ukrainie - oznajmił.

    Wołodymyr Zełenski w czasie wystąpienia przed uczestnikami spotkania w Ramstein

  • 10:34

    - Putin myślał, że Ukraina upadnie, że świat będzie patrzył w inną stronę, ale Putin nie wziął pod uwagę odwagi ukraińskiego narodu i umiejętności ukraińskiego wojska - dodał Austin.

    - Musimy utrzymać dynamikę i naszą determinację, musimy podejmować dalsze kroki, to moment decydujący dla Ukrainy - dodał.

    - Nie możemy zwalniać. Ukraińcy patrzą na nas. Kreml na nas patrzy. Historia na nas patrzy – oznajmił sekretarz obrony USA, dodając, że dlatego obecnie nie można odpuścić wsparcie dla Ukrainy w jej zmaganiach z rosyjską agresją.

  • 10:29

    - Spotkamy się w trudnych czasach, ale kiedy popatrzymy na osoby siedzące przy tym stole, zobaczymy zdecydowanie determinację oraz jedność widoczną w naszej grupie kontaktowej - powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin w czasie spotkania w bazie amerykańskiej Ramstein. - Około 50 państw stawiło czoła obecnej sytuacji, by pomóc Ukrainie bronić się i odstaszać przyszłe zagrożenia - dodał.

  • 10:24

    Najemnicza Grupa Wagnera ma w Ukrainie do 50 tysięcy ludzi i stała się kluczowym elementem rosyjskiej kampanii, a jej rejestracja jako podmiotu prawnego prawdopodobnie ma na celu zmaksymalizowanie zysków jej właściciela - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jewgienij Prigożyn odwiedził rannych najemników Grupy Wagnera leczonych w Petersburgu

  • 10:07

    Częste kontakty władz Rosji i Białorusi mogą tworzyć warunki do nowego ataku Rosji z białoruskiego terytorium, jednak jest to mało prawdopodobne w najbliższych tygodniach – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

    "Wysocy rangą przedstawiciele Kremla kontynuują spotkania z kierownictwem Białorusi. To działania, które mogą stwarzać warunki do wznowienia rosyjskiego ataku z terytorium Białorusi, jednak nie musi koniecznie tak być i nie dojdzie do tego w najbliższych tygodniach" - ocenia ISW.

    Amerykański ośrodek odnotowuje, że w czwartek doszło do kolejnej rozmowy telefonicznej ministrów obrony obu krajów. W jej trakcie omawiano dwustronną współpracę wojskową, zastosowanie środków odstraszania strategicznego oraz "postępy w przygotowaniach" Regionalnego Zgrupowania Wojsk. Nie podano jednak bardziej szczegółowych informacji.

  • 9:17

    Rosja przygotowuje się do tajnej mobilizacji na okupowanym od 2014 roku, należącym do Ukrainy, Krymie – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    "W Sewastopolu wezwania do wojskowych komend uzupełnień zaczęli otrzymywać informatycy, finansiści i inni specjaliści, którzy do tej pory byli zwolnieni od mobilizacji" - dodał sztab.

  • 8:06

    Czterech cywilów zginęło, a trzech zostało rannych w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskich ostrzałów w ciągu zeszłej doby - przekazał szef tamtejszej administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

    Urzędnik poinformował, że od początku rosyjskiej agresji w obwodzie donieckim zginęło 1313 cywilów, a 2866 zostało rannych. Liczby nie uwzględniają ofiar w okupowanych miastach Mariupol i Wołnowacha.

    "Rosja zabija cywilów" w obwodzie donieckim

  • 7:47

    W obwodzie ługańskim okupanci utworzyli "szpital polowy", w którym leczy się ponad 300 żołnierzy rosyjskich i najemników Grupy Wagnera - poinformował ukraiński sztab generalny.

    "Szpital polowy" powstał na oddziale położniczym w miejscowości Nowopskow.

  • 7:05

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 770 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Od początku inwazji zbrojnej rosyjska armia straciła w Ukrainie 119 300 żołnierzy - dodano w sprawozdaniu sztabu.

  • 6:47

    W piątek w amerykańskiej bazie w Ramstein, pod przewodnictwem sekretarza obrony USA, ma się odbyć kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) w gronie 50 państw.

    Oczekuje się podjęcia decyzji o pomocy wojskowej dla Ukrainy wartej miliardy dolarów, ale spotkanie prawdopodobnie zostanie uznane za porażkę, chyba że doprowadzi do przekazania czołgów, które według Kijowa są potrzebne do odparcia rosyjskich ataków - oceniła wcześniej Agencja Reutera.

    Według informacji "Politico" kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w środę w Davos amerykańskim kongresmenom, że Niemcy nie zgodzą się na przekazanie czołgów Leopard Ukrainie, dopóki USA nie podejmą decyzji w sprawie wysłania własnych czołgów Abrams.

  • 6:32

    Dyrektor CIA William J. Burns odbył w zeszłym tygodniu tajną wizytę w Kijowie. Informował prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o swoich przewidywaniach co do przyszłej militarnej strategii Rosji w kontekście ostatnich zmasowanych ataków m.in. na Bachmut oraz przygotowań Ukrainy do kontrofensywy.

    O wyprawie szefa CIA na Ukrainę pisze w piątkowym wydaniu "Washington Post". Zastrzegł, że rzecznik CIA odmówił podania szczegółów debaty.

  • 6:05

    Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 4:41

    Instytut Badań nad Wojną: wysocy rangą urzędnicy Kremla nadal odbywają spotkania na wysokim szczeblu z białoruskimi przywódcami – podejmują działania, które mogą stanowić warunki do rosyjskiego ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi.

  • 4:41

    USA. Potężny pakiet broni dla Ukrainy od Pentagonu: pojazdy piechoty Bradley, transportery Stryker, systemy Avenger, Humvee, amunicja do HIMARS i NASAMS

  • 4:40

    Według opublikowanej przez resort obrony listy, USA zamierzają przekazać Ukrainie ponad 550 pojazdów, w tym 90 Strykery, 59 Bradleye, 53 MRAP i 350 Humvee (HMMWV).

    Dodatkowo w pakiecie znalazły się amunicja do systemów obrony powietrznej NASAMS, mobilne systemy Avenger, złożone z wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Stinger zamontowanych na Humvee, ponad 100 tys. amunicji artyleryjskiej różnego kalibru, a także rakiety przeciwradarowe HARM.

  • 4:40

    Ukraińska flaga wywieszona na wraku pojazdu w Bachmucie, obwód doniecki, Ukraina

  • 4:40

    Pentagon ogłosił w czwartek wieczorem nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Znalazła się w nim broń o wartości 2,5 mld dolarów, w tym 90 transporterów kołowych Stryker, 59 bojowych pojazdów piechoty Bradley oraz systemy obrony powietrznej Avenger.

  • 4:40

    Prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym niemieckim mediom publicznym w przededniu spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein poddał ostrej krytyce niemiecki rząd. W wywiadzie dla ARD stwierdził, że uzależnianie ewentualnych dostaw niemieckich Leopardów od dostaw amerykańskich Abramsów nie jest właściwe.

  • 4:39

    Ukraiński żołnierz śpiewa dla cywilów w schronie w Bachmucie

  • 4:39

    Szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher pytany w czwartek o to, jakie są realne perspektywy zakończenia wojny na Ukrainie, odparł: - To, co stara się zrobić papież, to utrzymać ideał pokoju, bo na pewno nie możemy w poczuciu rezygnacji zgodzić się na wieczny konflikt. Zwrócił też uwagę na konieczność działań poprzez kanały komunikacji.

  • 4:39

    Amerykański koncern Meta, właściciel serwisów Facebook i Instagram nie określa już ukraińskiego ochotniczego pułku Azow jako "niebezpiecznej organizacji", co pozwoli na zamieszczanie informacji o tej formacji w mediach społecznościowych - poinformował w czwartek portal Kyiv Independent.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, tvn24.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: